באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

עיר בריאה

עיר בריאה

עיר בריאה: מורות בתי הספר ותלמידים השתתפו בסדנאות בריאות

ביקנעם חושבים בריאות, ובמסגרת תכנית ‘נאמני בריאות’ שמובלת בעיר החלה פעילות ענפה בבתי הספר ובקהילה לקידום נושא הבריאות והטמעתו, והיא כוללת בין היתר השתלמות למורות, תכנית נאמני בריאות עירונית והרצאות להורים במתנ”ס.

כחלק מהפעילות היישובית ופעילות מערכת החינוך לקידום אורח חיים בריא התקיימו בבתי הספר  בתמיכת משרד החינוך והמפקחת על הבריאות, השתלמויות ובמסגרתן ניתנו למורות בית הספר כלים מעשיים על פעילויות מקדמות בריאות בקרב התלמידים. הכלים שניתנו כללו בין היתר: ניווט באפליקציה, סיור בסופר, סדנת בישול בריא, קידום הליכה בריאה, ועוד. המורות שמכירות בחשיבותו העצומה של הנושא שמחו לקבל כלים שיסייעו להן ללמד את התלמידים, ולאור הצלחת ההשתלמות האחרונה, עתידה בקרוב להיפתח השתלמות נוספת.

בנוסף להשתלמות המורות, ביקנעם מאמינים בילדי היישוב ובני הנוער כמובילי שינוי. כפועל יוצא מכך וכחלק מתכנית ‘נאמני בריאות’ מתכנסים תלמידים מבתי הספר היסודיים ביישוב, ואלו מקבלים סדנאות ומלווים על ידי האגודה לבריאות הציבור. בהמשך צפויים התלמידים להעביר פעילויות חודשיות לשאר התלמידים. התכנית נחשבת לתכנית מעצימה וחווייתית, והתלמידים בה לומדים לצד נושאים הקשורים לקידום בריאות גם לקחת אחריות. התלמידים מגלים יצירתיות לחשיבה על פעילויות שונות.

השנה נבחר הנושא “מסכימים לצמצם” ובמסגרתו לומדים התלמידים ומלמדים על צמצום שעות מסך. מדובר בנושא חשוב במיוחד, מאחר ומחקרי השוואה מראים שישראל עומדת בצמרת הטבלאות במספר השעות ביממה בצפייה במסכים בקרב ילדים ובני נוער. המשמעות של צפייה מרובה היא רבה וכוללת בין היתר אכילה לא מבוקרת, פחות פעילות גופנית, פחות פעילות חברתית ועוד.

בנוסף לאלו יצא לדרך קמפיין ‘הטיפ הבריא’, ואחת לשבועיים ישלח דרך הוואטס אפ לכל חברות וחברי ועדת ההיגוי של רשת ערים בריאות טיפ בריא, ואלו ידאגו להעברתו הלאה. הטיפ שנכתב על ידי רופאה מוסמכת יפורסם גם בדף הפייסבוק היישובי: “יקנעם – כשהטבע פוגש קידמה”.

התכנית ‘נאמני בריאות’ מובלת בחסות עיריית יקנעם, רשת ערים בריאות, בתי הספר וקרן שטראוס. הפעילויות לקידום עיר בריאה נעשות בשיתופי פעולה משמעותיים תחת המרכז לפיתוח והעצמת הקהילה, בתי הספר ביישוב,  משרד החינוך, משרד הבריאות, רשת ערים בריאות, קופות החולים, המתנ”ס, תכנית המודל ההוליסטי של רשת אורט, ועוד.

ראש העיר, מר סימון אלפסי:

“לקיום אורח חיים בריא חשיבות עצומה כל הזמן, ובפרט בשנים הללו בהן המסכים השתלטו על חיינו, ואנו אוכלים לרוב לא מבוקר, ובנוסף גם עושים פחות פעילות ספורטיבית. כמי שמקפיד על פעילות ספורטיבית אני סבור שיש להקנות את ההרגלים לתזונה נכונה ולפעילויות ספורט כבר מגיל צעיר על מנת להפוך אותן לדפוסי חיים קבועים. עיריית יקנעם שמה דגש על הבריאות ואנו נכוון לכל דפוסי הבריאות המיטבית”.

מנהלת אגף החינוך, ומובילת תכנית קידום הבריאות, ד”ר סימה ניסלבאום:

“שמור על העולם ילד” אומר השיר ואכן, בנושא קידום אורח חיים בריא ופעיל יש מקום משמעותי לדור הצעיר. ההרגלים הטבועים בנו המבוגרים קשים לשינוי ולכן, הקניית הרגלים נכונים מגיל צעיר הם צעד נכון וחיוני.  אני מוסיפה לשיר את המילים: שמור גם על בריאותך! שמחה שראש העיר החליט למנות רכזת עירונית שמובילה את הנושא בראייה הוליסטית ובמקצועיות רבה”.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter