באנר עליון
באנר עליון

קרית טבעון: מפגש ראשון של שיתוף ציבור בנוגע לתכנית המתאר

קרית טבעון: מפגש ראשון של שיתוף ציבור בנוגע לתכנית המתאר

מפגש שיתוף ציבור ראשון בנוגע לתכנית המתאר של היישוב קרית טבעון נערך השבוע בנוכחות 200 תושבים אשר הבהירו לצוות התכנון כיצד הם רואים את טבעון בעתיד ומה חשוב להם לשמר.

חדשות YCOM: מעל  מאתיים תושבים הגיעו בשבוע שעבר לאודיטוריום של בית ספר אורט גרינברג להשתתף במפגש הראשון של שיתוף ציבור בנושא תכנית מתאר כוללנית לקרית טבעון. את המפגש פתח ראש המועצה דוד אריאלי, שהסביר את חשיבות התכנון לטווח ארוך ואת חשיבות השמירה על הצביון הכפרי של קרית טבעון. אריאלי הוסיף וציין כי שיתוף הפעולה של התושבים הוא חלק מרכזי ומהותי בקידומה ובהצלחתה של התכנית.

מהו שיתוף הציבור?

כאשר מדברים על שיתוף הציבור בתכנון, העוונה היא לתהליך בו הצדדים המושפעים מהתכנון – תושבים, קהילות או גופים חוץ ממשלתיים – משתתפים בקבלת החלטות הנוגעות לתכנון המרחב שבו הם חיים ופועלים. בתהליך זה ישנה הידברות בין הרשויות ומוסדות התכנון ובין המשתתפים הלא-ממשלתיים, באופן ישיר ולא רק באמצעות נציגות פוליטית.

שיתוף הציבור מתבסס על עקרונות דמוקרטיים של השתתפות ושקיפות בקבלת ההחלטות.

ברמה המעשית, סביר להניח כי תכנית בה ישותף הציבור תיתן מענה טוב יותר לצרכים של אלה שהתכנון מתייחס אליהם, היא תצמצם התנגדויות ותבנה הסכמות.

קרית טבעון: שיתוף הציבור

תכנית מתאר
שיתוף הציבור בקרית טבעון. צילום: דוברות קרית טבעון.

במסגרת המפגש הכירו תושבי טבעון, את צוות התכנון והועלתה מצגת מפורטת שהציגה  את תכנית המתאר הכוללנית בהקשר של קרית טבעון, הליך התכנון והליך שיתוף הציבור. עוד הוסבר כי תכנית המתאר היא המקום וההזדמנות של היישוב להתוות את החזון ואת דמותו לעתיד, לגבש כווני פעולה ולהגדיר סדר עדיפויות לפיתוח העתידי, ומטרתה ליצור את המסגרת והתנאים התכנוניים המיטביים לפיתוח עתידי של היישוב ולניהול מיטבי של מערכותיו. תכנית מתאר כוללנית מהווה את הבסיס לעצמאות תכנונית של הוועדה המקומית לתכנון ובניה אשר עם אישורה של תכנית המתאר הכוללנית, תוכל הוועדה לקבל את סמכויות תכנון מורחבות , לקדם ולאשר תכניות מתאר מקומיות ותכניות מפורטות התואמות את תכנית המתאר הכוללנית. כמו כן, תשפיע התכנית על נדל”ן ביישוב.
בהמשך, במסגרת שלוש קבוצות דיון שהתקיימו במקום, הקשיב צוות התכנון לנושאים שהעלו התושבים ביחס למצב הקיים ביישוב ולמאפייניו, הובהרו וחודדו הרצונות של התושבים הגרים ביישוב: מה חשוב להם לשמר, מה חסר או היו רוצים לשנות, ועוד רעיונות שיש לתת עליהם את הדעת.

צוות התכנון התרשם מאד ממידת ההיענות והמעורבות של התושבים, ומרצונם להשפיע על התהליך. הנושאים שעלו היו חשובים ומלמדים, נתנו תמונת מבט רחבה ביחס לאופן שבו תופסים התושבים את היישוב ואת איכויותיו, וחידדו את סוגיות התכנון המרכזיות בהן צפויה לעסוק התכנית. בעתיד הקרוב תכונסנה על ידי צוות שיתוף הציבור קבוצות מיקוד שונות להעמקת ההבנה והידע של צוות התכנון.

עוד תהליכים של שיתוף הציבור

נראה כי העמק צועד, כמו מקומות נוספים בארץ ליוזמות ותהליכים בהם נוטל הציבור חלק.

כנס שיתוף ציבור במכללת עמק יזרעאל לפני כשנה ובו הוצגה התכנית האסטרטגית  המוצעת למועצה האזורית עמק יזרעאל ל- 20 השנים הבאות.

גם תושבי מגדל העמק השתתפו באירוע שיתוף הציבור לתכנית המתאר לעיר לפני כשנה.

ביקנעם החל לאחרונה שיתוף פעולה ייחודי מסוגו בארץ, להסברת השינויים בתחבורה הציבורית לנוסעים.

 

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter