באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

צו פינוי

צו פינוי

במלחמת לבנון השניה אמנם לא פינו את החומרים המסוכנים ממפרץ חיפה אך דווקא עכשיו עולה קריאה כזו ומבקר המדינה דרש מהוועדה לבקורת המדינה לדון בנושא. אגוד הערים לאיכות הסביבה: “ בדיקה רצינית חייבת להיעשות בשיקול דעת ולא ביחצנות בעת חירום

משרד מבקר המדינה הודיע כי פנה לוועדה לביקורת המדינה בכנסת כדי לקיים דיון דחוף בנוגע לפינוי חומרים מסוכנים ממפרץ חיפה לנוכח שיגור הטילים ומבצע צוק איתן. ההחלטה לקיים דיון מיוחד התקבלה לאחר מכתב שיצא לכלל משרדי הממשלה על ידי הפורום הישראלי לשמירה על החופים ומגמה ירוקה המתריע מפני המצב שנוצר. כזכור, בתחילת ימי הלחימה עשה החמאס מאמצים גדולים לשגר רקטות לעבר חיפה וזאת בתקווה לפגוע באחד מהמפעלים המחזיקים חומרים מסוכנים, דבר שהיה מביא לכמות נפגעים גדולה בכל מרחב חיפה ומערב עמק יזרעאל. הקריאה באה למרות שבימים האחרונים לא מצליח החמאס לשגר רקטות אל מעבר לגוש דן וככל הנראה אבדה לו היכולת, ולו זמנית, להגיע לחיפה.

צוק איתן
מפרץ חיפה, החמאס מנסה לפגוע. צילום: Golf Bravo

מאגוד ערים לאיכות הסביבה מפרץ חיפה נמסר בתגובה כי: “אין ספק שכל פעילות כלכלית של החברה האנושית יוצרת מפגעים סביבתיים וסיכונים בטיחותיים, כמו פעילות תעשייתית, תחבורתית וחקלאית. חברה מתוקנת נבחנת בצעדים הננקטים להקטנת מפגעים וסיכונים אלו. על מנת לקבל החלטה מושכלת, יש לבחון את האלטרנטיבות. לצערנו, כל הדוברים בעניין נשאלו לא פעם בעבר על אלטרנטיבות, אך בחרו שלא להשיב. כך למשל הקריאה לסלק את כל החומרים המסוכנים עם תחילת הלחימה בעזה. סילוק החומרים, חלקם באמצעות שפיכה בים כפי שהציעו הדוברים, הינו בעל השלכות סביבתיות ופגיעה בבריאות הציבור. שינועם ביבשה למקום מרוחק מלווה אף הוא בסיכונים לא מועטים. במסגרת קבלת ההחלטות, נבדקים היום סיכונים וסיכויים למפגעים אלו, מול הסיכוי שמיכל חומר מסוכן ייפגע והסיכון הכרוך בכך, כולל אפקט הדומינו. ההחלטה שהתקבלה הייתה שאין לנקוט בצעדים אלו. עם זאת, החל באופן מיידי דילול כמויות החומרים עקב צריכתם בתהליך הציוד ואי חידוש המלאי.

ניתן באותה מידה לבחון את נכונות החלטת הממשלה להמשיך את טיסות החברות הישראליות מנתב”ג, למרות נפילת טיל לא רחוק משדה התעופה ולנוכח העובדה כי חברות זרות הפסיקו את טיסתם. האם נקרא להחלטה זו מוטעית? מובן שנתקבלה בהסתמך על ניהול סיכונים – סיכויים. חלק גדול ממוצרי התעשייה במפרץ חיפה אותם דרשו הכותבים לפנות, חיוניים לפעילות המשק (בתי קירור, חומרים להקטנת זיהום אוויר מתחנות כוח, מפעלים ותחבורה). משיחות בין מנכ”ל האיגוד והגורמים השונים, ברור שנושא מהותי זה לא היה ידוע להם ולא הובא בחשבון.

מנכ”ל האיגוד קורא לכל הגופים הרלוונטיים לבחון ברצינות אלטרנטיבות שיקטינו את הסיכון במפרץ חיפה, אך בדיקה רצינית חייבת להיעשות בשיקול דעת ולא ביחצנות בעת חירום. בדיקה כזו עורכת זמן וכך גם יישום ההחלטות. האיגוד מכיר את העבודה הרבה שנעשתה בתחום זה, את היושרה המקצועית שליוותה את העבודה, יודע שאמצעים רבים ננקטו והסיכונים אינם כפי שמוצגים באופן חובבני בתקשורת. יחד עם זאת, מכיוון שכאמור אין פעילות כלשהיא ללא סיכונים, יש לבחון בקצינות כל רעיון שעשוי לשפר את המצב, כולל שעתוק של מפעלים, אך פעילות אמיתית שכזו אינה יכולה להיעשות על דפי העיתונות וברשתות החברתיות”.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter