באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

עמק יזרעאל ומגידו: פורום חקלאים צעירים 2013

עמק יזרעאל ומגידו: פורום חקלאים צעירים 2013

פורום חקלאים התכנס בשבוע שעבר ודן בסוגיית השארת הבנים הממשיכים בחקלאות. ראש המועצה האזורית, עמק יזרעאל, אייל בצר “מחובתנו לשמר את דור ההמשך בחקלאות”

פורום חקלאים צעירים התכנס בשבוע שעבר במרכז חקלאי העמק, במסגרת ועדת המשק המשפחתי של המועצות האזוריות עמק יזרעאל, מגידו והגליל התחתון, במרכז הפורום עמד דיון סביב סוגיית השארת/ השבת הבנים למשקים החקלאיים, תוך כינון הכלים והתנאים ההולמים לעיסוק בחקלאות. הפורום נערך בהשתתפות מזכ”ל תנועת המושבים ויו”ר התאחדות חקלאי ישראל, מאיר צור,  ראש המועצה האזורית הגליל התחתון-מוטי דותן, ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל איל בצר, וסגן ראש המועצה האזורית מגידו עודד גלזר. את הפורום הנחה איתם בירגר, מנהל ועדת המשק המשפחתי במרכז החקלאי וחקלאי מכפר קיש. במהלך היום נדונו האתגרים העומדים בפני החקלאים צעירים, ובהם הקושי להעמיד דור המשך ולמשוך צעירים למקצועות החקלאות, כמו גם קשיי הפרנסה והמציאות הכלכלית של החקלאים הצעירים.

בנים ממשיכים
פורום החקלאים. צילום: דוברות המועצה האזורית מגידו

משה בן שחר (טושקו), מנכ”ל מרכז חקלאי העמק, אמר: “מתווה לוקר הביא ליציאת רפתנים רבים מהענף ללא כניסת דור המשך חדש. בעמק יזרעאל ענף הרפתות הוא העיקרי ונושא זה השפיע מאוד”. בן שחר הציג את מודל הועדה החקלאית של שלוש המועצות אשר מדבר על החזון לחקלאות בת קיימא. “יש לסייע לחקלאים הצעירים ברמה פרטנית וכוללת, סיוע מקצועי ובהכשרה מתאימה וייצוג החקלאים והארגונים מול הרשויות. חקלאיים קורסים בעלויות זניחות והדבר לא יעלה על הדעת.

איל בצר, ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל, אמר בכנס: “המשימה שלנו היא לשמור על הבנים. אני בעצמי דור 3 לחקלאים בנהלל. להיות חקלאי היום זה אתגר, ולכן אני תומך בהכנסת לימודי כלכלה חקלאית למכללת עמק יזרעאל, עפ”י הדרישה כמובן”.

במסגרת הפורום והדיון, הציגו חקלאי האזור הצעירים את משנתם ונתנו טיפים למי שמעוניין לחזור ולעבוד במשק המשפחתי. כפיר עפרוני מבית שערים, בן 31, המגדל פרדסים בעסק משפחתי עם הוריו, 2000 דונם בשותפות עם קיבוצים, אמר בכנס: “לחקלאות השפעה על הקהילה כולה, יש הבנה ותמיכה מצד תושבים, שאוהבים את החקלאות הקיימת ומופעלת על ידינו. אם לא אנחנו, מישהו אחר יעבד את אדמתנו”. עפרוני הוסיף וציין כי “הבעיה הגדולה משיחות עם בני גילי היא נושא הנדל״ן. במחירים של היום לבן ממשיך אין אפשרות לרכוש נחלה כבן ממשיך חקלאי ולכן אנחנו צריכים למצוא פתרון”.

 מאיר צור , מזכ”ל תנועת המושבים ויו”ר התאחדות חקלאי ישראל, סיכם את הכנס ואמר: “היום ברור שלא בכל מקום בעולם המודרני נוכל ליהנות מהמגוון והשפע שיש בארץ, תוך 30 שנה העולם יזדקק לפי 3 ממה שמיוצר, כדי להמשיך ולצרוך את אותו מגוון ממנו אנו נהנים היום. אם זה לא ישתנה, החברה הישראלית והכלכלה ישלמו מחיר כבד”. צור התייחס גם לחשיבות השותפויות החקלאיות ואמר: “מספר חקלאים שמייצרים ומשווקים יחד מהווים כח, מעצימים את כושר הניהול והידע וזו  נוסחא נכונה ומנצחת. “לשם כך יש להתחבר לשיווק, להיות שותפים לכל שרשרת הערך, עם החברות שפועלות. שלא ניווכח שאנחנו מגדלים ומישהו אחר מרוויח. הרעיון הקואופרטיבי היה חכם וצריך לחזור ולהישען עליו, עפ”י המציאות כיום”

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter