באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

דעות: ראשי מועצה קודמים של טבעון, מתנגדים לבניית 7 קומות בקריה.

דעות: ראשי מועצה קודמים של טבעון, מתנגדים לבניית 7 קומות בקריה.

יצאנו לשמוע את דעתם של ראשי מועצה בעבר של קרית טבעון, בכל הנוגע לבניית 7 קומות בקרייה. בן דרור לימד אותנו על ההיסטוריה של הבנייה לגובה בטבעון, נבות מתנגד ושמוליק אבואב סרב להגיב. 

בעקבות הידיעה שפרסמנו כאן לראשונה, על החלטת מועצת קרית טבעון והועדה לתכנון ובנייה לאשרר בנייה של בניין בן 7 קומות בקרית טבעון, במסגרת פרויקט תמ”א 38, קמה זעקה גדולה של תושבי טבעון שמבקשים לשמור על אופייה הכפרי והייחודי של קרית טבעון ולא לאפשר בנייה מעל לקיים היום בטבעון.

עמיחי בן דרוד, ראש מועצת קרית טבעון בשנים 1989-1974, שרק לאחרונה הוציא ספר ביוגרפי, סיפר לנו את תולדות הבנייה לגובה בטבעון “בשנות ה 60 וה 70 יזם משרד השיכון הקמת שכונות עם בתים של שלוש קומות וארבע קומות מתוך מטרה לקלוט את תושבי המעברות שהוקמו בקרית-עמל וטבעון. המועצה המקומית, דאז, עודדה בניה זו ונתנה יד לתכנון שכונות חדשות. בעקבות מגמה זו הוקמה –בתחילת שנות ה- 70 – תנועה על-פוליטית שכל כוונתה הייתה לעצור את הבנייה הגבוהה, שהייתה בתהליך ביצוע ותכנון נוסף. התנועה זכתה לתגובה חיובית של המוני התושבים ואף ניצחה בבחירות 1973, וחוללו מהפך בניהול המועצה המקומית.”

“יש להימנע בכל מחיר ממתן אישור לתוספת קומות מעל 4 הקומות הקיימות ברחוב כצנלסון או בכל מקום אחר בקריה.”

“עם כניסתי לתפקיד” ממשיך ומספר בן דרור “קבלה המועצה החדשה החלטה פה אחד לעצור את הבנייה הגבוהה של בתים בני 4 קומות ודרישה ממשרד השיכון לבטל את תוכנית בניית רבי-קומות ברמת-טבעון. משרד הפנים אימץ את גישת המועצה החדשה ואישר – בתהליך מזורז – להקים וועדה מקומית לתכנון ובנייה, שתוכל לקבל החלטות בהתאם למדיניות המועצה ותושביה. שר השיכון דאז, אברהם עופר, אימץ את עמדתנו ונתן הוראה לבטל תוכניות שהיו לקראת ביצוע ולגבות את המועצה בעצירת הבנייה הגבוהה שהייתה כבר בתהליך מימוש. כמו כן הוצא צו הפסקת בנייה ברח’ איריס-יסמין בתביעה לבטל בניית 3 בניינים של 6 קומות בכיכר הרחובות ובמקומם הוקמו על ידי המועצה גני ילדים, מעון יום ומועדון שכונתי והופרשו שטחים לצורכי חנייה. בשנות השמונים, כאשר המועצה החליטה להקים את אולם הספורט היא נדרשה ע”י התושבים להנמיך את רצפת האולם כדי שהגג של האולם לא יהיה גבוה יותר מצמרת עצי האלון שבסביבתו.”

“פריצת קו-הגובה המקובל בקרית-טבעון, מאז היווסדה” חוזר בן דרור לדיון כיום “מהווה הפרה חמורה של המדיניות שליוותה את כל המועצות שכיהנו בקריה עד כה והקפידו, עד כמה שזה ניתן, לשמור על אופייה הכפרי של הקריה. לראייתי, המועצה חייבת כיום לקבוע מדיניות חד-משמעית שקובעת עקרונית מניעת הריסת אופייה של הקריה ובמקביל מציאת פתרונות חלופיים לחיזוק המבנים הזקוקים לכך, כמו תכנון חדשני ע”י ניצול שטחים פנויים הצמודים לבנין. בראייה מקצועית יש להימנע בכל מחיר ממתן אישור לתוספת קומות מעל 4 הקומות הקיימות ברחוב כצנלסון או בכל מקום אחר בקריה. במידה והמועצה תיתן יד לתוכנית הבנייה של 7 קומות (כפי שפורסם) היא לא תוכל למנוע בעתיד תכנון של שכונות עם בתים רבי-קומות.”

אלון נבות, ראש המועצה האחרון של קרית טבעון, לפני דוד אריאלי המכהן כיום, הביע אף הוא את דעתו כנגד הבניה לגובה “הנושא הזה של בנין 7 קומות בטבעון הוא לא מקובל מכמה סיבות, קודם כל מאחר וטבעון תמיד הייתה ותמיד תהייה קו רקיע של 3 קומות. ככה אנחנו אוהבים את האופי של הישוב שלנו ולא מתאים לנו בניני רבי קומות בטבעון. במקרה הספציפי הזה, מדובר על בתים שנבנו בשנות ה 50, לכן הם נבנו בצפיפות ובנורמות בנייה שהיו בזמנו, כיום לבנות שם 7 קומות זה כמו להשתיל יד שלישית בבן אדם. מעבר לבניית הקומות צריך שיהיה במקום גם כל התשתיות שמסביב כגון מגרשי חנייה, מגרשי משחקים לילדים, רחובות שערוכים לעוד עומס תנועה, כלומר צריך את כל הפסיליטיז שיתאימו לבית מגורים עם כמות כזאת של דיירים. במקום המדובר, אין את המרחב המאפשר לבנות ולספק לתושבים את כל צרכיהם.”

בשום פנים ואופן לא להכפיל את כמות הדיירים במבנים ולא לבנות 7 קומות כי זה יהיה הסוף של טבעון עם האופי המיוחד שאנו מכירים אותה כיום. (תמונה מהפייסבוק של אלון נבות)

“המלכוד הוא לא רק בדברים אלו” ממשיך נבות “שמעתי שיש הטוענים שהוועדה לתכנון ובנייה תוכל בעתיד להתנגד למקרים דומים ולא לאשר בקשות דומות, אך מאחר והבתים בטבעון כולם בעלי מאפייני בנייה דומים ובעלי אותם נורמות בנייה של שנות החמישים, זה אומר שהאופי המיוחד של טבעון, הולך להיבלע בתוך השכונות הללו. לצערי אני חושב שראש המועצה הנוכחי לא מבין את ה DNA של הישוב ואת המשמעות של החלטה, כזאת. עמדתי המקצועית היא שראוי שיהיו לבתים הללו ממד”ים ומרפסות נאות ושיחזקו אותם בהתאם, וזה בסדר לעשות את זה במסגרת תמ”א 38, אבל בשום פנים ואופן לא להכפיל את כמות הדיירים במבנים ולא לבנות 7 קומות כי זה יהיה הסוף של טבעון עם האופי המיוחד שאנו מכירים אותה כיום”.

תגובת ראש המועצה, דוד אריאלי ראש מועצת קרית טבעון: “אני מתנגד נחרצות לבנית בניינים  בני 7 קומות בקריה. הצביון הכפרי של היישוב הוא ערך מקודש בעיניי ואני מתחייב לשמור עליו מכל משמר. באשר לפרויקט ברחוב כצנלסון 13-  אין מדובר בבניית בנין בן 6.5 קומות על שטח ריק אלא בתוספת של 2.5 קומות על מבנה קיים בן 4 קומות שנמצא במצב רעוע ומוזנח.

ככלל, תמ”א 38 לא יכולה לפגוע בצביון הכפרי של טבעון, שכן התנאי להכלתה היא היות המבנה בן 3 קומות ויותר. מכיוון שלמעלה מ-90% מהמבנים ביישוב הינם מבנים בני 2 קומות בלבד, התמ”א כלל אינה רלוונטית וכאמור הצביון הכפרי המיוחד יוותר על כנו.
גם ברחובות בהם הצפיפות גבוהה, כגון רחוב איריס, יסמין, כצנלסון, שרת וגורדון, רוב הסיכויים כי תמ”א 38 איננה רלוונטית. אחד התנאים החשובים להיעתר לפרויקט בניה על פי תמ”א 38 הינו מתן מענה ופתרון לסוגיית התשתיות, לרבות נושא החניות. כל יחידת דיור נוספת צריכה להראות חניה נוספת. מכיוון שברוב הבתים המשותפים ביישוב לא ניתן לספק פתרונות חניה בשטח המגרש, ספק אם ניתן יהיה לאשר יותר מפרויקטים בודדים.

חשוב להבהיר: הצביון הכפרי של טבעון נשען על 3 יסודות חזקים. 44% בניה בלבד על שטח נתון. הגבלות חמורות של בניה לגובה שלא מאפשרות בינוי מעבר ל-2 קומות. צפיפות של לא יותר מ- 2.5 יחידות לדונם.

כפי שכבר פעלתי בעבר, אני מתחייב כי בכל תכנית מתאר חדשה, אלמנטים אלה לא ישתנו. ולדוגמא- במתחם אורים אשר בסוף רחוב כרמל, חברת רסקו ביקשה לבנות 130 יחידות דיור. אני אישית התעקשתי על צפיפות נמוכה בשל הצביון הכפרי של האזור בכללותו, ולראיה בפרויקט מתחם אורים לא יהיו יותר מ-66 יחידות דיור. דוגמא נוספת- חברות אשר פנו אלי בשלוש וחצי שנים האחרונות בבקשה לפרויקטים בנושא  פינוי בינוי, נענו בשלילה נחרצת על ידי. בצד כל אלה, אנחנו נותנים פתרונות הולמים לזוגות צעירים במקומות שאין בהם בכדי לפגוע בצביון הכפרי של היישוב, כך למשל השכונה החדשה שיזמתי באלרואי, בצפיפות של 4 בדונם, מאד הצליחה וסיפקה פתרון מגורים בעלות נמוכה, כאמור בלי לפגוע בצביון השכונה או הקריה.”

עכשיו תורכם, ספרו לנו מה דעתם בכל הנוגע לבניית בנייני 7 קומות בטבעון, בעד או נגד? 

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter