באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

רופאי הכללית איתרו פגיעות מיניות בילדים

רופאי הכללית איתרו פגיעות מיניות בילדים

צוותי כללית איתרו מספר מקרים של התעללות מינית אצל ילדות שאובחנו אצלן קונדילומות. ד”ר זאהי סעיד: “צוות רפואי יכול לאתר סימנים מחשידים למצבים מוסתרים היטב של אלימות במשפחה “

לאחרונה איתרו מספר רופאים של קופת החולים הכללית סימנים להתעללות מינית בילדות וכתוצאה מכך הוגשו תלונות במשטרה ונפתחו חקירות. צוות הכללית באיזור נתקל במספר מקרים בהן הגיעו לטיפולו  ילדות שסבלו מגרד והפרשות באיברי המין. הילדות הופנו לבדיקה גינקולוגית והסתבר שהן סובלות מקונדילומה – יבלות שההדבקה מהן  נגרמת רק בעת מגע ישיר באיבר המין. לצד הטיפול הרפואי, דאג הצוות לפעול לפי הנחיות החוק ולדווח לרשויות המוסמכות  לכך ולהעביר את המקרה לטיפולן. לפחות במקרה אחד, האם כלל לא היתה מודעת למצב בו נתונה הבת ורק תודות לעירנות הצוות  ניתן היה להפסיק את ההתעללות ולחסוך מהילדה סבל נוסף ומצוקה קשה.

קונדילומה
בית החולים רמב”ם. צילום: צבי בן ישי-מעלה היצירה.

הכללית העבירה לרופאיה סדרת סדנאות ריענון בנושא אלימות במשפחה, בהן השתתפו מעל 300 איש מקרב הצוותים המובילים במרפאות כללית ברחבי מחוז חיפה וגליל מערבי ונציגי מקצועות הבריאות. המפגשים תרמו להעלאת מודעות הצוותים וכבר עתה נרשמת מגמה של עליה בכמות הדיווחים לועדה הפועלת במחוז למניעת אלימות במשפחה, אשר מרכזת את הדיווחים, מייעצת ומסייעת בהפנייה לגורמי הטיפול בקהילה .

מסביר ד”ר זאהי סעיד, המנהל הרפואי של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי: “צוות רפואי יכול לאתר סימנים מחשידים למצבים מוסתרים היטב של אלימות במשפחה, כי המפגש עם המטופל הוא אחד על אחד, גופו חשוף לעיני הצוות וניתן לנטר הצטברות בלתי סבירה של מקרי הפגעויות ותחלואה, כמו שברים בילדים, או תחלואה בלתי מותאמת לגיל”.

כאמור, כחלק מהמאמץ של הנהלת כללית במחוז להגביר מודעות ולתת בידי  כל סגל המטפלים כלים לאיתור מטופלים החשופים לאלימות במשפחה, יזם  צוות הועדה למניעת אלימות במשפחה שפועל בכללית מפגשי הדרכה מקיפה לצוותים המובילים בכלל המרפאות. במהלך המפגשים חולקו חומרי הדרכה והסברה חדשים לצוותים, שפותחו במיוחד למטרה זו, בהם “מידעון אלמ”ב”, המשמש כלי הדרכה לאנשי מערכת הבריאות  כיצד לאתר ולפעול כשעולה חשד כי מטופל הינו קורבן לאלימות במשפחה. ההדרכה כבר נושאת פרי ובימים האחרונים נרשמה עליה  ניכרת בשיעור הפניות לועדה על מקרים בהם עולה חשד כי המטופל הינו קורבן להתעללות במשפחה.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter