באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

פרס שר הרווחה למצוינות יוענק למחלקת הרווחה בעיריית יקנעם

פרס שר הרווחה למצוינות יוענק למחלקת הרווחה בעיריית יקנעם

פרס שר הרווחה למצוינות 2020 יוענק למחלקת הרווחה בעיריית יקנעם

הפרס יוענק על תכנית ‘מים חיים’ שמובלת על ידי העירייה, מחלקת הרווחה ותאגיד המים ‘מעיינות העמקים’. 

במסגרת התכנית: מעקב אחר צריכת המים של תושבים  ערירים ובודדים במטרה לשמור עליהם ועל בריאותם

עיריית יקנעם ממשיכה להוביל מיזמים ולקבל פרסים ארציים, ובימים האחרונים הודיעה מנהלת מחוז חיפה והצפון, עו”ס אתי קיסוס למנהלת האגף לשירותים חברתיים בעיריית יקנעם, תמי ראש שהמחלקה שבראשותה נבחרה לקבל את פרס שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים למצוינות 2020. טקס הענקת התעודה והפרס צפוי להתקיים ב- 8.3.

פרס השר למצוינות ניתן על מיזמים מצטיינים בתקופת משבר הקורונה. בקריטריונים לקבלת הפרס שמו במשרד הרווחה דגש על רשויות שאימצו תהליכי עבודה חדשים וגילו יוזמות ויצירתיות על מנת לאפשר מענה מיטבי לאוכלוסיות השונות. “הענקת הפרס”, קבעו במשרד, “תהווה עדות למצוינות אישית וארגונית בתחומי העיסוק המגוונים של משרד העבודה והרווחה”.

הפרס ניתן ליקנעם במסלול א’ – מיזם מצטיין במחלקות לשירותים חברתיים, ואשר כולל יוזמות מקומיות של מחלקת הרווחה שהובלה ברשות.

תכנית ‘מים חיים’ הינה תכנית לשמירה על קשישים וערירים. התכנית מובלת בעיר מזה כחמישה חודשים במטרה לשמור על בודדים וערירים. התכנית באה לתת מענה למקרים מזעזעים שנחשפנו עליהם  ברמה הארצית בתקופת הקורונה, ובה ערירים ובודדים נפטרו בביתם מבלי שמישהו יידע זאת ימים רבים, ומבלי שניתן היה אולי לסייע להם.

במסגרת התכנית עוקב תאגיד המים ‘מעיינות העמקים’ אחר צריכת המים של בודדים וערירים בעלי פוטנציאל לסיכון, ובמידת הצורך מעביר את הממצאים לאגף לשירותים חברתיים שבעירייה, למדור לאזרח הוותיק, ושם בודקים מה מצבו של הדייר. ביקנעם אותרו כ- 120 תושבים שענו להגדרה של ערירים (מבוגרים ללא משפחה) או בודדים (מבוגרים עם ילדים שגרים מחוץ ליקנעם), ואלו מופו כקפסולה. בתאגיד עוקבים על בסיס יומי אחר נתוני צריכת המים של אותם אנשים, והודות למעקב לומדים על מצבו של המשתמש, ובמידה וראו למשל שאין צריכה או שהצריכה מועטה ביותר הדבר הדליק נורה אדומה, והפרטים מועברים לרווחה שם בודקים את מצבו של הדייר.

מאחר ומדובר בפרויקט רגיש מאוד דאגו בתאגיד המים שעובדת אחת בלבד תיחשף ותעבור על הנתונים. אותה עובדת נמצאת בקשר רציף עם רכזת מדור האזרח הוותיק שבעירייה, עו”ס ליאת עמיר והשתיים פועלות בשיתוף פעולה.

קידום התכנית שהחלה כפיילוט של זק”א היא פועל יוצא של הנחייתו של רה”ע, סימון אלפסי  את אגף הרווחה ליצור קשר באופן תדיר עם הערירים והבודדים שבעיר,  לדרוש בשלומם, ולסייע להם במה שצריך.

ראש עיריית יקנעם, סימון אלפסי:

“כבוד גדול לקבל את פרס שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים למצוינות, ועוד בשנה כל כך מורכבת. הקורונה כבר שנה איתנו והיא יצרה מצבים רבים בלתי נסבלים שמשפיעים ישירות על ערירים ובודדים. העירייה ביחד עם אגף הרווחה ותאגיד המים לקחה על עצמה להשתתף בפרויקט המאוד חשוב ‘מים חיים’ ולהיות החלוצה בו. אחרי שהתחלנו להוביל את התכנית רשויות רבות פנו אלינו בבקשה ללמוד מאיתנו וליישם אצלן, ואנו כמובן שמחים לסייע לכלל.  אני מברך את מנהלת מלקת הרווחה בעירייה, תמי ראש ואת צוותה, ואת תאגיד המים ‘מעיינות העמקים’ על הפעילות בהובלת הפרויקט”.

מנהלת מחלקת הרווחה בעיריית יקנעם, תמי ראש:

“האגף לשירותים חברתיים  והמדור לאזרחים ותיקים עוסק לילות כימים בתקופה מאתגרת זו בחשיבה מחוץ לקופסה איך להגיע ולתת מענה עד לאחרון התושבים. מיזם מים חיים נתן לנו את האפשרות יחד עם תאגיד המים לדעת מה קורה עם הזקנים העריריים בדרך מכבדת  תוך שימוש במינימום משאבים אך עם הרבה חשיבה ונכונות לראות את זקני הישוב שאליהם ראש העיר כל כך  רגיש. הפרויקט חובק באהבה ע”י צוות המדור לאזרחים ותיקים ומעיינות העמקים שפעלו יחדיו במסירות אין קץ בדאגה לערירי הישוב . שמחה שזכינו לכבוד זה  ואנו תודה  לשר הרווחה  ולמפקחי משרד הרווחה על ההמלצות החמות. תודה לרה”ע סימון אלפסי שהגה כיוון ונתן לנו את הזכות להוציא את הרעיון לפועל”.

מ”מ רה”ע יקנעם, ויו”ר תאגיד המים, מעיינות העמקים, אורי שמואל:

“פרויקט “מים חיים” הינו פרויקט מציל חיים לאוכלוסייה חלשה של קשישים וערירים שלא תמיד ידוע לנו מה מצבו הפיזי של אותו אדם נתון. נתון של אי צריכת מים מדליק לנו בתאגיד נורה אדומה, והתאגיד מדווח על כך ישירות למחלקת הרווחה לטיפולם. רהע ואנוכי הורינו לתאגיד ולמחלקת הרווחה לשתף פעולה בכדי להוציא את הפועל מיזם חשוב זה. אני מברך  את מחלקת הרווחה על קבלת פרס השר, וכמובן את עיריית יקנעם ותאגיד המים מעיינות העמקים“.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter