באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

משלחת מיקנעם בראשות ראש העיר השתתפה בחנוכת כיכר בעיר התאומה לה גארן קולומב שבצרפת ע

משלחת מיקנעם בראשות ראש העיר השתתפה בחנוכת כיכר בעיר התאומה לה גארן קולומב שבצרפת ע

משלחת מיקנעם שכללה את ראש העיר, סימון אלפסי, הסגן רומן פרס, ומנכ”לית העירייה, מוניק קונפינו, יצאה לשלושה ימים לצרפת לייצג את יקנעם בחגיגות העיר התאומה לה גארן קולומב, והשתתפה בשורה של טקסים ואירועים, ובשיאם חנוכת כיכר ורחבה צמודים לבית ספר ע”ש ילד יהודי שגר בלה גארן ונלקח מאותה רחבה לאושוויץ, שם נרצח בגיל 9.

הילד, ג’ון נסים נבון ז”ל (1935-1944) למד בבית הספר מקומי בלה גארן קולומב, ובמלחמת העולם השנייה הוא נעצר ע”י שלטון וישי ששלט אז בצרפת ביחד עם משפחתו, והם נשלחו לאושוויץ, שם נרצחו.  סיפור הנצחתו של הילד החל עת ביקר ראש העיר הצרפתי, פיליפ גוב’ן ביקנעם, וביד ושם, ושם נודע לו על המשפחה שהתגוררה בעבר בעירו. רה”ע בדק את הנושא לעומק ואיתר את שמו של הילד ואת משפחתו, והחליט כצעד ראשון שתמונתו תוצב בבית הספר, וכך כל התלמידים יכירו אותו ואת סיפורו. במסגרת אירוע חגיגות ללה גארן הוחלט לחנוך כיכר ורחבה גדולה על שמו של הילד שנמצאת בסמוך לבית הספר ובה נעצר הילד לראשונה. הטקס המרגש התקיים במעמד ראש עיריית לה גארן, סגניו, חברי מועצת העיר, רבה הראשי של צרפת, הרב חיים קורסיה, נשיא הקהילה היהודית בצרפת יואל מרגי, רב העיר לה גארן, סגנית השגריר בצרפת, נציגים בכירים מצרפת, אורחים, חברי המשלחות, ומאות תושבים יהודים ולא יהודים.  במהלך הטקס אמר ראש עיריית לה גארן ש”גם כיום כ- 75 שנים מאז אני בשוק מהשואה. ג’ון נסים נבון היה משלנו. ההיסטוריה שלו היא ההיסטוריה שלנו. המשטרה הצרפתית היא זו שעצרה אותו ולקחה אותו מבלי שיחזור. כל זה קורה במדינה שנחשבת למדינת האורות. באותה תקופה שכחנו את כל הערכים שלנו. אני משביע את הצעירים שלנו שבבוא היום שאתם תהיו עדי העבר תמיד תזכרו את ג’ון ותדברו על משפחתו”. בנוסף לרה”ע כל הדוברים מצרפת דיברו ברגש רב על השואה. האירוע המרגש סוקר בעיתונות המקומית.

בנוסף לכך, השתתפה המשלחת בצעדה והנחת זר על האנדרטה לזכרו של החיל האלמוני בשער הניצחון. טקס שהיה מעמד מרגש ביותר ואשר התקיים בהשתתפות המשלחות ואלפים תושבים ואורחים. קטע מרגש במיוחד היה בהקראתו של הכרוז את שם העיר יקנעם. בנוסף לאלו כלל הביקור מפגשים עם ראשי ערים ממדינות שונות בעולם להן קשרים עם לא גארן כמו גרמניה, פורטוגל ואפילו לבנון. במפגשים הללו שמעו ראשי הערים והמשלחות על יקנעם ועל התפתחותה, ונעשתה הסברה על מדינת ישראל.

הביקור שארך שלושה ימים בלבד היה מאוד אינטנסיבי ותרם רבות לשמירה ולחיזוק הקשרים של יקנעם עם העיר הצרפתית התאומה, ועם צרפת בכלל.

ראש העיר יקנעם, מר סימון אלפסי:

“ביקור מועיל ומרגש. יקנעם קיבלה מקום מכובד וכבוד גדול. חנוכת הכיכר והרחבה ע”ש של הילד ג’ון נסים הייתה לב ושיאו של הביקור הקצר. שום דבר לא משתווה לכך. אני ביחד עם רומן ומוניק השתתפנו במספר אירועים ופעלנו רבות להסברתה של מדינת ישראל ולספר לכולם על יקנעם והתפתחותה. במשלחות הרבות הביעו התעניינות רבה ביקנעם. אני מודה לכל החברים בלה גארן, לראש העיר, לסגנו איב פרי שהוא שותף ופועל רבות לחיזוק ועידוד הקשרים בין שתי הערים, לחברי המועצה, בראש ובראשונה על הנצחת שמו של ילד יהודי שנרצח בשואה לפני כ- 75 שנה, ועל האירוח הנפלא”.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter