באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

קרית טבעון: מחפשים אוצרות

קרית טבעון: מחפשים אוצרות

האוצרות הגנוזים אצלכם באלבומים ישנים, קופסאות ושקיות מסמכים, יכולים לזכות למקום של כבוד כחלק מפסיפס הזהות וההיסטוריה של הקריה. רכזת התוכן של המיזם: “בכל בית גנוזים אוצרות” 

בשקט ובצנעה, נרקם מזה זמן, חלום ההצטרפות של קרית טבעון למיזם הלאומי “ישראל נגלית לעין”, ובימים אלה הוא קורם עור וגידים. יוזמה של מרכז ההנצחה וראש המועצה דוד אריאלי, אשר הכירו בחשיבות המיזם ותרומתו לקהילה, הובילה לחתימת הסכם התקשרות בין הרשות  לבין “יד בן צבי” (המוביל את המיזם הארצי, בהנהגת האוצרת – ד”ר נורית שלו כליפא), להפעלת מיזם התיעוד החזותי בקרית טבעון. עיקרו של המיזם הוא תיעוד באמצעות סריקת אלבומי המשפחה ומסמכים של תושבי הקריה.

“בכל בית גנוזים אוצרות: באלבומים, בקופסאות ובשקיות מסמכים. האלבום הפרטי מייצג מסלולי חיים של אנשים בקהילה ודרך הסיפורים האישיים, נרקם פסיפס זהות של מקום ושל קהילה” אומרת שפרה לשם, רכזת התוכן של המיזם ומוסיפה: “באמצעות התמונות יתגלו לעין זוויות לא מוכרות ומרתקות של ההיסטוריה”.

אוצרות גנוזים
טבעון נגלית לעין. צילום: דוברות המועצה המקומית קרית טבעון

פעולת התיעוד והסריקה תבוצע על-ידי הארכיון היישובי שבמרכז ההנצחה, בשיתוף נציגים מהמתנ”ס, שלהב”ת ועוד. אירית וייזל, מנהלת הספרייה, תוביל את הלוגיסטיקה של הפרויקט, חדווה גלמן מהמועצה, תשמש כרכזת הקהילה של המיזם ותפעל לגיוס מתנדבים שיסייעו בתהליך התיעוד ובאיתור התושבים המעוניינים לשמר ולתעד את אלבומיהם המשפחתיים,  עבור הדורות הבאים.

בארכיון שבמרכז ההנצחה כבר פועל צוות תוכן, בריכוזה של שפרה לשם – המנהלת בהתנדבות את הארכיון היישובי במקצועיות מזה שנים רבות. יד בן-צבי יספק לארכיון היישובי, תוכנה, כלים וטכניקות  למיון, סריקה, איסוף ותיעוד החומר וכמו כן יכשיר את מתנדבי הפרויקט וילווה אותו לאורך כל שלביו.

 “תהליך בחירת התמונות והתיעוד, יעשה בשותפותן המלאה ובהסכמתן של המשפחות” מסבירה לשם. “התיעוד המשפחתי יכלול גם טקסט המתאר את הסיפור המשפחתי, שייכתב על ידי המשפחה או בעזרת מתנדבי הארכיון. זהו תהליך מרגש ומעשיר, המחזק את הקשרים הן במשפחה והן בקהילה. בסופו של התהליך תקבל כל משפחה, חוברת תיעוד ודיסק”.  במסגרת המיזם היישובי יתקיימו גם ערב השקה ותערוכות אודות תולדות הישוב.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter