באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

קרית טבעון: המיכלים בדרך החוצה

קרית טבעון: המיכלים בדרך החוצה

בשורה לתושבי קרית חרושת: חוות המיכלים עתידה להתפנות בקרוב ואיתה גם מטרדי הריח והסכנה. במועצה נערכים להפסד הארנונה. דוברת המועצה: “מקווים להכלל במנהלת בתי הזיקוק”

חוות המיכלים הנמצאת בקרית חרושת עומדת לעבור אל מיקומה החדש בקרקעות הצפון בזמן הקרוב. הועדה המחוזית לתכנון ובניה אישרה השבוע את המעבר ואף הוקצה לכך תקציב אך כרגע אין עדיין לו”ז לביצוע. החווה שהוקמה על ידי הבריטים ונמצאת בשכונת קרית חרושת מהווה גורם סיכון ומטרד ריח עבור התושבים וסקר סיכונים שנערך אף מנע את הקמת שכונת ‘מול אורנים’ שאותה ניסו לקדם במועצה. מצד שני, משלמת תש”ן למועצה ארנונה בסך 14 מליון ₪ בשנה. סכום אשר עלול להיות חסר לרשות באם לא יימצאו מקורות הכנסה חלופיים.

קרית חרושת
חוות המיכלים, בדרך החוצה.

על פי סקר הסיכונים שביצעה חברת ‘לשם שפר איכות סביבה’ בשל הנסיון לקדם את בניית שכונת ‘מול אורנים’, יש במתחם שלושה מיכלים פעילים ובהם 110,000 מ”ק דלקים שונים. על פי הדו”ח, הסיכון העיקרי נובע מהאפשרות להתלקחות והיווצרות של שרפה של כלל תכולת הדלק שהצטבר עקב השפך, שרפה שתיצור קרינת חום. סיכון נוסף נגרם בשל האפשרות להתנדפות של הפחמימנים הקלים, המהווים חלק מהדלק. התנדפות כזו עלולה ליצור ענן חומר דליק. במצב בו ריכוז החומר הדליק בענן יהיה מעל סף הנפיצות התחתון ומתחת לסף הנפיצות העליון, קיימת אפשרות כי מקור הצתה חיצוני כגון ניצוץ חשמלי או מקור אש גלוי יגרום להיווצרות פיצוץ. פיצוץ כזה יוצר על לחץ אשר עלול לגרום לפגיעה בנפש וברכוש. סיכון נוסף הוא אפשרות לפיצוץ של המיכל עקב שרפה שתגרום להתחממות פנימית של הדלק ובהמשך לפיצוץ. תרחיש כזה הוא קיצוני והסבירות להתרחשותו היא נמוכה ביותר, מה גם שאירוע כזה, אינו אירוע פתאומי אלא תוצאה מתמשכת של אירוע שניתן להתריע על התרחשותו ולהגיב בהתאם, עד כדי הפעלת אמצעים קיצוניים למנוע התרחשות כזו.

מדוברות המועצה המקומית קרית טבעון נמסר בתגובה: “בשאיפה להיערך בצורה המיטבית למועד בו חברת תש”ן תעזוב את קרית טבעון, אחת הפעולות בהן נקט ראש המועצה דוד אריאלי, כזכור כבר בשנת 2012, הייתה הקמת ועדת החקירה לחלוקת הכנסות מאזור בתי הזיקוק במפרץ חיפה בה דרש להיות חלק מהמנהלת, ועדה זו כידוע, אכן קמה.

במהלך הישיבות אותם ערכה הוועדה, מועצת קרית טבעון טענה בלהט כי למבחן הסמיכות אין משמעות קרדינלית היות וישנם גורמים רלוונטיים נוספים אותם יש לקחתם בחשבון כמו: מבחן המטרד וכן העובדה כי חברת תש”ן עתידה  לעזוב את המתחם באלרואי לטובת משכן קבע בקרקעות הצפון.

בקרוב עתידה הוועדה להחליט בעניין ואנו תקווה כי ההודעה על הפקדת התכנית בעניין תש”ן תכריע את הכף לטובת מועצת קרית טבעון ואכן נצליח להיכלל במנהלת”.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter