באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

סקר ‘מאגר מוחות’ של המשרד לביטחון פנים ביקנעם על התכנית ‘עיר ללא אלימות’

סקר ‘מאגר מוחות’ של המשרד לביטחון פנים ביקנעם על התכנית ‘עיר ללא אלימות’

81% דיווחו שהם גאים לגור ביישוב. 16% מעל הממוצע הארצי. 72% העידו שהם חשים תחושת ביטחון במידה רבה או רבה מאוד.

ועדת ההיגוי של תכנית ‘עיר ללא אלימות’ של המשרד לביטחון פנים התכנסה לישיבת סיכום של שנת 2017 במהלכה הוצגו מדגם מהפעילויות שנעשו שנעשו במהלך השנה שחלפה.

גולת  הכותרת של הישיבה הייתה  סקר דעת קהל שערכו המשרד לביטחון פנים ותכנית ‘עיר ללא אלימות’, באמצעות מכון המחקר “מאגר מוחות”, ובו נבדקו 44 יישובים בהם פועלת התכנית. מממצאי הסקר עולה ש- 81% מהנשאלים העידו שהם גאים לגור ביקנעם. עובדה זו מקבלת משמעות רבה אפילו יותר כשהממוצע הארצי לשאלה זו עמד על 65% בלבד. 73% העידו שיש להם תחושת שייכות לעיר. 71% אמרו שהם סבורים שהתקנת מצלמות ביישוב תפחית את רמת האלימות. כ- 50% מהנשאלים  אמרו שהם סבורים במידה רבה או רבה מאוד שהנהגת היישוב משקיעה מאמצים רבים על מנת לקדם את המאבק באלימות ביישוב. גם כאן יקנעם הרבה מעל הממוצע הארצי שעומד על 35%. 87% מהנשאלים אמרו שהם שמחים ומברכים על כניסת תכנית ‘עיר ללא אלימות’ ליישוב, ו-55% ציינו שהם מכירים את סיירת ההורים היישובית. 41% ציינו שהם מכירים שיש מצלמות במעגל סגור. 72% העידו שהם חשים תחושת ביטחון במידה רבה או רבה מאוד, לעומת 60% בממוצע הארצי. 70% העידו שהם מרגישים בטוחים במרחב הציבורי הפתוח ביישוב, הרבה מעל הממוצע הארצי שעמד על 53%. 88% אמרו שהם סבורים שיש מעט אלימות, או שאין כלל אלימות ביישוב. גם כאן הרבה מעל הממוצע הארצי שעמד על 74%. 11% דיווחו כי ילדיהם נחשפו במידה רבה או רבה מאוד לגילויי אלימות כלפיהם ברשת האינטרנט. הסקר כלל גם קביעת יעדי פעילות למשטרת ישראל. כ- 24% אמרו שמטריד אותם נושא פריצות וגניבות רכוש מהבית. 8.8% אמרו שנושא החניות מטריד אותם, ורק 1.4% אמרו שנדרשת יותר נוכחות וסיורים של המשטרה.

בנוסף לממצאי הסקר וכחלק מפעילויות הסיכום הוצגו תכניות חיצוניות שהופעלו ע”י עיר ללא אלימות דוגמת “שער שוויון”, ו”אחריי בשטח” שהובלו במהלך השנה, וכן פעילות לנוער בקיץ. הוצגו תכניות שהופעלו ע”י כוחות פנים ביישוב דוגמת: “ניצנים” ו”מדריכי מוגנות” שפעלו במערכת החינוך. במסגרת זו גם התקיימו הדרכות והרצאות מקצועיות להורים ולתלמידים, וקודמו שיתופי פעולה עם המשטרה בהסברה לתלמידים. דרך אגף הרווחה התקיימה עבודה קהילתית עם יוצאי אתיופיה וגויסה עו”ס משטרה. במסגרת האכיפה פועל השיטור המשולב במשמרת שלישית, התקיימו הדרכות לפקחים, ונערכו פעילויות של סיירת הורים עירונית ושל הסיירת השכונתית של יוצאי אתיופיה.

ישיבת הוועדה התקיימה במעמד ראש העיר סימון אלפסי, מנהל מחוז הצפון ב”עיר ללא אלימות” דובי גלר, מזכיר/גזבר העירייה יוסי מזרחי, מנהלת עיר ללא אלימות ביקנעם, אפרת נל, מנהלת אגף החינוך, ד”ר סימה ניסלבאום, מנהלת אגף הרווחה תמי ראש, קב”ט היישוב, חיים ביטון, מפקד השיטור העירוני מני אפרון, עו”סית המשטרה ב’עיר ללא אלימות’, אסנת כספי, מנהלת המתנ”ס אורנה טוכמן, מנהלת אגף הנוער, נופר דאהן, ועו”ס המרכז להעצמת הקהילה, אבישג כהן.

ראש עיריית יקנעם, מר סימון אלפסי:

“אני שמח שהנתונים שהוצגו בפנינו מראים שביקנעם הם טובים, וטובים משמעותית מהממוצע הארצי. המטרה שלנו היא ברורה, והיא להמשיך ולחזק את הביטחון ביישוב, ולתת איכות חיים גבוהה לתושבים, ושקט. כמובן שאיפה שנצטרך להשתפר נעשה זאת. אני מודה  למובילי תכנית ‘עיר ללא אלימות’, ולכל השותפים על שיתופי הפעולה הרבים לטובת תושבי היישוב”.

מנהלת תכנית “עיר ללא אלימות” ביקנעם, הגב’ אפרת נל  :

” תכנית עיר ללא אלימות פועלת ביקנעם בחמישה תחומים עיקריים: חינוך, רווחה, אכיפה, פנאי וקהילה. על חלק מהפעילויות שלנו התושבים שומעים יותר ועל חלקם פחות, בהתאם לרגישות הנדרשת. התכנית מודדת את עצמה ואת התכניות הפועלות מטעמה ואת התאמתן לצרכים העולים מהשטח, באופן קבוע. הנתונים עוזרים לנו להבין מה מטריד את התושבים בעיר? מה עובד טוב? ומה עובד פחות טוב? בדרך זו אנו מדייקים את  המענים ומקצים משאבים בהתאמה בתכנית העבודה. אנו שמחים שתכנית עיר ללא אלימות ופעילויותיה מוערכות ע”י התושבים בעיר”.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter