באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

עמק יזרעאל: ביסודי נהלל מחדשים את “יום האילן” המסורתי.

עמק יזרעאל: ביסודי נהלל מחדשים את “יום האילן” המסורתי.

בבית הספר היסודי נהלל חידשו את מסורת יום האילן לפיה בכל ט”ו בשבט נבחנים תלמידי בית הספר בזיהוי צמחים. ראש המועצה, אייל בצר, שחווה את יום האילן כילד מתרגש ” שמות הצמחים שלמדתי בילדותי נחקקו אצלי חזק בזכרון והם מלווים אותי עד היום”

בית הספר יסודי נהלל קיים במושב הוותיק מאז ייסודו לפני 91 שנים. החיבור לטבע היה בימים ההם ברור מאליו והילדים נדרשו להפגין ידע בזיהוי צמחים ועצים. חידון הצמחים היה נהוג בבית הספר כבר מימיו הראשונים. בית הספר החקלאי דרש מתלמידיו להכיר את הטבע הסובב אותם ולדעת בעל פה שמות של צמחים ועצים. בכל שנה

חידוש המסורת
ילדי נהלל ביום האילן. צילום: ישראל פרץ

בימים שקדמו ליום האילן היו התלמידים משננים במרץ את שמות העצים והפרחים בכדי לעבור בהצלחה את יום החידון. אלה שלא היו מצליחים לזהות את כל הצמחים היו חוזרים הביתה בבושת פנים. חידון הצמחים היה נהוג בבית הספר במשך שנים, עד שהופסק.

לפני שנים אחדות הגיע להנהלת בית הספר יוסקה המאירי תושב נהלל ובפיו בקשה “חדשו את המסורת שהיתה נהוגה בבית הספר כשאני הייתי ילד והחזירו את חידון יום האילן לקדמותו” . בבית הספר נענו לאתגר והחזירו עטרה ליושנה. וכך מידי טו בשבט מתקיים חידון “יום האילן” והתלמידים בכיתות א – ו נדרשים לזהות את שמות הצמחים. כיתה אחר כיתה נכנסת לחדר מדעים, שם ממוקמים 40 הצמחים אותם צריכים התלמידים לזהות, מאוכלוסיית הצומח בבית הספר ובסביבה הקרובה של מושב נהלל.

תלמידי כיתות א’ התבקשו לזהות 10 צמחים, ובסדר עולה על פי גיל,  היה על התלמידים לזהות מספר רב יותר של צמחים ועצים. בסיום הפעילות קיבל כל תלמיד תעודת השתתפות בחידון, התעודה המקורית במתכונת של פעם, החתומה על ידי  ראש המועצה אייל בצר.

ראש המועצה אייל בצר היה גם הוא תלמיד בבית הספר וגם הוא כילד השתתף ביום האילן המסורתי. עבורו, לחידוש יום האילן בבית הספר יש משמעות רבה, היות ונכדיו לומדים היום בבית הספר בנהלל והלימוד לקראת החידון ביחד איתם החזיר אותו שנים רבות לאחור. “אני שמח על חידוש המסורת של יום האילן,” הוא אומר, “זה יום המחבר את הילדים לטבע. שמות הצמחים שלמדתי בילדותי נחקקו אצלי חזק בזכרון והם מלווים אותי עד היום. החידון מעשיר את ההיכרות עם הצומח ולכל שיח ועץ יש סיפור מיוחד. זה מקנה תחושה של יציבות שגם אני וגם נכדי לומדים על אותם עצים ושיחים, הנמצאים בשטח בית הספר כבר שנים.”

מנהלת בית הספר נאוה פרץ אמרה :” התלמידים לומדים על הצמחים ומכירים אותם לעומק. באתר האינטרנט של בית הספר יש לנו מצגת עם כל תמונות הצמחים, המסייעת להם ללמוד ולזכור את הצמחים, בנוסף בחצר בית הספר יש שלטים על כל העצים וכך הם נחשפים לשמות מידי יום.”

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter