באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

נבות: עשיתי חשבון נפש

נבות: עשיתי חשבון נפש

בהמשך להודעתם של סיעות מר”צ וקרית טבעון 1 על התאחדותם תחת ראשותו של אלון נבות, לראשות המועצה, ביקשנו מנבות מספר הסברים ותשובות.

אלון נבות, ראש המועצה של קרית טבעון בשנים 2005 –2008 , בוגר סיירת צנחנים, 20 שנה בשב”כ (בדרגה מקבילה לאלוף משנה) מספר שנים ברפא”ל ובטמבור, בתפקידי ניהול. ניצח בבחירות לראשות המועצה אחרי פרישתו של שמוליק אבואב והפסיד ב 2008 לדוד אריאלי, ראש המועצה המכהן כיום. מיד לאחר ההפסד ב 2008 עזב נבות את המועצה ומעשה מאז לא נשמע קולו בקרית טבעון. לאחרונה הודיע אלון נבות כי הוא חוזר להתמודד על תפקיד ראשות המועצה, נכון, יש האומרים שקשה לנצח ראש מועצה מכהן, אבל נבות סבור שאם הוא כבר הפסיד פעם, הוא יכול גם לנצח.

נבות: אני מכיר היטב ולפרטים את המרכיבים, הסיבות והבעיות מהם מורכבים חיינו בקרית טבעון.

אז למה בעצם לחזור ולנסות להיות ראש מועצה בקרית טבעון?

“אני מרגיש מחויבות רבה לקיומו והתפתחותו של היישוב הזה שבו: נולדתי, גדלתי והתחנכתי ופה גם גדלים ארבעת ילדי.” מסביר נבות “כמו רבים מבני/בנות טבעון, ערכי ושורשי נטועים במקום הזה.”

“כמי שהיה ראש המועצה בקרית טבעון, אני מכיר היטב ולפרטים את המרכיבים, הסיבות והבעיות מהם מורכבים חיינו בקרית טבעון. מטבע הדברים, מבטי על הנעשה ביישוב שונה ממבטו של התושב הממוצע, בירידה לפרטים, בראייה ביקורתית, בהבנת תופעות וכיו”ב. אני משוכנע שלתושבי קרית טבעון מגיעה מנהיגות מקצועית יותר, איכותית יותר, ביצועית יותר, שפעילותה הרבה יותר פתוחה ושקופה לתושבים ופחות מניפולטיבית, שיוזמת ומבצעת הרבה יותר ועוד. אני משוכנע שאני יודע לעשות את תפקיד ראש המועצה יותר טוב מכל מועמד אחר, גם בכל הקשור לפן הביצועי וגם בהיבט הערכי, שכן זהו תפקיד מנהיגותי מובהק. על ראש המועצה להיות נציגם של כל התושבים תוך כדי התווית כיוון ודרך תוך שמירה על ערכיה ומאפייניה הייחודיים של טבעון שבזכותם היא יישוב כה מבוקש”.

מאז שעזב את המועצה בטריקת דלת, ב2008, טוענים תושבים בטבעון, כלפי נבות, שלא ידע להפסיד בכבוד, לא נלחם להישאר באופוזיציה על דרכו ושבישיבת המועצה הראשונה לאחר שהפסיד בבחירות לרשות, לא לחץ את יד למנצח (דויד אריאלי) ולמעשה נטש את הציבור שכן בחר בו. “צריך לזכור שאריאלי וחבריו במליאה שהייתה ב 2005, לא קבלו למעשה את הכרעת הבוחר” מסביר נבות “הם עשו כל מה שיכלו על מנת להפריע לי, לטרפד ולהכפיש כל יוזמה או רעיון שלי לטובת קרית טבעון. שהרי נבחרתי לבדי בבחירות מיוחדות לתפקיד ראש המועצה אולם ירשתי את המליאה שהרכיב קודמי. ישיבות המליאה אז התאפיינו באווירה עכורה ועוינת , כאמור בשל רצונם של רוב חברי המליאה להפריע לפעולתי. המשך ישיבתי במליאה אחרי בחירות 2008 היה גורם להמשך אותה אוירה, שלטעמי אינה תורמת דבר לטובתם של תושבי קרית טבעון ולפיכך העדפתי שאני לא אשב במליאה. העובדה שבהמשך גם חברי סיעתי הורחקו למעשה על ידי אריאלי מכל אפשרות להשפיע על סדר היום של המליאה מדברת בעד עצמה.

כמו כן, עקב הכרות קרובה עם חלק ניכר מחברי המליאה וראש המועצה, לא חשבתי אחרי הבחירות  ב 2008 שיש לסיעתי- קרית טבעון אחת, מה לעשות בקואליציה עם ראש המועצה, שכן היה לי ברור שדרכו וערכיו אינם קרובים לשלנו ולפיכך לא יאפשר לנו השפעה כלשהי על החלטות המליאה. בנסיבות אלו הייתי משוכנע שאנו צריכים להיות באופוזיציה. היות וחברי לסיעה לא קבלו את עמדתי באותה עת, פרשתי מהנהגת הסיעה ואפשרתי לה לנהוג לפי אמונת חבריה. לאחר שנתיים וחצי בקואליציה הם הבינו שהם טעו ואני צדקתי ולכן פרשו מהקואליציה”.

“באשר ללחיצת היד לאריאלי- עבדתי במהלך שלושים השנה האחרונות בארגונים שונים, עם אלפי  אנשים- חלקם היו עמיתי, חלקם חברי וחלקם גם מתנגדי. ראיתי וחוויתי סוגים שונים של התנהגויות שלרובן המכריע היו איזה שהן אמות מידה , שגם אם לא קבלתי אותן יכולתי להבין אותן. בהתנהגות כה שפלה, נבזית, מכוערת, ילדותית, וזולה כמו זו של אריאלי לא נתקלתי מעולם ולכן חשבתי ועודני חושב שלא היה  מקום ללחוץ את ידו.

בהזדמנות זו, אני שב ומזמין את תושבי קרית טבעון שאכפת להם: לכו לישיבת מליאה (מועדיהן מתפרסמים מראש) ראו ושמעו כיצד הדברים מתנהלים עם חברי המועצה הנוכחית. את המסקנות יסיק כל אחד לעצמו.”

לאחר שעזב את המועצה פרש נבות בעיקר בענייניו הפרטיים. “עברתי, עם ילדי, הליך גירושין.” מספר נבות “זה אינו תהליך פשוט וזניח כי אם תהליך מורכב וכואב לכל המעורבים בו. לכן התייצבותי לימין ילדי בעת הזו הייתה הכרחית.”

האם במהלך השנים האחרונות בהם ישבת בצד, עשית איזה הליך של חשבון נפש, הפקת לקחים מהקדנציה הקודמת שלך?

מנהיג או מנהל אשר אינו עושה תמיד בסיומו של כל יום ובסיומו של כל פרק חשבון נפש, אינו ראוי בעיני להיות בתפקידו. לא היה תחום או נושא בקרית טבעון בו לא נגעתי במרוצת השלוש וחצי השנים של כהונתי, יחד עם זאת,היו לי עוד הרבה תוכניות לביצוע בתחומים רבים כמו: תחבורה, חינוך, בינוי, צמצום זיהום האוויר ועוד. לצערי,לא את כולן הספקתי לממש וזו אחת הסיבות שבגללן אני מבקש שוב את אמון הציבור בקרית טבעון לבחירתי לתפקיד ראש המועצה.

בזמנו השקעתי את מרבית זמני כראש המועצה במעורבות אישית פעילה בכל תחומי עיסוקה של המועצה. למדתי מקרוב כל בעיה, כל תהליך עבודה, בחנתי אישית כל הוצאה שהוציאה המועצה בשל מצבה הכלכלי הירוד של המועצה אותה קבלתי, בקרתי ופקחתי אישית על רוב  פעולות המועצה ועוד. סגנון ניהול זה, שהיה נכון מאוד למצבה של המועצה אז, גזל ממני את מרבית זמני. מטבע הדברים זה בא על חשבון דברים אחרים כמו: קשר הדוק יותר עם התושבים, קיום מפגשי תושבים בתדירות גבוהה יותר, ההסברה ועדכון התושבים בנעשה ביישוב ובמועצה לקה בחסר, היו גם מיעוט של תהליכים ופעולות בתחומי המועצה והמתנ”ס שאליהם לא הגעתי, כמו כן טעיתי בעניין ביצוע סקר הנכסים ועוד.

ספר על הגוף החדש שהקמתם – מה יהיה שמו?

טרם הגיע הזמן לרדת לפרטי הפרטים של הרשימה המאוחדת שהקמנו: סיעתי-  קרית טבעון אחת יחד עם  סיעת מרצ במועצה. לא כי אנו רוצים להסתיר משהו ההיפך הוא הנכון. אחד הערכים שאנו מאמינים ודוגלים בו וחסר היום בקרית טבעון הוא שקיפות ולכן בבוא העת לאחר שנסיים את הכנותינו, נציג כאמור לציבור התושבים את כל תוכניותינו בצורה הכי אמיתית ומפורטת שניתן.

אנו מאמינים שקרית טבעון הוא יישוב מאוד מיוחד עם תכונות ומאפיינים ייחודיים שהתפתחו בו במרוצת השנים בגלל מיגון גדול מאוד של סיבות ונסיבות ובעיקר בגלל תושבים שאכפת להם. יש כאן אוירה מיוחדת שאנו קוראים לה “רוח טבעון”. רוב התושבים המגיעים לגור כאן, מגיעים בגלל המאפיינים והתכונות הללו. לכן חשוב לנו מאוד לשמר את הנוסחה הזו, שמתקיימת הודות למאזן עדין שהתקיים כאן בין מרכיבי הנוסחה בצורה מאוד מובהקת עד לפני כמה שנים, אולם בשנים האחרונות הוא נשחק, עד כי יש בעיננו סכנה להמשך קיומה של קרית טבעון בצביון ובמתכונת שמרבית  התושבים כה אוהבים ומוקירים.

לדעתנו קרית טבעון צריכה לעבור שינוי, עדכון והתפתחות (הסתכלו לרגע על היישובים שסביבנו ונסו להעריך איפה הם ביחס אלינו בהקשר של איכות חיים ובעיות יסוד שהם נפטרו מהן מזמן) תוך שמירה קפדנית וזהירה על המאפיינים היישוביים הייחודיים שכולנו מכירים היטב, על מנת שקרית טבעון תשוב להיות יישוב, המספק איכות חיים משובחת, בלוית מורשת ערכית וחינוכית המשפיעה על כל שכבות האוכלוסייה לפי צרכיהן.

הוסף לכך את שותפותינו באמונה בערכים מובילים כמו: יושרה, יושר, שקיפות, אמינות, מינהל תקין, יעילות ארגונית, חופש דעה והבעה, דמוקרטיה, צדק והגינות , דוגמה אישית ועוד.  אנו מאמינים שאנו יכולים להציע לתושבי קרית טבעון סדר יום ציבורי אחר- סדר יום מתוכנן לטווח קצר בינוני וארוך, המביא לידי ביטוי את הצרכים של כל תושבי הקריה- מוותיקיה הנושקים לשנות ה 80 וה 90 של חייהם, עבור בשכבות גיל הביניים בני ה 40-50 דרך הזוגות הצעירים ועד לנוער הילדים והתינוקות שזה עתה חווים את צעדיהם הראשונים בירוק של קרית טבעון. בעשר למועצה עצמה, נקודת מבטו של ראש רשות לשעבר בוחנת יותר, ביקורתית יותר ומבינה יותר מאשר זו של התושב הממוצע ולכן  אין לי כל ספק שהמועצה בתקופת כהונתי נוהלה ביתר יעילות וביתר שקיפות, עם פחות הוצאות על מנגנון המועצה, ביתר בקרה ופיקוח על מכלול תהליכי העבודה ולוחות הזמנים לביצועם, עם הרבה פחות תלונות מצד התושבים.

להכין תוכנית עבודה לא לוקח שבוע או שבועיים ולכן בשלב זה אנו שוקדים על הכנתה. כשנסיים נדאג לפרסם אותה לכל תושבת ותושב.

מהם הבעיות העיקריות והבוערות כיום בקרית טבעון שתרצו לשנות דבר ראשון?

מיד עם זכייתנו בבחירות נתחיל לעסוק במגוון בעיות בוערות במקביל: שדרוג ושיפור מערך החינוך הפורמאלי והבלתי פורמאלי. טיפול בבעיות התחבורה והחניה. שכונה לזוגות צעירים במתכונת, תכנון, סגנון והגובה האופייניים לקרית טבעון. טיפול אינטנסיבי בסוגיית זיהום האוויר ואיכות הסביבה. פיתוח מקורות הכנסה ריאליים לקרית טבעון. ייעול שיפור ושדרוג שרותי המועצה והמתנ”ס. פיתוח מטפח מסחר ותרבות. שיפור מוכנות הציבור לשריפות ומניעת הישנות נזקי שריפות. בניית ממדי”ם לכל מוסדות החינוך החסרים. ועוד.

ספר קצת על ה”מאחורי הקלעים” שלקראת הודעת האיחוד וריצתך המחודשת לראש הרשות?

היות ואני בהליך דמוקרטי שאין בלתו חשבתי שאני צריך ראשית כל לבקש מחדש את תמיכתם של חברי לרשימה שהקמתי- קרית טבעון אחת. לאחר דיון בתוכם הם החליטו לשמחתי לשוב ולתת לי את אמונם ולתמוך בי כמועמדם לתפקיד ראש המועצה. במקביל, בשל שותפות ערכים ודרך שהתפתחה באופן טבעי בין חברי סיעתנו במועצה: ד”ר נאווה סבר ואריה סוזין ובין מנחם גילה ועמית אבני מסיעת מרץ חשבו חברי שתי הסיעות במקביל על איחוד כוחות. היות וסיעת קרית טבעון החליטה כאמור פה אחד לאשרר את תמיכתה בי וגם לתמוך באיחוד עם מרץ, התבקשו גם חברי סיעת מרץ לבצע דיון והליך הצבעה דמוקרטי בינם לבין עצמם ובסיומו הצביעו פה אחד על איחוד עמנו בראשותי וכך נסללה הדרך לאיחוד הכוחות בייננו.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter