באנר עליון
באנר עליון

קרית טבעון: אזורי החיץ יוצאים לדרך

קרית טבעון: אזורי החיץ יוצאים לדרך

בשבוע הבא יפורסם הקבלן הזוכה בפרויקט אזורי החיץ כנגד שריפות שעלותו מוערכת בכ- 8 מיליון ₪. הפרויקט חולק למספר אזורים ויבוצע בשישה שלבים. התכנית עושה שימוש בדרכים קיימות והרחבתן במטרה לצמצם, ככל שניתן את הפגיעה הנופית.

חדשות YCOM: שבעה קבלנים הגישו מועמדותם לביצוע מכרז ליצירת אזורי החיץ בשטחים הפתוחים של טבעון, ההצעות הוצגו השבוע בוועדת מכרזים וההחלטה על הקבלן הזוכה תפורסם בשבוע הבא. התכנית אשר תצא לפועל בשבועות הקרובים אושרה על ידי כב”א והיא למעשה היחידה שיוצרת פגיעה מינימלית ומזערית בצומח, לעומת הפגיעה האקולוגית/כלכלית ששריפה עלולה לגרום.

אזורי חיץ
התמודדות עם שריפות. צילום: דוברות טבעון.

כזכור, התכנון לביצוע אזורי חיץ ומניעת שריפות בקרית טבעון הופקד בידיו  של האגרונום חנוך בורגר. בורגר בנה תכנית השואפת להקטין את קצב התקדמות האש והיא מבוססת על מודל חדשני. בישיבת מליאה שהתקיימה במרץ השנה הסביר בורגר כי חשוב להעלות את המודעות בקרב התושבים ואת ההבנה שחייבים לבצע טיפול מקדים ומונע לאירועי שריפה. התכנית  המוצעת, מותאמת לקרית טבעון וביכולתה לחזות את קצב התפשטות האש במקרה של שריפה.

חנוך בורגר: “מודל זה משלב נתוני אקלים ביחד עם טופוגרפיה ונתוני צומח ועל ידי התניות שונות, מאפשר לאפיין את הסיכונים לשריפות במועדים שונים בשנה. המודל אף מאפשר לחזות את הכיוונים וקצב התפשטות האש על פי נקודות הצתה שונות ונתוני אקלים אמיתיים לשטח נתון”. המודל נבנה לטובת הפרויקט בקרית טבעון, מיושמים בו לקחים מיישובים אחרים ועלותו מוערכת בכ-8 מילון שקלים. הפרויקט חולק למספר אזורים ויבוצע בשישה שלבים.

התכנית עושה שימוש בדרכים קיימות והרחבתן (כמו שבילי ביוב וכד’) במטרה לצמצם, ככל שניתן, את הפגיעה הנופית ומצד שני לאפשר לכבאית לעבור. יש לציין כי קיימת חשיבות מכרעת לתחזוקה השוטפת של השטחים המטופלים ובשל כך עלות התחזוקה הינה מרכיב בעלות הפרויקט.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter