באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

עמק יזרעאל: בדרך להפרדה

עמק יזרעאל: בדרך להפרדה

המועצה האזורית עמק יזרעאל מצטרפת לפרויקט הפרדת הפסולת לשני זרמים של המשרד להגנת הסביבה. אייל בצר: ” המועצה רואה לנגד עיניה חשיבות עליונה בשמירה על איכות הסביבה ועמידה ביעדי מיחזור גבוהים”

המועצה האזורית עמק יזרעאל צפויה להכלל בקרוב בפרויקט הפרדת הפסולת במקור של המשרד להגנת הסביבה. בזאת תצטרף עמק יזרעאל אל המועצה האזורית מגידו, יקנעם ומגדל העמק שכלולות בפרויקט כבר מהפעימה הראשונה שלו ושתי הרשויות היחידות במערב העמק שלא יכללו בפרויקט הינן קרית טבעון ורמת ישי. יש לציין כי מלבד היתרונות הסביבתיים של הפרויקט קיימים בו גם יתרונות כלכליים לא מעטים שכן המדינה מעלה את היטל ההטמנה של הפסולת הגושית ולכן כל פסולת שעוברת למחזור, חוסכת לרשות כסף רב.

פח חום
פח מחזור ביקנעם, בקרוב גם ביישובי עמק יזרעאל. צילום רונן צומר

הפעימה הראשונה של הפרדת הפסולת לשני זרמים חלה בשנת 2011 כאשר יקנעם ומגדל העמק החלו להעביר את הפסולת האורגנית שלהן לאתר קצה ייעודי. במגידו הלכו אפילו צעד נוסף קדימה והקימו אתר ייעודי בתוך תחומי המועצה המייצר קומפוסט מהזבל האורגני ומעבירו אל החקלאים והתושבים.

על פי החלטת המשרד להגנת הסביבה הפרויקט הכולל בתוכו גם אלמנטים הסברתיים וחינוכיים שבהם בין השאר גם פעילויות בגני הילדים ובבתי הספר, צפוי להמשך שלוש שנים במהלכן יעברו בהדרגה יישובי העמק להפרדת הפסולת הביתית. לצורך כך הקצה המשרד להגנת הסביבה סכום של כ-7.2 מליון ₪. עוד עולה מנתוני המשרד כי סכום זה מוקצה לכ- 9,500 בתי אב הקיימים להערכתם במועצה האזורית עמק יזרעאל.

מהמועצה האזורית עמק יזרעאל נמסר בתגובה: “המועצה האזורית נכנסת להפרדה פסולת גם לזרם רטוב ויבש וגם למימוש חוק האריזות. ביישובי המועצה יוצבו פחים בצבעים – חום לפסולת אורגנית, וכתום לאריזות, בנוסף לפחים צבעוניים הנמצאים במרכזי המיחזור ובהם ממיינים זכוכיות, קרטונים, בקבוקי שתייה, ועוד.

כאחת המועצות האזוריות הגדולות בישראל, ובה 350 אלף דונמים, חקלאות ושטחים פתוחים רבים, המועצה רואה לנגד עיניה חשיבות עליונה בשמירה על איכות הסביבה ועמידה ביעדי מיחזור גבוהים ככל האפשר. כבר השבוע מתקיים מפגש עם מזכירי כל היישובים במועצה ובו תוצג תכנית הפרדת הפסולת שתוטמע ביישובים ובכל רחבי המועצה בשנה הקרובה ותלווה בקמפיין גדול”.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter