באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

פרויקט הניטור האפידמיולוגי במפרץ חיפה יוצא לדרך

פרויקט הניטור האפידמיולוגי במפרץ חיפה יוצא לדרך

בשורה לתושבי טבעון. בשעה טובה, ובאיחור של כשלוש שנים, יוצא לדרך פרויקט הניטור האפידמיולוגי במפרץ חיפה אשר הזיהום המגיע ממנו פוגע בתושבי הקריה. הניטור מבוצע באמצעות סדרת מחקרי יסוד ראשונים שייערכו במפרץ חיפה, ומטרתו היא להסדיר את המעקב הבריאותי של ההשפעות הסביבתיות ממקורות שונים כגון: ייצור אנרגיה, תעשיות, תחבורה, ועוד באזור חיפה, על בריאות התושבים.

בפרויקט הניטור יבחנו בין היתר, הטענות שהועלו בעבר על ידי הקואליציה לבריאות הציבור וחוקרים נוספים, אודות עודף תחלואת ילדים

צילום: Golf Bravo

 ועודף מקרי סרטן באזור.

הניטור האפידמיולוגי הינו מחויב מתוקף תמ”א 4/א/10, הקובעת כי יש לבצע ניטור אפידמיולוגי עם הפעלתה המחז”מים החדשים (יחידות ייצור חשמל הפועלות במחזור משולב) בתחנת הכוח תוך הגדלת כושר הייצור, דבר שעלול להעלות את זיהום האוויר וכתוצאה מכך לפגוע בבריאות תושבי האזור.

צוות פורום הניטור מורכב מנציגי איגוד ערים חיפה, משרד הבריאות, נציגי המשרד להגנת הסביבה ובהם גם נציגים ממערך ניטור האוויר הארצי, נציגי חברת חשמל, ונציגים מהתעשייה בחיפה (בז”ן). נציגת הציבור היחידה בפורום היא עמותת הקואליציה לבריאות הציבור. הפורום מנוהל על ידי סגן רופא המחוז, ד”ר יוני דובנוב.

מהקואליציה לבריאות הציבור נמסר בתגובה “הקואליציה לבריאות הציבור מברכת על קידום הניטור האפידמיולוגי באזור דבר שיוביל להבנה טובה יותר לסיבות הגורמות לתחלואה ותמותה מוגברת במחוז חיפה ממחלות עם גורמי סיכון סביבתיים ידועים”.

ובאותו עניין, לאחרונה הופקדה לעיון הציבור תכנית התכנון למתחם בתי הזיקוק במפרץ חיפה. כל מי שמעוניין לעיין בתוכנית, יכול להגיע ב- 60 הימים הקרובים, למשרד הפנים בחיפה ולצלם חלקים ממנה או את כולה, ולהגיש הערות או התנגדויות לתכנית. זוהי הפעם הראשונה שתכנית כזו פתוחה לעיון הציבור שכן  עד 2003, מתחם בתי הזיקוק בחיפה היה אקס-טריטוריאלי, כלומר לא חלו עליו חוקי המדינה ואף אחד לא הסדיר את מה שנעשה בשטחו. מצב זה השתנה, ועתה הופקדה התכנית לעיון הציבור

יואב עציון

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter