באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

עלייתו ונפילתו של מלך המועדונים

עלייתו ונפילתו של מלך המועדונים

אליהו לוי מקרית טבעון היה מלך המועדונים של אילת בשנות השישים ותחילת שנות השבעים. לאחר מכן, היה בעליה של חברה שגלגלה מליונים אז איך הוא נאלץ להסתמך על תרומה על מנת לשפץ חורבה בה הוא מתגורר?

בחודש שעבר סייעה מועצת קרית טבעון לקשיש אשר התגורר בתנאים בלתי נסבלים. המועצה אף הגישה תצהיר לבית המשפט לפיו “מאחר ותנאי המגורים של הקשיש היו בלתי נסבלים ומסוכנים, התערבה המחלקה לשירותים חברתיים וגייסה תרומות ותקציב לצורך קניית חומרים לשיפוץ ותיקון צנרת ביתו של הקשיש. עבור השיפוץ שולם סכום של 5,250 ש”ח מתקציב המחלקה. חומרי בניין התקבלו בתרומה בערך של כ- 7,000 ש”ח. הקבלן מוסא שיפץ את הצנרת, השירותים, המטבח והתקרה. כיום הדירה במצב סביר”.

מלך המועדונים
אליהו לוי. מלך המועדונים של אילת

אלא שאותו קשיש נזקק הוא אליהו לוי , מי שהיה בעברו מלך המועדונים של אילת ובעליהם של חברות אשר גלגלו מליונים ורבים מתושבי האזור הותיקים ודאי עוד זוכרים אותו מאותם ימים. לוי ” לא יכולתי להכנס לשירותים בגלל המצב שלהם לכן השתנתי בחצר והשכנים התלוננו, אז המועצה באה ושיפצה קצת ועכשיו יש לי שירותים”. גם מצבו של המטבח בבית בו הוא מתגורר אינו מהמשופרים והטיח מתפורר ונופל מהתקרה. חדר המגורים והשינה שלו נמצא גם הוא במצב קטסטרופלי. בדירה יש עוד מספר חדרים אך אלה נעולים ולוי מספר לי כי הם משמשים כמחסן עבור אחיו שכן מדובר בבית שירשו כל האחים מהוריהם והוא רק אחד היורשים. הבעלות על הבית נידונה בימים אלה בבית המשפט ועד להחלטה הוא משתמש בחלקים הלא נעולים של הבית ” הגעתי אל הבית במקרה” מספר אליהו ” הגעתי לאזכרה שאח שלי עשה להוריי ופתאום הבנתי שאף אחד לא מתגורר בבית. לא היה לי איפה לישון אז לקחתי לום ושברתי את המנעול. אחרי כמה ימים, האחיינים שלי הזמינו משטרה אבל השוטר אמר להם שהם צריכים צו של בית המשפט על מנת לפנות אותי”

על קורות חייו מספר לוי ” בהתחלה התביישתי במצב שלי אבל עכשיו אני רוצה שכולם ידעו מה קרה לי ושזה לא יקרה לאחרים”. אליהו נולד בחיפה לפני 75 שנים אך בגיל צעיר עברה משפחתו אל רחוב קק”ל בקרית עמל ” בקרית עמל כולם היו אשכנזים ובקרית חרושת היו הספרדים ואבא שלי היה הולך לבית הכנסת ולא מבין מילה. במקביל באחד מבתי הכנסת בקרית חרושת היה חסר אדם למניין לכן אבא שלי החליט לעבור לקרית חרושת. אבא שלי היה בהגנה אבל אני הייתי באצ”ל ובתור ילד העברתי חומרי נפץ מאזור חיפה אל אדם שהיה מחכה לי ליד יקנעם המושבה”. בגיל 16 וחצי התגייס לוי לצנחנים ” כשהיו פה הבריטים לקחו ממני את תעודת הזהות ונתנו אותה למעפילים לכן העלו אותנו בגיל אבל אני הייתי מבסוט. השתתפתי בפעולות תגמול ובאחת מהן נפצעתי, עברתי שני ניתוחים, שיקום ושוחררתי מצה”ל”

מלך המועדונים

“אחרי שהשתחררתי ביקשתי להיות ימאי. התחלתי מלמטה ולאט לאט עליתי בדרגות עד שהגעתי לדרגת Donkey Man שזו הדרגה השניה בסמכות בחדר המכונות. באותה תקופה היינו עושים המון כסף ממסחר עם האירנים, היינו קונים מוצרים ללא מכס באירן ומוכרים אותם בארץ. יום אחד קיבלתי עונש מהחברה לעבור דרך אילת ואז החלטתי לשכור את מועדון ‘פטרה’ אחרי שנה תמה תקופת השכירות וקניתי את מועדון ‘הפלמנגו’ “. בפלמנגו הכיר לוי את מי שתהפוך לאשתו “היא הגיעה מרחובות עם שקית בגדים להחלפה והתחילה לעזור לחברה שלה שעבדה אצלי כמלצרית וכך הכרנו”.

שבר את המנעול עם לום
המטבח בביתו של אליהו לוי

ההכרות לא הפריעה לעסקיו של לוי והוא רכש גם את ‘חצות וחצי’ כשהוא ואישתו מנהלים את שני המקומות. לוי ” עד שהכרתי אותה, נהגתי לעזור להרבה אנשים. בעיקר ילדים שהיו בורחים מהבית לאילת. הייתי דואג שהם יעבדו ,שלא יעשו שטויות ומנסה לפייס בינם לבין ההורים שלהם. עזרתי גם לבחורות שהיו מגיעות לאילת כשהן בהריון ודואג להן להפלה כי באותה תקופה לא היה מקובל שאישה תגדל ילד לבד. ביום שהתחתנתי, אישתי תלתה שלט על הדלת ‘בית היתומים נסגר’, זה חרה לי אבל זרמתי עם זה כי הבנתי שאני צריך לדאוג למשפחה שלי”. לאחר שנולדה ביתו הראשונה, מכר לוי את המועדונים בשל דרישות לדמי חסות מעבריינים ” כל עוד לא היו לי ילדים, לא היה אכפת לי להתעסק איתם אבל ברגע שיש ילדים זה משהו אחר”. על מנת להסביר לי עד כמה עשיר הוא היה באותה תקופה שואל אותי אליהו “אתה מכיר את פפו?” כשהכוונה היא לטייקון אלי פפושדו שעשה את הונו בשנות השישים והשבעים “פפו היה קטן לידי, הוא השתחרר כרב סרן מהצבא ,בא לאילת ושכר את מועדון ‘סוף העולם’ אבל לא הלך לו ואני הלוותי לו כסף. בסופו של דבר הוא הסתדר והצליח. שכר ממוצע במשק היה אז 300 לירות בחודש ואני הייתי מרוויח 300 לירות ביום בכל אחד מהמועדונים שלי”

העסקים האחרים

לאחר שמכר את הברים, הקים אליהו חברה לשירותי אוניות שבשיאה העסיקה 150 עובדים אך עם עלייתו של חומייני הפסיקו להגיע אוניות לנמל אילת והחברה עברה לעבוד עם משרד הבטחון . יותר מאוחר קנה לוי כמה רכבים מסוג D-9 שעשו פרויקטים בדרום ובשלב מסוים החלו לעשות גם פרויקטים בצפון כשבמקביל הוא ממשיך לעבוד עם משרד הבטחון. לכן חזר לוי עם אישתו וארבע בנותיו לעמק ובנה לעצמו וילה ברמת ישי, כשברמת ישי נולדה ביתו החמישית.

הנפילה

בשלב זה החליט לוי שהוא לא רוצה יותר לעבוד, נכסיו וחסכונותיו היו אמורים להספיק לו לכל החיים.לוי ” ישבתי בבית ואז התחילו החיכוכים עם האישה. אני אוהב להנות מהחיים, לצאת למסעדות ולבלות והיא אוהבת לשבת בבית ולספור את הכסף שיש בבנק. אחרי כמה זמן היא החליטה שהיא רוצה להתגרש” . אליהו עבר להתגורר בדירה בקיבוץ גבת אך לטענתו הוא לא ראה בתקופה זו את בנותיו וגם את נכדו. במסגרת הסכם הגירושין רוב הרכוש נותר אצל האישה אך שטח של מספר דונמים באזור התעשיה רמת גבריאל שבמגדל העמק נשאר אצל אליהו כשבמקביל הוא פותח מוסך ושטיפת רכב בצומת כפר ברוך ” עשיתי כסף אבל בסוף היום אתה לבד, בלי משפחה וזה קשה לכן כשבאחת השיחות שלי עם גרושתי, היא הציעה שנחזור ושנפעיל את המוסך ושטיפת הרכב יחד הסכמתי” הסידור בין לוי לאישתו המשיך במשך חמש שנים עד לשנת 2006 אז החליט שניהם להשכיר את המקום. לוי ” נהגתי לעבוד בגינה, לעשות הליכות ולשחק עם הנכד שלי. פעם בשבוע הלכתי למועדון יווני בחיפה ומבחינת עסקים רק התחלתי לבנות מבנה תעשייתי על השטח ברמת גבריאל”. לטענת לוי, אישתו החתימה אותו ללא ידיעתו על מסמך לפיו הוא מעביר את השטח ואת המבנה לשתיים מבנותיו כשהיא אומרת לו שמדובר בשיעבוד לבנק בשל ההלוואה שלקח. ” אני בחיים לא הייתי נותן את השטח רק לשתיים מהבנות, יש לי חמש בנות ואין שום סיבה שרק שתיים יקבלו” לדברי לוי אישתו יזמה איתו ריב במהלכו היא השליכה ספל שהתנפץ על הרצפה אך אחד הרסיסים חתך את רגלו “הלכתי לקופת חולים וכשחזרתי חיכו לי שוטרים שטענו שתקפתי אותה, הם כבר שמו לי אזיקים על הידיים אבל למזלי בתי שגרה מתחתינו באה ואמרה לשוטר שלא תקפתי ולכן שחררו אותי אבל נתנו לי צו הרחקה”. בשלב זה גם התברר ללוי שהוא חייב כ 1.5 מליון ₪ לרשויות המס שכן העברת מבנה תעשייתי לילדים אינה פטורה ממס. ” הכל אצלי מעוקל חוץ מאלפיים שקלים שאני מקבל מהבטוח הלאומי שאי אפשר לעקל אותם. הגעתי למצב שלא היה לי מה לאכול”

המשפט

בימים אלה מתנהל משפט בו טוען כי השטח צריך לחזור לבעלותו ” אני השארתי לאישתי שתי וילות, חנות בדניה, דונם בקרית בנימין ודונם ברמת ישי אבל שתי הבנות טענו בבית משפט שתקפתי אותן מינית בתור ילדות. כששמעתי אותן בפעם הראשונה רציתי לצרוח אבל הן בוכות על דוכן העדים וזה משפיע על השופטת

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter