באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

פונו פולשים לאדמות בצפון

פונו פולשים לאדמות בצפון

פקחי רשות מקרקעי ישראל: פינו שלושה פולשים לאדמות המדינה בצפון. הפולשים החלו להכשיר את הקרקע לגידולים חקלאים למרות שזו לא הוקצתה להם. בסך הכל נמנעה השתלטות על 15 דונם של קרקע בבעלות המדינה והיא הוחזרה לציבור
במהלך פעילות שגרתית לזיהוי עברות בנייה ומקרקעין על אדמות המדינה באיזור כפר יובל בגליל, מפקחי רשות מקרקעי ישראל זיהו שלוש פלישות שונות לאדמות הציבוריות, לשטחים פתוחים המיועדים לחקלאות, בהיקף כולל של כ-15,000 מ”ר, במסגרתן החלו עבודות הכשרה לחקלאות של הקרקע, השוכנת בסמוך לנחלותיהם של הפולשים, וזאת בניגוד לחוק וללא היתר, על קרקע שכלל לא הוקצתה לשימושם.

העבודות להכשרת הקרקע, בהיקף כולל של כ-15 דונם, שבוצעו ללא היתר על האדמות הציבוריות בשטח המיועד לחקלאות בכפר יובל, מהוות עבירה של הסגת גבול במקרקעי ציבור – עבירה פלילית, שדינה עד שנתיים מאסר בפועל.

מסיגי הגבול, שלושה תושבי כפר יובל שזהותם ידועה לרמ”י, כאמור, החלו להכשיר את הקרקע לחקלאות לשימושם הפרטי, על חשבון הציבור. שתי פלישות היו בהיקף של -6 דונמים כל אחת ופלישה נוספת של כ-3 דונם כך שיחד הם השתלטו על שטח כולל של כ-15 דונם, על שטח חקלאי שלא הוקצה להם לשימוש.

בעקבות פלישתם, מפקחי רמ”י הציבו שילוט אזהרה במקום והגישו להם התראות לפיהן עליהם לפנות את הפלישות ולהשיב את הקרקע לקדמותה, אחרת הם יפונו לפי החוק. המפקחים אף הבהירו לפולשים כי אם לא ייעשו כנדרש מהם, הם יפונו בהתאם לחוק ובליווי המשטרה ואף תוגש נגדם תביעה כספית, בה יידרשו להחזיר לקופת המדינה את העלויות שנגרמו למדינה בעקבות פלישתם, לרבות דמי שימוש רטרואקטיביים בקרקע, עלויות משפטיות, שכר המפקחים והשוטרים ועלויות הציוד ההנדסי שישמש לפינוי הפלישה.

לאחר שהבינו את נחישותם של המפקחים להחזיר את הקרקע לידי הציבור מיד העדיפו שניים מהפולשים לפנות את הקרקע בעצמם, על מנת להימנע מתביעות והוצאות נוספות, והם אכן השיבו את הקרקע אותה תפסו לקדמותה ולידי המפקחים. הפולש השלישי, טען כי לא ידע מהם גבולות השטח החקלאי שלו ופינויו מהשטח בוצע בהסכמה, כאשר מפקחי רמ”י השיבו את הקרקע לקדמותה, הציבו במקום שילוט המתריע מפני פלישות והשיבו את הקרקע למאגר הקרקעות הציבורי.

מנהל מרחב השמירה צפון – חיפה ברשות מקרקעי ישראל, ערן ליבנה: “מסיגי הגבול ניסו להשתלט על קרקעות ציבוריות, אך הם  נתקלו בנחישות המפקחים להגן על האדמות הציבוריות והעדיפו להתפנות בעצמם. לאחרונה קיימת תופעה פלילית משמעותית בשטחים החקלאים באזור כפר יובל, במסגרתה זיהינו מספר פלישות חקלאיות שתופסות דונמים רבים של קרקע ציבורית. מוטב לאותם פולשים להתפנות בעצמם מהקרקע, אחרת המפקחים וכוחות האכיפה יגיעו לפנותם והפולשים גם יהיו אלה שיאלצו לשאת בתשלום הוצאות הפינוי שידרשו וכן בדמי השימוש הרטרואקטיביים בקרקע ובנוסף תישקל שוב ההמלצה לוועדת הקרקעות לשינוי תקן הנחלה למושב.”

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter