באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

קרית טבעון: הלוואה במחלוקת

קרית טבעון: הלוואה במחלוקת

בישיבה טעונה ובנוכחות עשרות תושבים אישרה מועצת קרית טבעון הלוואה של שלושה מליון ₪ לצורך הרחבת בית ספר ‘שקד’. חבר המועצה, אבי בן יוסף ” אני לא משוכנע שאי אפשר לעשות משהו יותר זול”

מועצת קרית טבעון אישרה בשבוע שעבר לקיחת הלוואה בסך 3 מליון ₪ לצורך הרחבת בית הספר שקד  בעוד 8 כיתות לימוד ושני חדרי ספח. ההלוואה נדרשת בשל הפער בין עלות הבניה המתוכננת העומדת על 7.8 מליון ₪ לבין התקציב שהקצה לכך משרד החינוך העומד על 4.8 מליון ₪. לצורך השלמת הפער, תיקח המועצה 750 אלף ₪ מקרנות הפיתוח ואת היתרה בסך 2.2 מליון ₪ היא תגייס בהלוואה ל-15 שנים.

בית ספר שקד הינו בית ספר אנתרופוסופי על אזורי אשר הוקם במהלך שנות התשעים כאשר 65% מתלמידיו הם תושבי טבעון והשאר הינם תושבי הישובים הקרובים.

הלוואה של 2.2 מליון ש"ח
בית ספר שקד יורחב בשמונה כיתות נוספות. צילום: דוברות מועצת קרית טבעון

בית הספר נבנה על פי הקונספט הישן של כיתות א-ח ולא על פי המודל של חטיבות הביניים כאשר היתה כיתה אחת בכל שכבת גיל . ברבות השנים גדלו מספר הכיתות בכל שכבה וכיום יש שתי כיתות בשכבות א-ד אך לבית הספר אין מספיק כיתות ולכן הוא החל להשתמש בחללים שלא נועדו לכיתות דבר הפוגע באיכות הלימודים.

מהנדס המועצה, מריוס ראפ ” משרד החינוך נותן 4,400 ₪ למ”ר וזה פשוט לא מספיק. התכנון של בית הספר הושתת על ארבעה עקרונות שהראשון הוא התב”ע, השני הוא הגדרות משרד החינוך, השלישי הוא חובת ההנגשה הן למבנה החדש והן למבנה הקיים והרביעי הוא האפיון והייחוד של החינוך האנתרופוסופי שבאים לידי ביטוי גם בתכנון הפיזי של הפרדת מבנים. ידענו שההפרדות הללו מעלות את המחיר ואמרנו שנצטרך לקצץ אבל קיצוץ בגמרים לא קיצץ משמעותית בעלות ושינוי בתכנון פגע ב-2 מתוך 4 העקרונות”

חבר המועצה, אבי בן יוסף ” אין מחלוקת שצריכים את הכיתות אבל מאחר ומדובר בכספי ציבור אני לא מבין איך לא הציגו בפנינו חלופות. הרי אם יש לנו X כסף, אנחנו צריכים לבוא למתכנן ולבקש ממנו תכנית שעומדת בתקציב שלנו ובטח לא משהו שחורג ב- 60%. אני לא משוכנע שאי אפשר לעשות משהו יותר זול”

חבר המועצה, שלמה מושיץ ” כבר לפני שנה ידעו שמשרד החינוך מתקצב בחסר אז אני לא מבין למה לא אמרו לנו אז שזה לא 4 מליון אלא 8 מליון. כשבונים בית פרטי לוקחים בחשבון תוספת תקציבית של 20% ופה אנחנו מדברים על 60% חריגה. זה סכום גדול של כסף וצריך למצוא איך לשלם את הכסף הזה. אנחנו עומדים בין הפטיש לסדן אם נאשר אנחנו לא בסדר ואם לא נאשר אנחנו לא בסדר. על השלושה מליון האלה צריך להוסיף עוד 600 אלף ₪ לבלת”ם. זה מכביד על הקופה הציבורית וזה כסף שנלקח מכל תושבי טבעון”

ראש המועצה,דוד אריאלי “משרד החינוך מתקצב בניית בתי ספר בחסר וזה נכון לא רק לטבעון. אמנם לא ציפינו לכזו חריגה אבל אני חושב שכשבונים בית ספר, צריך לבנות משהו מכובד, ראוי ובטיחותי”

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter