באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

ניתוח בגישה זעיר פולשנית להסרת כיסית של דרכי המרה בשניידר

ניתוח בגישה זעיר פולשנית להסרת כיסית של דרכי המרה בשניידר

 במרכז שניידר לרפואת ילדים, מקבוצת הכללית, בוצעו לאחרונה ניתוחי hepaticojejunostomy להסרת כיסית של דרכי המרה בגישה זעיר פולשנית. הניתוחים בוצעו בשתי ילדות בנות 3 ו- 4, על ידי צוות המחלקה לכירורגיית ילדים בראשותו של פרופ’ נפתלי פרויד

הניתוחים בוצעו בשיתוף פעולה עם ד”ר יורגן שלייף, מומחה בין-לאומי לניתוחים בגישה זעיר פולשנית, ובהערכות מיוחדת של מחלקת ההרדמה וצוות חדר הניתוח בראשותו של ד”ר יעקב כץ.

כיסית של דרכי המרה (choledochal cyst) היא מום מולד המופיע בשכיחות של 1:150,000 באוכלוסייה מערבית, ומופיע פי 3 יותר בבנות. רוב החולים מאובחנים לפני גיל 10, כאשר התסמינים העיקריים הם: כאבי בטן, גוש בטני נמוש וצהבת. ברוב במקרים בדיקת סונר (US) של הבטן מגלה את הכיסית. יתכן ותבוצענה בדיקות נוספות כגון תהודה מגנטית (MRI), בדיקת מיפוי, טומוגרפיה ממוחשבת (CT), צנתור של דרכי המרה או בדיקה אנדוסקופית. לעיתים הכיסית מאובחנת רק כאשר מתרחש זהום בדרכי המרה, וב1-10% מהחולים מתרחשת התנקבות של הכיסית הגורמת לזיהום בטני חריף ומסוכן. הסיכוי לזיהום הולך ועולה עם הזמן, וכך גם הסיכון להתפתחות גידול סרטני בכיסית ועל כן מומלץ לבצע ניתוח להסרתה כבר בגיל הילדות.

לאורך השנים הוצעו מספר סוגי פעולות כירורגיות, אולם כאשר אין הסרה שלמה של הכיסית תיתכן תחלואה משמעותיות, כולל אפשרות להתפתחות גידול בשארית הכיסית. לכן כיום הטיפול המקובל הוא ביצוע כריתה מלאה של דרכי המרה הכוללות את הכיסית, ושחזור של המשכיות דרכי המרה בהשקת מוצא הכבד אל מערכת העיכול – לרוב למעי הדק בניתוח הנקרא hepaticojejunostomy.

הניתוח מבוצע בגישה זעיר פולשנית (לפרוסקופית) בה מבוצעים כ- 4  חתכים קטנים (5-12 מ”מ) בדופן הבטן במקום חתך מסורתי באורך של כ- 12 ס”מ או יותר. היתרונות של ניתוח בגישה זעיר פולשנית הם התאוששות מהירה יותר לאחר הניתוח, סיכון נמוך לסיבוכים הקשורים לחתך הניתוחי ומראה אסטטי של צלקות הניתוח.

פרופ’ נפתלי פרויד, מנהל  המחלקה לכירורגיית ילדים ונוער במרכז שניידר לרפואת ילדים:”המחלקה לכירורגית ילדים ונוער שבמרכז הרפואי שניידר הייתה בין החלוצות בארץ בניתוחים זעיר פולשניים וככל שעוברות השנים יותר ויותר ניתוחים מתבצעים בשיטה זו, על יתרונותיה לטובת מטופלנו הצעירים”.

בתמונה: פרופ’ נפתלי פרויד בחדר ניתוח (צילום: דוברות שניידר)

 

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter