באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

עיר מצטיינת

עיר מצטיינת

כ- 40 מנהלי מצוינות רשותיים הגיעו ליקנעם ללמוד על מצוינות מערכת החינוך היישובית כחלק ממסע למידה והשראה שמוביל משרד החינוך

מערכת החינוך ביקנעם ממשיכה להוות מודל למצוינות והשראה, ובכנס שנערך במסגרת תכנית “מנהיגים מצוינות אחרת” שמוביל משרד החינוך הגיעו לעיר כ- 40 מנהלות ומנהלי אגפי חינוך  שמשמשים גם מנהלי מצוינות רשותיים ללמוד על מערכת החינוך היישובית.

הביקור ביקנעם היה נקודת התחלה של מסע למידה והשראה עבור המנהלים. הבחירה בהתחלת המסע ביקנעם היא פועל יוצא של כך שיקנעם היא סמל למצוינות. במהלך היום הוצג הרעיון ולפיו ביקנעם רואים את החינוך ככלי מוביליות חברתית והוא אמצעי לקדם עיר למצוינות ולהפך. האורחים באו ללמוד איך הפכה העיר לבית ספר אחד גדול – “עיר כבית ספר”.

במהלך הביקור קיבלו המשתתפים סקירה על יקנעם ועל התפתחותה. ראש העיר, סימון אלפסי בירך את המשתתפים ואמר שכבוד הוא לנו שהם באים ללמוד מאיתנו. רה”ע סיפר שחזונו לרצף חינוכי מתממש בעיר הלכה למעשה. אלפסי סיפר את סיפורה של יקנעם ש”סירבה” להיות פריפריה, והוסיף שהעמיד יעד להיות כמו בת”א וחתר לשם. ראש העיר אמר שאצלו החינוך עומד תמיד בראש סדר העדיפויות עם קרוב לכ- 50% השקעה מהתקציב הרשות. ראש העיר ציין שהדאגה לחינוך צריכה להתחיל מן הגיל הרך ויש בין היתר לדאוג להפעלת מעונות יום וגנים קהילתיים שנותנים מענים להורים, והוסיף שהעירייה פתחה מעונות ירוקים ומספר הגנים הקהילתיים בעיר בעלייה מתמדת וההורים מאוד מרוצים. רה”ע אמר שיש לשים במערכת החינוך דגש על הטמעת ערכים לצד חתירה למצוינות. רה”ע סיפר שסוד ההצלחה ביקנעם הוא ההשקעות הרבות ותשומת הלב שנותנים לכל דבר, והוסיף שההצלחה אפשרית בכל רשות אם יעשו את הדברים הנכונים.

בנוסף לכך שמעו האורחים שהחינוך הוא הדרך, ויקנעם מתגאה בממוצע זכאות לבגרות שעומד על 91%, ממוצע זכאות לבגרות ליוצאי אתיופיה 79% – ממוצע הגבוה הרבה מעבר לממוצע הארצי. בהקשר לכך הודגשו שני עקרונות. הראשון, כולם יכולים, ויקנעם עושה הכל שכולם יצליחו תוך השקעה בחוליות שדורשות יותר. העיקרון השני הינו שביקנעם לא מסתפקים בממוצע הארצי, אלא שואפים גבוה יותר. נתונים מדהימים נוספים ששמעו האורחים הם שמערכת החינוך היישובית מתגאה בכ- 0% נשירה, שבעיר שיעורי גיוס לצה”ל מרשימים ביותר עם כ- 100% גיוס בנים, ו- 97% גיוס בנות, וכן אחוז גבוה ביחס לממוצע הארצי הולכים לקצונה.

במהלך המפגש חולקו המשתתפים לקבוצות ודנו בנושאים שונים. כחלק מיוזמות וחינוך התקיים ב- Open Valley מפגש עם תלמידי אורט ויזמים. מנהלת התיכון, עדה אברכהן ותלמידים הציגו את פסגת התכנית עיר כבית ספר. לביה”ס קשר הדוק עם תעשיית ההיי טק. הרוח הצעירה, היצירתיות הם משאב למפעלים. תלמידים מצטיינים עובדים בחברות לצד לימודיהם. כל ילד וילדה ביקנעם יודעים שיש עתיד טוב, ואם יתאמצו יגיעו לשם.

תכנית ההכשרה “מנהיגים מצוינות אחרת” הינה תכנית המיועדת למנהלי מצוינות רשותיים הפועלים ב – 26 רשויות בפריפריה הגיאוגרפית. מטרת ההכשרה היא ליצור קבוצה מובילה של מנהיגים מקומיים הפועלים לקידום מצוינות במקצועות המתמטיקה, הכימיה, הפיזיקה והאנגלית ברשויות אלו, ובכך מקדמים מוביליות חברתית ואת החוסן החברתי – כלכלי של מדינת ישראל.

ראש העיר, מר סימון אלפסי:

“שמחנו מאוד לאחר את המנהלים ולהציג בפניהם את מערכת החינוך היישובית ואת הישגיה. יקנעם היא סמל למצוינות ומצוינות חינוכית בפרט, ואני בטוח שדברים רבים שהמנהלים למדו כאן ייושמו ביישוביהם. אני מודה למשרד החינוך שבחר בנו להתחלת המסע. תודה מעומק הלב למנהלת אגף החינוך, ד”ר סימה ניסלבאום ולכל צוותה על הכנת הביקור שהיה מצוין ומעורר השראה”.

מנהלת אגף החינוך, ד”ר סימה ניסלבאום:

“מישהו אמר לי פעם בהקשר לחדשנות בחינוך שיקנעם היא ת”א של הצפון. מפגש זה מוכיח ששמו של החינוך הולך לפניו. “להצטיין זה, לעשות פעולה או פעולות באופן הטוב ביותר”, זה מה שאנו עושים יום יום עם נחישות, אופטימיות, יושרה ותשוקה למעשה החינוכי למען כולם. כל אחד יכול וכל אחת יכולה!”.

צילום: דוברות עיריית יקנעם

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter