באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

רוקחת מתוקה

רוקחת מתוקה

מנאל אבי נאדר רוקחת בכלליתעירנותה של רוקחת במרפאת כללית מנעה החמרה במצבו של חולה סוכרת

מנאל אבו נאדר, סגנית מנהלת בית מרקחת במרפאת כללית במחוז חיפה וג”מ, התעניינה לשלומו של מטופל סוכרתי  בן 74 שפנה אליה כדי לקבל את התרופות הכרוניות שלו. הוא סיפר לה שהוא מוטרד מאד מהתוצאה של בדיקת המוגלובין AC1  אשר זינק לפתע  ל-12, לאחר שמשך תקופה ארוכה היה מאוזן, תודות לטיפול התרופתי. וכי, רופא המשפחה היפנה אותו להמשך בירור אצל רופא סוכרת בלין.
מנאל לא הסתפקה ובמסגרת הכשרתה כרוקחת יועצת בכללית המשיכה את השיחה ודאגה לוודא שהוא בצום. על כן מיהרה להושיבו בחדר וערכה בדיקה בגלוקומטר של רמת הסוכר בדמו והתוצאה הייתה גבוהה ומדאיגה: 375.
מנאל המשיכה לתשאל אותו, בניסיון להבין מה אירע וגרם להחמרה הפתאומית במצבו ושאלה אם השתנה משהו בטיפול התרופתי, שהוא נוטל או אולי אינו מקפיד לקחת טיפול מסודר, או שינה את תזונתו והתשובה היתה שלא חל כל שינוי. היא לא ויתרה והמשיכה וביררה עמו כיצד הוא מזריק אינסולין והאם הוא מקפיד להחליף מחט? תשובתו היתה שמחט הוא מחליף מידי יום, אך מזריק את האינסולין תמיד באותו מיקום בבטן. ברגע זה כך פוענחה התעלומה. מנאל הסבירה לו שכנראה אזור ההזרקה בבטנו כבר צלקתי וצריך לשנות את מקום ההזרקה, כדי שהאינסולין יחדור כראוי לגופו.
לשימחתה, כעבור ימים בודדים הודיע לה המטופל שרמת הסוכר אכן ירדה פלאים לאחר ששינה את מיקום ההזרקה. הוא היה אסיר תודה לרוקחת, שתודות לשאלות המקצועיות, לעניין ותשאול היסודי, איתרה את הבעיה ותרמה לשיפור ניכר במצבו, ללא צורך בטרטור למומחים ובלי להעלות את המינון התרופתי – “גיליתי”, הוא אומר, “שרוקח הוא הרבה יותר מאשר מי שמושיט לי תרופות מעבר לדלפק וכי רוקח מקצועי, כמו אנאל יכול לאתר ולפתור בעיות רפואיות רבות”.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter