באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

עיר חכמה

עיר חכמה

 

סלקום הכריזה הבוקר על הפעלת פיילוט ערים חכמות בצפת, בכפר סבא ובנהריה. החברה הדגימה את פתרונות העיר החכמה אשר הותקנו בצפת ויותקנו בכפר סבא ובנהריה על גבי פלטפורמה אחת שיודעת לנהל את נותני השירותים השונים. הפלטפורמה מבוססת על מערכת שליטה בקרה ואנליטיקה של AGT הבינלאומית.

קבוצת סלקום השיקה השבוע פלטפורמה מרכזית לניהול אורבני של ערים חכמות ושל מגוון שירותים עירוניים, שהופכת את האזור האורבני לחכם יותר, יעיל, נגיש ופשוט, וכל זאת תוך שיפור השירות לתושב וחיסכון במשאבים ובהתייעלות תקציבית. מודל העיר החכמה מבוסס על תשתית, רכיבי תקשורת וניהול מערכת התקשורת והעברת הנתונים, דרך מערכת שליטה ובקרה של איסוף, ניהול וניתוח המידע, ועד מערכת רחבה של מערכות מדידה וחיישנים שמפוזרים ברחבי העיר המאפשרים תקשורת מתקדמת בין התקנים ויכולת איסוף וניטור מידע.

הפיילוט שיופעל בצפת צפוי לחסוך לעיר מאות אלפי שקלים כבר בשלבים הראשונים. לצורך ביצועם מותקנים מגוון רחב של התקנים ופתרונות לעיר החכמה בשיתוף AGT הבינלאומית. הפיילוט מנוהל במערכת שליטה מרכזית שלAGT  שאליה ניתן לממשק פיתוחים של חברות טכנולוגיה שונות והיא מעניקה לרשויות מקומיות כלים לניתוח מידע שיסייעו להן לעשות תיאום מלא בין גורמים עירוניים בזמן אמת, ומאפשרת לרשויות להיערך ולהיות מוכנים מבעוד מועד לתרחישים ואירועים צפויים.

חלק מהפיילוט הינה מערכת מרכזית לניהול ושליטה על כל הפתרונות שמותקנים בעיר. המערכת מחוברת למצלמות ביטחון הפזורות ברחבי העיר, והיא כוללת יכולות למידה אנליטיות אורגניות שנבנות בזמן אמת, המערכת מנתחת ומנטרת את המידע, מבצעת אנליטיקה ומספקת תובנות והמלצות למידע הרב שזורם בעיר. המצלמות מספקות פתרון של safe city (שיטור אלקטרוני) ומציפות התראות על אירועים בעיר, התקהלויות חריגות, אירועי אלימות, עבירות תנועה ועוד.

מערכת השליטה מותקנת בחדר הבקרה של העיר וכוללת שלושה מסכים גדולים שמציגים בזמן אמת את הנעשה בעיר, ובנוסף, עמדת מפעיל הכוללת שלושה מסכים קטנים יותר. אל מערכת זו ניתן לממשק מגוון של מוצרים חכמים שונים כך שכולם יהיו תחת גורם שליטה אחד שמקל על הרשות המקומית בהיבטי ריכוז המידע ופיזורו ובהיבטי כח אדם.

אלמנט נוסף במערכת הינו העמוד החכם אשר כולל מצלמת אבטחה, אינטרנט אלחוטי ותאורת לד חכמה וחסכונית. העמוד כולל מצלמות ניידות ונייחות שנשלטות על-ידי מצלמה מרכזית שממוקמת על בית העירייה, והצילומים מועברים ישירות למסכי חדר הבקרה ומתריעים על אירועים חריגים מוגדרים מראש. הוא כולל תאורה חכמה שמחליפה את הנורות הקיימות לנורות לד הנשלטות מרחוק. העמוד מאפשר להתאים את עוצמת התאורה לפי צורך ולפי תעבורת הרחוב. ניתן לכבות, להדליק, לעמעם את הנורה דבר המביא לחיסכון של כ- 60% מהוצאות החשמל הקיימות. העמוד כולל גם אינטרנט אלחוטי wi-fi לשימוש חופשי של התושבים והתיירים.

בגני ילדים מותקנת אפליקציית חירום ולחצן מצוקה של sayvu שמאפשרת לגורמי החינוך לדווח בזמן אמת על אירועי מצוקה ואירועים חריגים. ההתראה והדיווח על פרטיו מגיעים ישירות גם לסייר שנמצא בשטח וגם לחדר הבקרה של העיר לצורך טיפול.

המערכת משנה גם את פינוי האשפה בעיר. מערכת סנסורים של greenq מותקנת על גבי משאיות פינוי אשפה של העיר ועל מכולות לאיסוף אשפה. המערכת מנטרת את פעילות המשאיות 24 שעות ביממה לפי מס’ הנפות/הרמות ומאפשרת לחסוך בעלויות פינוי האשפה בעיר, בניית מסלול, ויסות וניתוב איסוף אשפה לפי צורך ולפי שימושים בפועל, פיקוח על תשלום בעבור מספר הנפות/ משקל וצמצום השימוש בדלק וצמצום הזיהום.

באמצעות חיישנים שממוקמים מתחת לאדמה, המערכת מנטרת עומסים בפחים מוטמנים בצורה אנליטית לפי נפח ומשקל האשפה. המערכת מנפקת מפה יומית המתארת את מסלול המשאית לפינוי הפחים, עם נתונים מצטברים של כמויות הנפה של מכולות, השוואות וסטטיסטיקות, וזאת כדי לייעל את תהליך הפינוי ולשלוט על ההוצאות הגינון.

בנוסף, חיישני הפחים המוטמנים של חברת databin. מותקנים ע”ג פחים מוטמנים ברחבי העיר ומדווחים בכל זמן נתון על רמות מילוי, על פינוי וניקיון הפח. מעבר לכך המערכת מכוונת את הנהג לפנות את הפחים העמוסים ביותר.

מייסד ומנכ”ל AGT, מתי כוכבי: “אנחנו חיים בערים. החיים שלנו מושפעים מהעיר בה אנחנו חיים. טכנולוגית אינטרנט של הדברים מביאה מהפכה לעיר. היא הופכת את העיר לחכמה, בטוחה, נקייה, יעילה ומהנה. טכנולוגיות IoT שפותחו ב AGT ישראל נמצאות בארה״ב, גרמניה, הולנד, שוויץ, סינגפור וסין. ישראל היא מהפכנית בתחום. עכשיו צריך להביא את האיכות הזאת לערים ולאוכלוסיה בארץ. זה הזמן לשדרג את החיים בערים שלנו”.

בתמונה מימין עמי אראל יור סלקום, ראש העיר כפר סבא יהודה בן חמו, מנכל סלקום ניר שטרן. צילום: סיון פרג
בתמונה מימין: עמי אראל יור סלקום, ראש העיר כפר סבא יהודה בן חמו, מנכל סלקום ניר שטרן. צילום: סיון פרג

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter