באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

קרית טבעון: אזור חיץ נגד שריפות בגן הלאומי

קרית טבעון: אזור חיץ נגד שריפות בגן הלאומי

עבודות חישוף קרקע נערכות בגן הלאומי בית שערים על ידי רשות הטבע והגנים וזאת כחלק מההיערכות לשריפות. דוברת הרשות: ” אזור החיץ משתרע בשטח הגן הלאומי בלבד שהוא השטח עליו אחראית רשות הטבע והגנים”

רשות הטבע והגנים מבצעת בימים אלה עבודות חישוף לצורך הקמת אזור חיץ נגד שריפות בגן הלאומי בית שערים הנמצא בקרית טבעון. העבודות מתבצעות כחלק מהפקת הלקחים בעקבות אסון השריפה בכרמל שהתפשטה במהירות מבלי שיהיה דבר שיעצור אותה.

בית שערים
יצירת אזור חיץ. צילום: נאוה סבר

ברשות הטבע והגנים החליטו לערוך חישוף של הקרקע בגן הלאומי באזורים בהם צומח חורש אורנים נטוע ולא באזורי יער האלונים הטבעי. וזאת הן בשל הרצון לשמור על הטבע והן בשל נטייתם הגבוהה יותר של האורנים להשרף. ברשות בחרו גם שלא לערוך העתקה של צמחים על מנת לאפשר התחדשות של הקרקע וכניסה של מינים טבעיים במקום האורנים שנעקרו.

כזכור בזמן השריפה בכרמל הוצתו גם ארבע שריפות באזור טבעון שטופלו במהירות ולפני כשנה הוצתה שריפת חורש שפגעה במספר בתים ברחובות כרמל וזבולון בישוב. כתוצאה מכך החליטה המועצה לאפשר רעיית עדרים באזורים הקרובים ליישוב וזאת על מנת להלחם בשריפות.

דוברת רשות הטבע והגנים, טלי טננבאום: ” אזור החיץ משתרע בשטח הגן הלאומי בלבד שהוא השטח עליו אחראית רשות הטבע והגנים. רשות הטבע והגנים אחראית על שמורות הטבע והגנים הלאומיים במדינת ישראל, מתוך כך אנו פועלים רק בשטחים אלה. לא נערכה העתקה, להיפך, ברגע שפותחים את השטח כאזור חיץ, נכנס יותר אור, ישנה פחות “תחרות” על הקרקע, המזון והמים לצמחים כיוון שיש יותר מקום. השיקום באזור החיץ הוא טבעי היות והשטחים הנכרתים הם נטועים וכך מפנים מקום לשטח הטבעי. לתהליך ישנן שתי מטרות: שיקום השטח הטבעי ומניעת שריפות”.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter