באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

רה”ע בביקור בבית החינוך אורנים: “למדנו כאן על חשיבותו הרבה של בית חינוך דמוקרטי. יש להעתיק מכאן דברים לבתי ספר אחרים”

רה”ע בביקור בבית החינוך אורנים:  “למדנו כאן על חשיבותו הרבה של בית חינוך דמוקרטי. יש להעתיק מכאן דברים לבתי ספר אחרים”

ראש עיריית יקנעם, סימון אלפסי, מנהלת אגף החינוך, ד”ר סימה ניסלבאום, ומנהלת המחלקה לחינוך יסודי, איריס סלע הגיעו לביקור חצי שנתי בבית החינוך “אורנים”.
הביקור החל בקבלת פנים של תלמידי ועדת ביקורת שהובילו את הביקור ואמרו שבמהלכו ניחשף לעקרונות ולערכים שמוביל בית חינוך דמוקרטי.
התחנה הראשונה כללה השתתפות בפרלמנט לדיון בפאנל שהובילו תלמידי שכבת ה ואשר עסק בסוגיה: חלוקת הזמן במגרש המשחקים באופן שווה בין בנים לבנות, והאם במצב הקיים יש אפליה מגדרית. בוועידת הפרלמנט של בית החינוך דנים בסוגיות שונות שעולות, כולם מביעים את דעתם, ומתקבלת החלטה דמוקרטית לאחר שהנושא נלמד במלואו. בוועדה שותפים המורים, התלמידים וההורים ולכולם קול שווה. דרך הפאנלים הללו בפרלמנט נבנית חוקת בית החינוך. משם המשיכו כולם לביקור ב”מרחב הבית” ושמעו שלמקום מגיעים מבחירה תלמידי השכבות ד’ – ו’ והם בין היתר מכירים כאן תלמידים חדשים, משחקים, פותרים מריבות ועוד. בנוסף לכך, המקום משמש גם כפינת ישיבה ומנוחה. למקום ערך רגשי עבור התלמידים.
לאחר מכן נערך מפגש בספרייה, ונציגי הוועדות השונות הסבירו על מקומו של בית החינוך כחממה לפיתוח יזמות, ועל פעילותם בוועדות השונות. בין הוועדות שפועלות בבית החינוך: ועדת ספריה, הוועדה לאיכות הסביבה שעוסקת כעת בחשיבות אי השימוש בכלים חד פעמיים, ועדת טיולים שבונה סיורים לימודיים ומדגישה את ההבדלים בין למידה כיתתית ללמידת חוץ ושטיולי הוועדה השנה הם בסימן 70 שנה ליקנעם, ועדת גישור, ועוד. במסגרת תכנית מסע אישי – חונכות סופר שתלמידי ביה”ס קובעים את סדר היום ומנווטים בין האפשרויות השונות. הצוות החינוכי מלווה ומעצים את התלמידים, מציב להם יעדים ומוביל אותם להשגתם. התלמידים שיתפו ביעדים שהציבו לעצמם.
הביקור כלל גם מפגש עם צוות בית החינוך. מנהלת בית החינוך, יפה ועקנין סיפרה על הנעשה להובלת בית החינוך כבית ספר דמוקרטי ועל העשייה החינוכית הרבה בו. המנהלת שיבחה את צוות בית החינוך על עבודתו המסורה. ראש העיר, סימון אלפסי אמר שמאוד התרשמנו והתרגשנו בביקור, והוסיף שהתכניות שמובלות כאן הן מדהימות. רה”ע אמר שהביקור היה מפרה ולמדנו פה הרבה על מהו בית חינוך דמוקרטי, והוסיף שכל בתי הספר צריכים להיות דמוקרטיים ושיש דברים שיש לקחת מכאן ולהעתיקם לבתי ספר אחרים. רה”ע שיבח את מנהלת בית החינוך, יפה ועקנין ואמר שהביקור כאן הוא בוקר של נחת, ושנעשית כאן עבודה חינוכית מקצועית מעולה. מנהלת אגף החינוך, ד”ר סימה ניסלבאום אמרה שבאורנים יש גם ערכים, גם הישגים וגם דמוקרטיה. סימה אמרה שכעיר, ערך השוויון מוביל אותנו, וזה בדיוק מה שראינו כאן. סימה שיבחה את מנהלת בית החינוך ואת הצוות ואמרה שכאן נוגעים במהות של החינוך, שההקשבה בין כולם בולטת, ושכאלו אזרחים היא רוצה שיגדלו במדינת ישראל.

צילום: עיריית יקנעם

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter