באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

מתקן חגית: כנס סוער ברמות מנשה

מתקן חגית: כנס סוער ברמות מנשה

ביום חמישי נערך כנס חרום בקיבוץ רמות מנשה שבמועצה האזורית מגידו כשהמטרה היא לעצור את הקמתו של מתקן לזיקוק גז באתר חגית. ראש מטה המאבק של בת שלמה, איציק קיצמכר ” בזמן טיפול במתקן יכול להיות לפיד בגובה 80 מטרים”

ביום חמישי נערך כנס חירום בקיבוץ רמות מנשה בנוגע להחלטה על הקמת מתקן עיבוד הגז הטבעי באתר חגית. למקום הגיעו כמאה תושבים מרחבי המועצה האזורית מגידו. התושבים שהגיעו לכנס דרשו כי המועצה תהיה לוחמנית יותר במאבק כנגד תחנת הכוח ואף הציעו להפגין ולחסום את מחלף עין תות המשמש רבים מהמגיעים מהמרכז אל הצפון ולהיפך. כל זאת למרות ואולי בגלל שאחת השאלות החשובות ביותר נותרה ללא מענה והיא כמה אחוזים מהזיקוק יעשו בים. בשלב זה מדברת ההחלטה על 150 דונם ושריון של 2,000 דונמים נוספים. ראשונת הדוברים היתה מתאמת המרחב הביוספרי , הגר ראובני ” לפני כשנה הגיעו אלינו נציגים ממשרד האדריכלים

כנס סוער ברמות מנשה
אתר חגית. 150 דונמים ושריון של 2,000 נוספים

‘לרמן אדריכלים’ ואמרו לנו שהם בודקים מספר מיקומים למתקן כשאחת האופציות היא ‘חגית’ ושהם מיידעים אותנו למרות שזה לא בשטח השיפוט שלנו. בפגישה הם אמרו לנו שלדעתם המקום אינו מומלץ  ובתסקיר הסביבתי המיקום של חגית הגיע למקום אחרון. בחירה בחגית תגרום לפגיעה במסדרון האקולוגי שבין הכרמל לרמות מנשה ואנחנו כבר נפגשנו בנושא עם מנכ”ל רשות הטבע והגנים ואנחנו רוצים לגייס אותם לעניין. העברנו את כל החומר שיש לנו ליועצים משפטיים על מנת לבדוק איך ניתן לתקוף את ההחלטה”

ראש מטה המאבק של בת שלמה, איציק קיצמכר הסביר לבאים על המתקן ועל מה שצפוי להיות בו ” ההחלטה שהתקבלה אינה החלטה סופית זו החלטת ביניים המתקבלת בכל פעם שמכינים תוכניות מתאר. אחת היתרונות שמצאו באתר חגית זו האפשרות להרחבה עתידית. בסופו של דבר אנשי המקצוע המליצו שלא לבחור בחגית” לדברי קיצמכר ההשקעה הכספית בצנרת לאתר חגית אמורה להגיע ל 600 מליון ₪  לעומת 100 מליון ₪ לו היו בוחרים בחוף דור והמשמעות של זה היא שהכוונה היא להקים מתקן לטיפול מלא בגז ולא לטיפול חלקי. קיצמכר ” שבועיים לפני ההחלטה הבינו במועצה האזורית חוף כרמל שעומדים לבחור בעין איילה והחליטו למנוע זאת. בישיבת המועצה הארצית אמר סגן ראש המועצה “רק אם נגזר עלינו, חגית,חגית,חגית. תודה רבה”. לכן ברור לנו כי מה שהוביל לכך הם לא שיקולים מקצועיים,סביבתיים או כלכליים”. קיצמכר ציטט את פרוטוקול ההחלטה בו כתוב כי ” הסמיכות לתחנת הכח חגית מאפשרת יצירת מתחם תשתיות על במקום מיטבי מבחינה מרחבית וריחוק מפיתוח עתידי” ומייד נשמעו באולם קריאות ‘בתי זיקוק’.על פי קיצמכר על מנת להביא את הגז לחגית יש צורך ברצועה של 60 מטרים בה יוקמו הצינורות ועוד 40 מטרים מכל צד “תהיה פה רצועת מוות ברוחב של 150 מטרים ובאורך של קילומטרים” לגבי הלפיד אמר קיצמכר ” הלפיד לא יהיה משהו משמעותי והוא ידלק רק אם במקרה יפלטו גזים אבל פעם בשנה צריך לעשות טיפול למתקן ובזמן הזה תהיה להבה שיכולה להגיע לגובה של 80 מטרים”

מעיין חיים, מהנדסת סביבתית מטעם הקואליציה לבריאות הציבור הסבירה על הסכנות שבהליך הזיקוק ” קצת קשה לקבוע מהן הסכנות מכיוון שעדיין לא ידוע ההרכב של הגז שנמצא במאגר תמר ולא ידוע איזה אחוז של הזיקוק יעשה בים”

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter