באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

קרית טבעון: סכנת נפשות בכצנלסון 13

קרית טבעון: סכנת נפשות בכצנלסון 13

שלום כנפו מכצנלסון 13 מציב מראה מול המתנגדים להרחבת המבנה בו הוא מתגורר בטענה כי הדבר יפגע בצביון הישוב. עמודים מתפוררים, קורות סדוקות במבנה רעוע בן עשרות שנים הם מנת חלקו. ראיון מהצד השני.

הדיון הסוער המתקיים בקרית טבעון בסוגיית החלת תמ”א 38 על הבניין בכצנלסון 13 מציב לא פעם במרכז הויכוח סוגיות כגון צביון הישוב, תשתיות קורסות ובעיות תחבורה אך ספק אם הנצים משני הצדדים בקרו פעם בבניין עצמו וראו את מצבו.

תמ"א 38
ברזל חשוף באחד העמודים במבנה

מדובר במבנה שהוקם לפני עשרות שנים על מנת לקלוט עולים, קרית טבעון שהיתה ברובה ישוב של בתים פרטיים נרתמה למאמץ הלאומי והקימה בשטחה מספר מבנים של דיור משותף אלא שמאז כאמור עברו עשרות שנים והמבנים שנבנו בתקנים ישנים נמצאים בשלבי התפוררות.

הדבר הראשון ששמים לב אליו הוא שאבני השפה המחזיקות את הריצוף שבקומת העמודים מתפרקות לחלוטין. מדובר בנושא אסטתי ולא בטיחותי אך מבט בוחן יותר מראה כי גם עמודי הבניין מתפוררים, הברזלים שהוצבו בעמודים חשופים לגמריי וחלקם אף נמצאים מחוץ לבטון עצמו שמצידו נמצא בשלבי התפוררות. באחד העמודים נמצא גם קן נמלים אשר קבע את ביתו בתוך העמוד עצמו, דבר המעיד על מצבו הרעוע. העמודים עצמם דקים להפליא וברור כי אינם עומדים בתקנים המחמירים הקיימים כיום. בנוסף לכך קיים סדק עמוק במה שנראה לעין הבלתי מקצועית כקורת תמך של הבניין.

תושב הבניין, שלום כנפו לוקח אותי לדירתו מראה לי כיצד ניתן לראות את הברזלים החשופים בתקרת חדר המקלחת בדירתו, בדרך אני מבחין כי גם המדרגות הינן דקות באופן מתמיה. כנפו “קשה לי לשמוע את הדיון שמתפתח בטבעון, אנשים שוכחים כי מדובר בבטיחות של הילדים שלי בכל יום יכולה להתרחש רעידת אדמה או לפרוץ מלחמה ואין לנו אפילו ממ”ד. אני זוכר מה קרה פה במלחמת לבנון השניה, גרים כאן קשישים שאינם יכולים להגיע בזמן למקלט ולכן הם חשופים”

עלתה הצעה לערוך תכנון כולל לארבעת המבנים ברחוב אשר זכאים לתמ”א, מה דעתך על כך?

“בתיאוריה זה מעולה אבל היחידים שרוצים את התמ”א זה אנחנו וכצנלסון 9. אף אחד לא יכול להכריח את שני המבנים האחרים לעשות תמ”א אם הם לא רוצים. אם המועצה רוצה לעשות תכנית כוללת, שתגרום להם להסכים, לי אין התנגדות”

ובכל זאת יש בעיות של תשתיות, תחבורה וחניה?

“כל הבעיות הללו יהיו תמיד והמועצה היא זו שצריכה לפתור אותן. אין לי התנגדות שיגיעו להסכם עם הקבלן על הורדת כמות הדירות בבניין אבל לא נראה לי שזה אפשרי כי הוא צריך להרויח, אחרת הוא לא יבצע את החיזוק. אני רוצה לראות את כל המתנגדים גרים בבית כזה. קל להם לדבר כי הם גרים בבתי קרקע חדשים עם ממ”דים ולא צריכים לדאוג”

מהמועצה המקומית קרית טבעון נמסר בתגובה “בשל מצבו של הבניין, הייתה ועדיין מעוניינת המועצה המקומית, כי יתקיים במבנה מהלך של תמ”א 38, שכן עיקר הפרויקט הוא חיזוק היסודות בפני רעידות אדמה ואגב כך יצירת שיפורים קונסטרוקטיביים להשבחתו של המבנה”.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter