באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

נחל געתון

נחל געתון

הפעם נצא לטיול חורפי באיזור נחל געתון. הטיול משלב מכל נפלאותיה של מדינתנו הקטנה – צמחיה מרהיבה, נביעה טבעית של מעיינות, מוצגים ארכיאולוגיים מתקופת התלמוד והמשנה וכמובן, איך אפשר בלי קצת היסטוריה ציונית?

התחזית מנבאת לנו סוף שבוע חמים ונעים במיוחד, אז קדימה בלי תירוצים, סעו לטיול חווייתי בנחל געתון, הנמצא באיזור קיבוץ יחיעם והישוב געתון.

הטיול מתחיל בסמוך לדרך הישנה המובילה מנהריה לתרשיחא ולא רחוק מבית הקברות הערבי שנמצא בשטח קיבוץ כברי של היום. זהו המקום שבו התחולל אחד הקרבות הטראגיים ביותר של מלחמת העצמאות. שיירה גדולה שהייתה אמורה לפרוץ את הדרך לקיבוץ יחיעם הנצור. במקום זה השיירה נבלמה וניהלה קרב עקוב מדם במשך כחצי יממה ומחצית מחברי השיירה נהרגו. תוכלו לראות את האנדרטה לזכר אותו קרב וכן כלים משוריינים וכלי נשק מאותה שיירה.

כעת נוכל לגשת אל מעיינות כברי הנובעים באופן טבעי, ממש מעבר לכביש, למרגלותיו של הכפר הערבי לשעבר שישב על תל ארכיאולוגי, מהגדולים ביותר בארץ –  “א-תל”. בעבר מעיינות שלו שימשו מקור אנרגיה חשוב להפעלת טחנות קמח שאת שרידיהן עוד אפשר לראות כיום וכמובן מקור עיקרי למי שתיה שהיו מועברים אל העיר עכו באמצעות אמות מים שנבנו במיוחד לצורך כך.

ממשיכים בנסיעה…

נמשיך לנסוע בכביש העולה אל עבר מעלות ונעצור ב”חירבת בית זניתה” ההרוסה שממנה ניתן להשקיף על הגליל המערבי הנפרש לרגליכם במלוא הדרו ועל נחל געתון הממוקם ממש מתחתינו. נרד אל הנחל שזה עתה ראינו, על אפיק עמוס צמחייה ונמשיך בהליכה במורד הנחל עד לחורבת געתון עצמה. נוכל להבחין בשרידי האחוזה הנותרים של משפחת סורוסק שאדמותיה נרכשו בראשית המאה שעברה על ידי י.חנקין, והיו ללא כל ספק אחד מהבסיסים החשובים ביותר להקמתו של הישוב העברי החדש בצפון הארץ.כמו כן נוכל לראות כאן שרידים ארכיאולוגים נדירים מתקופת המשנה והתלמוד וכן מספר מערות קבורה של שייחים וצדיקים חשובים באיסלאם.

אפיק נחל געתון מלא במעיינות כמו “עין – אשחר” ו”עין – ירק” אשר מימיהם הצלולים אינם ממשיכים לזרום באפיק הנחל אלא נשארים במקום הנביעה שלהם. מכיוון מערב נמצא לו מעיין “עין – געתון” או בשמו הערבי “עין – מג’נונה” ששפיעתו היא סדירה פחות ומפעם לפעם הוא מזרים כמויות נאות מאוד של מים – לשמחתם הרבה של המטיילים במקום.

מעיינות נוספים אשר נובעים בעיקר בימות החורף הם עיינות אט, מירב ותישור הנובעים בגיא העולה אל עבר הישוב געתון. בימי החורף, בזמן שבו הנחל כולו טובל בשלל צמחים ופרחים, נוכל להינות לא רק מהנוף העשיר והמדהים אלא גם ממי המעיינות שבסמוך להם אנו מטיילים.

מגעתון נמשיך לעלות בדרך העפר, בכיוון כללי  – למעלה וימינה. לאחר צעידה לא ארוכה נגיע בחזרה אל הרכב החונה, עייפים – אך מרוצים.

צילום: ארכיון קק”ל

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter