באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

קרית טבעון: שלום לאורנים

קרית טבעון: שלום לאורנים

תכנית להפחתת רגישות הוצגה בפני מליאת מועצת קרית טבעון. בתכנית הפיכת קוי הביוב לשבילי אופניים והורדת כל עצי המחט המהווים סכנה גבוהה. האגרונום, חנוך בורגר: “המטרה היא לאפשר לכוחות כיבוי האש להגיע למקום לפני שהאש הופכת לשריפת צמרות”

מליאת מועצת קרית טבעון אישרה תב”ר (תקציב בלתי רגיל) בסך התחלתי של 500 אלף ₪ לצורך טיפול ביער הסובב את היישוב להפחתת הסכנה משריפות. תקציב זה, המגיע מקרן הפיתוח של הרשות, ישמש לצורך הכנת תכנית והתחלת עבודות כשעלות הפרויקט המלאה מוערכת בכחמישה מליון ₪.

אזור חיץ
בתים בסמוך ליער. צילום: רונן צומר.

הפרויקט הינו חלק מחוק מדינה שעבר בכנסת לאחר אסון השריפה בכרמל כך שהמועצה חייבת לבצע אותו וזאת בכפוף להנחיות ואישורים של כב”א (כבאות אש). במהלך הישיבה הציג האגרונום, חנוך בורגר, המתמחה בנושא, תכנית כללית לטיפול בסכנת האש. בורגר פתח את דבריו באזהרה לפיה חיץ אש על פי ההגדרות היבשות מהווה פגיעה נופית קשה שכן הדרישה היא לחיץ של 15 מטרים ללא צמחיה כלל בנוסף לדילול לאורך שטחים נרחבים נוספים. אלא שהמקרה של טבעון הוא מקרה מיוחד ובכוונתו לנסות ולשמר את האופי המיוחד של היישוב המוקף ביערות: “המטרה של הפרויקט אינה למנוע אש מכיוון שזה בלתי אפשרי. אנחנו רוצים להקטין רגישות ולאפשר לכוחות כיבוי האש להגיע למקום לפני שהאש הופכת לשריפת צמרות מכיוון שברגע שיש שריפת צמרות אין כבר כמעט מה לעשות”.

בורגר הציע להשתמש בקוי הביוב הקיימים המהווים כבר כעת שבילים על מנת ליצור דרכים בהן כבאיות יוכלו לנוע כשלדבריו בעזרת פיתוח נכון ניתן יהיה להפוך אותם לשבילי אופניים שישמשו את תושבי טבעון בשגרה. נושא בעייתי נוסף הוא קווי הביוב היוצאים מתוך הבתים שחלקם עשויים פלסטיק דבר שהוכח כגורם להתפשטות מהירה של שריפות ויהיה צורך לטפל בו.

אלמנט נוסף שהמליץ עליו בורגר הינו הורדת כל עצי המחט בכללם אורנים: “האורנים אינם עצים טבעיים לאזור והם גם מסוכנים הרבה יותר. נוכל להחליף אותם באלונים, אלות, לבנה ועוזררים. באופל אישי קשה לי להוריד משור על אלון תבור לכן אני ממליץ להעתיק את האלונים שמיקומם יחייב את הזזתם”.

בשלב שני יבוצעו עבודות חירמוש על מנת לחשף את הקוצים המהווים את חומר הבערה הראשוני אשר מצית את העצים. בורגר: “כל התכנית הזו אינה שווה דבר ללא תחזוקה שוטפת. בפרויקטים האחרים שלנו אנחנו מחייבים את הקבלן בתחזוקה למשך שלוש שנים”.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter