באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

סערה ובשורה מאת אושרי ביטון

סערה ובשורה מאת אושרי ביטון

זה היה חייב לקרות. זה הגיע בעוצמות גבוהות, כאילו המדינה חיכתה לרוח הזו, לפקקים, להתרגשות ולא, אני לא מדבר על ההתרגשות מהשלג – מהסערה שפקדה את המדינה בשבוע האחרון, אני מדבר על סערה אחרת שהגיעה למדינה בשנתיים האחרונות, ועכשיו, אחרי שהיא נרגעה  – כולם מתרגלים למציאות החדשה, של אחרי הסערה.

אושרי ביטון
אושרי ביטון

הסערה הפוליטית המקומית, שהיום בדיעבד נראית כברורה מאליה, זו שהביאה איתה גל חדש של תנועות צעירים ברחבי המדינה, גל שמבשר – זהו, אנחנו כאן. דור חדש שרוצה להשתלב בתפקידי מפתח, על מנת לתת דחיפה נוספת למודרניזציה שבארצנו, ובעיקר לכיסאות המתקלפים שבמועצות המקומיות השונות.

לשמחתי, לא הייתי צריך ללכת רחוק עם הטור ולבדוק בשדות זרים. כולנו שמענו, כולנו לקחנו בזה איזשהו חלק קטן, וכולנו ראינו את ההצלחה המסחררת של תנועת הצעירים ביקנעם, שבסה”כ הייתה רחוקה כמאה פתקים מלהפוך לתנועה השנייה בגודלה. אם נחשוב על זה טוב – ייתכן והסיבה ל”איבוד” הקולות הללו נעוצה בסטודנטים שנתקעו אי שם, ולא הצליחו להגיע לקלפיות בזמן על מנת לתת לצעירים עוד תוספת כוח משמעותית.

אחרי הסערה, הגיעו הביקורות. שמענו אפילו אנשים שהרחיקו לכת עם הכעס כלפי התנועה החדשה על שילוב הכוחות עם חבר המועצה – יורי מגנר. מה שאנשים מפספסים הוא את כוח המיקוח והיכולת הפוליטית שהחבר’ה הצעירים האלה למדו בזמן קצר – הם הבינו שעל מנת להשיג את המטרות הרבות והחיוביות שלהם – צריך לעשות צעדים “נועזים”. ההליכה עם יורי מגנר היא זו שבסופו של דבר נתנה לצעירים את הכוח למנדט נוסף (שלישי) מה שהשווה את כוחה לסיעותיהם של רומן פרס ואלפסי, ואפשרה לקבל לידיהם תפקידי מפתח בנושאי הדיור שעליו נרחיב מיד, בנושא הספורט התרבות והחינוך.

באחד מהרגעים הקריטיים של המו”מ מול ראש העיר הוותיק מר אלפסי, הגיע יועץ בעל שיעור קומה -ד”ר איתן לסרי, שידע כבר מו”מ קשים ומורכבים מכך. מדובר באחד מהיועצים של ראש הממשלה לשעבר – אריאל שרון שנחשב למומחה בנושא רשויות מוניציפליות, והוא הגיע מטעם הצעירים על מנת להציל ממש בתוספת הזמן את המו”מ להצטרפות לקואליציה – עוד צעד שגם פוליטיקאים וותיקים לא היו יודעים לנצל ולהשיג.

בסופו של יום – הצעירים הצליחו מכל הבחינות: מסע בחירות מסחרר ללא תקציב, כמות מצביעים חזקה וברור שזהו בסיס חזק לשנים הבאות, ולבסוף – הגעה לקואליציה עם המון יכולת ומפתחות לדלתות חשובות בעיר.

הדלת החשובה ביותר היום במדינה, ובמיוחד ביקנעם המתפתחת הוא נושא הדיור. אחד הרעיונות הנועזים יותר של התנועה הצעירה הוא הקמת מתחם דיור לשכירות במחיר מוזל לצעירי העיר – ללא ספק משימה קשה שספק אם תצא לפועל בשלוש שנים הקרובות. אני אחד שנוטה להסתכל על הסבירות הפחות הגיונית שזה יקרה – אבל חברים, אני אופטימי מתמיד וזה בעיקר בזכות הנחישות וה”בינה הפוליטית” שגילו הצעירים לאורך כל תהליך ההצטרפות למועצה.

מילים אחרונות בנושא הספורט – כואב לראות את המצב של הפועל יקנעם בכדורסל, את האולם המתפרק והמטפטף מזה שנים בחורף, כואב לשמוע ששחקנים צריכים להגיע ברכבם הפרטי למשחקי חוץ, הגיע הזמן שהמתנ”ס ועמותת הפועל יפסיקו עם המשחקים, ישלבו זרועות ויסלקו את המתח והנתק שביניהם – זה לא מועיל לאף אחד.. וכאן חברים, שוב תקוותי מופנית לצעירים – שנציג שלהם שאמור לשבת בין שני הגופים הללו (הפועל והמתנ”ס) ידע לשנות את מציאות הספורט העגומה-משהו שיש ביקנעם.

ברשותכם – אחזור שוב לנושא הדיור.. מה לעשות, זה בוער לי במקלדת. באופן אישי, יצאתי השנה לראשונה מתחומי יקנעם. אני הראשון מהמשפחה הקרובה שלי שבחר בצעד הזה (בלב שלם האמת), העיר בה נולדתי וגדלתי 27 שנים. כ-דור רביעי ביקנעם אני לא בטוח שזו הייתה שאיפתם של אבותיי בעיר הפורחת הזו. יצאתי לעיר סמוכה, בעיקר מרעיון עסקי שקשור לעסק שאני ואשתי מנהלים. אחד השיקולים המרכזיים הוא בהחלט נושא השכירות. מצאנו מציאה של 120 מטר, שבאותו במחיר שביקנעם תמצאו ליחידת דיור של 50 מטר. אנחנו היום במקום שמשלב לנו את כל העולמות ובצורה שפויה, וכן, תופתעו – זו שכונה של צעירים, כולם כאן זוגות צעירים שחלקם רק התחתנו או רק הביאו ילדים לעולם. אם זה קורה כאן, כחצי שעה מיקנעם – אין סיבה שבתנועה החדשה בעיר לא יצליחו.

יקנעם היא עיר שיש לה קרקע בשלה (בלשון המעטה) וחומר אנושי מצוין על מנת למצוא פתרונות למצב הארצי הזה.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter