באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

נשמה יוונית

נשמה יוונית

שלומי סרנגה הוא אולי כוכב הזמר היווני הגדול ביותר כרגע, אך גם אחד שאין לו מניירות של כוכב. ראיון בלעדי לרשת מקומוני ‘זה מה יש’, על הלהיט ‘שר באמבטיה’, על הסרט החדש בו הוא משתתף ועל האחות סוזי, שכתבה שירים לזוהר ארגוב.

צילום גילעד משיח

שלומי סרנגה הוא אחד האייקונים של המוזיקה היוונית בארץ ואחד שפינק אותנו בלא מעט להיטי ענק. מצד שני, לא מדובר בזמר טיפוסי ואין לו מניירות של כוכב. בימים אלה עובד סרנגה על אלבומו החדש, מתוכו יצא לרדיו לאחרונה הסינגל הראשון,  ‘שר באמבטיה’ שכתב והלחין יוסי גיספן, הופק מוזיקלית על ידי אייל מזיג והפך ללהיט באופן מיידי. סרנגה גם ממשיך להופיע ברחבי הארץ עם המופע ‘שוברים צלחות’, כשבמקביל מתוכננים שני מופעים מיוחדים וחגיגיים. “מועדון לילה”, מופע יווני – ישראלי באווירת מועדוני הלילה של שנות ה- 90, מופע עם המון רפרטואר ששר סרנגה בתחילת הקריירה שלו במועדוני הלילה. המופע הראשון יתקיים ביום שישי, 22.7 ברדינג 3 בתל אביב ובו יארח שלומי את יהודה קיסר ואת רקדנית הבטן הבינלאומית, גל שמרון. המופע השני יתקיים ביום חמישי, 11.8 במועדון ההופעותGRAY  ביהוד, שם יארח סרנגה לראשונה את זהבה בן, במפגש שכל חובב מוזיקה צפוי להצטמרר ממנו, כששני קולות מדהימים יפגשו על במה אחת. סרנגה מפרגן לזהבה: “זהבה בן היא זמרת ענקית בעיניי”. לצד קריירה מצליחה בישראל מופיע שלומי סרנגה ברחבי יוון, שם הוא נחשב לזמר מבוקש. וכן, באירועים ממלכתיים חשובים בבית הנשיא כדוגמת ארוחת ערב חגיגית לנשיא יוון, נשיא קפריסין בישראל ומנהיגים נוספים.

סרנגה נולד בבית מאוד מוזיקלי: “מאז שאני זוכר את עצמי שמעתי מוזיקה בבית. נולדתי לבית מוזיקלי. אחותי כתבה שירים, אבי איזידור ז”ל היה אמרגן וחובב מוסיקה, דוד שלי סמי סרנגה, שלקח אותי תחת חסותו, לימד אותי לנגן באורגן והציג אותי בפני קהילת חובבי המוסיקה היוונית”.

אחותו של שלומי, סוזי היא כותבת מוכשרת האחראית על כמה מלהיטיו של זוהר ארגוב. שלומי מפתיע כשהוא זוכר את ביקוריו של המלך בביתם, ומספר עליהם מעיניו של ילד בן תשע: “אחותי הגדולה, סוזי סרנגה כתבה שירים עבור זוהר ארגוב כשהייתה בת 14. סוזי כתבה את ‘עינייך החומות’, ‘בעבר היו זמנים’ ו’נעלמת בלי מילים’, כשבהמשך היא כתבה גם לאיציק קלה ועוד.

אני זוכר כילד שזוהר ארגוב הגיע אלינו הביתה ונדלק על השירים שהיא כתבה לחבר שלה והם הפכו לקלאסיקות. היום סוזי כבר לא כותבת אבל אני לא פוסל. אולי היא תכתוב לי משהו בעתיד”.

כאמור, לאחר מות אביו של שלומי, לקח אותו דודו תחת חסותו, וכבר כשהיה חייל החל סרנגה להופיע במועדונים, כשהוא משמש גם כאמרגן, גם כאיש יח”צ של עצמו וגם מתעסק בכספים. אנשים הזוכרים אותו מאותה תקופה מספרים כי היה מגיע למועדונים עם טרנטה כשהבוזוקי יוצא מהחלון. סרנגה: “זה לא פשוט להופיע כל ערב עד 6:00 בבוקר ובשעה 8:00 להיות כבר בבסיס. זאת תקופה שאני לא אשכח לעולם. הייתי חי על שינה של שעה- שעתיים. הייתי מופיע בפני קהל יווני. אנשי לילה, בליינים, שאוהבים יוונית ולא צריכים לקום בבוקר למחרת לעבודה. ביום שישי זה היה היום החגיגי, המשפחה והחברים תמיד היו באים לפרגן לי. הם היו באים לפתוח שולחן ונותנים לי הרגשה נהדרת”. אלא שבניגוד לרבים אשר רודפים אחר הכוכבות, מסתבר כי שלומי כלל לא תכנן להיות זמר: “מעולם לא תכננתי להיות זמר או לעסוק במקצוע. הייתי ילד מאוד ביישן. לא דמיינתי שאני אעמוד על במה ואשיר, אבל פעם אחת נהפכה לפעמיים ואז מצאתי את עצמי מתפרנס מזה כחייל ומשם הכל היסטוריה”. סרנגה גם מודע ליתרונות שלו כזמר ולדברים אשר מבדילים אותו מזמרים אחרים: “”הדבר שגרם לי להיות שונה בתעשיית המוזיקה כשהתחלתי היה שבחור בן 20 שר את השירים הכי כבדים ביוונית של הזמר סטליוס קזנג’ידיס, זמר בן 60”.

צילום אלירן אביטל

בגיל 24 עבר סרנגה להתגורר ביוון למשך שנה, הוא התגורר באתונה ושר ככוכב במועדון ‘chriso vareli’, אך כעבור שנה החליט לחזור לארץ. סרנגה מספר כיצד התגלגל להופעות בבירת הזמר היווני: “כשהייתי בן 24, מנולי, בחור יווני שחי בעבר בארץ, הגיע להופעה שלי ואמר לאמרגן שלי באותה תקופה, שוקי נשיא ז”ל, שאין קול כמו שלי ביוון, שאני נשמע בדיוק כמו סטליוס קזנגידיס. הוא הכיר אותי לבעל מועדון, שהזמין אותי ליוון. אני הייתי מאוד נגד. לא רציתי לגור ביוון אך פחדתי לפספס את הזדמנות חיי. כבר במעמד חתימת החוזה השארתי לי את האופציה לחזור לארץ בהודעה של שבועיים מראש. גרתי בשכונת ווליגמני שבצפון אתונה, שכונה של עשירים. דאגו לי מאוד, היו אוספים אותי בעשר בלילה מהבית , הולכים לאכול ארוחת ערב ומשם הולכים למועדון, ארבעה חמישה ערבים בשבוע”. סרנגה ממשיך ומספר על הדרך שעשה חזרה לארץ “לא הייתי בשל לזה ולא רציתי את זה. הייתי בחור צעיר, לבד ביוון, התגעגעתי למשפחה ולחברים”.

מאז השנה בה חי סרנגה ביוון, חוותה המדינה משבר כלכלי שבשיאו עמדו היוונים בפני פשיטת רגל ונאלצו לקבל חילוץ גרמני. סרנגה: “זה היה צפוי בעיניי. היוונים יודעים ליהנות מהחיים, כשהם מבלים הם שוכחים מהצרות. הם ישתו ויאכלו ויבזבזו כמו אנשים עשירים”.

באותה תקופה הפך סרנגה לטבעוני אדוק: “אני לא אוכל בשר, וכל דבר אחר שמגיע מהחי. גם הילדים שלי לא נוגעים בזה. הבשר עצמו לא חסר לי, יש המון תחליפים. כבר 18 שנה. אני לא אוכל ביצים, בשר ודגים, גם מתוך אידיאולוגיה, אני נגד לשחוט מישהו כדי שיהיה אוכל. וגם מטעמי בריאות. קראתי הרבה ספרים בנושא”.

 

חי בסרט

אחרי שהשתתף בסרט ‘כיכר החלומות’, בסדרה ‘אחד העם 101’ ובפרק הסיום של ‘הבורר’, שלומי סרנגה יגלם את עצמו בתפקיד אורח בסרט הקולנוע החדש של הבמאי שי כנות, ‘ארבע על ארבע’ לצד עוז זהבי, אליענה תידהר, שלומי קוריאט, אושרי כהן ועוד. הסרט הוא קומדיה פרועה על עובדים בחברת הייטק שיוצאים לטיול מאולתר בסיני, והוא ייצא לאקרנים ב-21 ביולי. סרנגה: “אני משחק בתפקיד עצמי וזה כמובן יותר קל. עשיתי גם תפקידים אחרים, ואני מקבל הצעות מדיי פעם שאני שוקל על פי התפקיד”.

מאיזו מוסיקה הושפעת?

“מוזיקה יוונית, סטליוס קזנג’ידיס, אלביס פרסלי, קווין ומוזיקה לועזית משנות השבעים והשמונים”.

איך אתה בוחר את השירים שלך?

“שילוב של לחן טוב וטקסט טוב ואז בוחר את המפיק המוזיקלי המתאים לשיר”.

מה עושה אותך מאושר?

“הופעה טובה וכמובן הקהל המפרגן”.

מה התכניות לעתיד?

“יש כמה מופעים גדולים שאני עובד עליהם. למשל קונצרט יווני ענק בליווי תזמורת בת 30 נגנים”.

אתה אחד האמנים היחידים שלא עושה בכלל ריאליטי. למה?

“אני מקבל המון הצעות להשתתף בתכניות ריאליטי וסירבתי להן למרות הסכומים המפתים. אני לא רואה את עצמי בתכנית ריאליטי”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

EMBED AcroExch.Document.7

ת.ד. 9006, תל אביב מיקוד 61090, נייד. 050-4444441, פקס. 077-5506236, E-mail : Pazit @pazitshahar.co.il

 

 

 

 

 

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter