באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

מרפאת אי ספיקת לב בזבולון

מרפאת אי ספיקת לב בזבולון

כללית הפעילה בקריית בריאות זבולון מרפאה ייעודית לטיפול בחולי אי ספיקת לב במטרה למנוע הדרדרות במצבם ואישפוזים תכופים וחוזרים

על ידי מעטפת טיפול איכותית במסגרת מרפאה בקהילה

אי ספיקת לב הינה תופעה שכיחה, שמופיעה בקרב  כ-2% מהאוכלוסייה הכללית, מגיעה ל10% בקרב אנשים בגילאי 70 ומעלה הסיכוי של גבר או אישה בגיל 45 ואילך לפתח אי ספיקת לב במהלך שארית חייהם עומד על כ-33%.

זו מחלה כרונית שמתפתחת ומחמירה ומאופיינת בתנודות בין יציבות קלינית להחמרה בסימפטומים, כל החמרה יכולה להביא לנזק נוסף לשריר הלב והתקדמות המחלה. מדובר במחלה מסכנת חיים שהסובלים ממנה, בעיקר בשלבים מתקדמים יותר של המחלה מגיעים לעתים קרובות לאישפוזים חוזרים בדלת מסתובבתתוך פגיעה חמורה באיכות החיים. על כן, רואים כללית חשיבות ביצירת כתובת איכותית וזמינה בקהילה לשם איזון החולים וליווי צמוד שימנע את האישפוזים הרבים שמאופיינים לקבוצת חולים זו ובכך לשפר את איכות ותוחלת חייהם. לשם כך, נפתחה עתה בקריית בריאות זבולון, בניהולה של דר דליה קסנר, מרפאה ייעודית לחולי אי ספיקת לב שמטרתה זיהוי חולים עם אי ספיקת לב ומתן טיפול הולם.

המרפאה מנוהלת על ידי קרדיולוגים בכירים בכללית: דר מחמוד אבו עקל רכז שירות אי ספיקת לב של כללית במחוז, קרדיולוג בכיר בביח כרמל, אשר משתלם באי ספיקת לב מתקדמת והשתלות לב בבית חולים רבין מקבוצת כללית ודר מיכאל גבריאלימומחה בטיפול ביתר לחץ דם ריאתי במרכזים הרפואיים זבולון ובכרמל ויחד עמם צוות סיעודי ומנהלי ייעודיים למחלקה. כמו כן, כולל הצוות שפועל בגישה כוללנית רב מקצועית גם אנשי מקצועות הבריאות, כמו תזונאיות ועובדות סוציאליות וניתן טיפול בעירוי תוך ורידי בהתאם לצורך. מעטפת זו נועדה לתת את מירב הטיפול בקהילה, למנוע בכך החמרה במצבם המוטפלים ולחסוך מהם אישפוזים בבתי החולים. ההפניה נעשית על ידי רופא המשפחה או קרדיולוג כללית, בהתאם לקריטריונים רפואיים.

דר אבו עקל מסביר כי אי ספיקת לב הינה תסמונת קלינית המאופיינת בסימפטומים טיפוסיים כגון קוצר נשימה, נפיחות ברגליים, עייפות וקושי בביצוע מאמצים כתוצאה מפגיעה במבנה או תפקוד הלב שגורמת לירידה באספקת הדם לאיברי הגוף או לעליה בלחצים במדורי הלב .

לתסמונת זו סיבות מרובות, בראשה עומדת מחלה של העורקים הכליליים קרי לאחר התקפת לב, מחלות מסתמיות, הפרעות קצב הלב. כמו כן, מחלות דלקתיות למיניהן וגם נזק טוקסי מתרופותבעיקר כימותרפיה.

 ישנם כיום מגוון טיפולים נרחב לחולים אלה, הכולל טיפול תרופתי בכדורים, עירויים דרך הוריד וכן טיפול מכשירני הכולל קוצבים מיוחדים.

במקרים מיוחדים החולים מופנים לטיפולים כירורגיים הכוללים השתלת לב מתורם או לב מלאכותי.

רונן נודלמן, מנהל כללית במחוז חיפה וגליל מערבי: אנו דואגים להנגיש למבוטחינו טיפול רפואי איכותי בקהילה, ברמה הגבוהה ביותר עם מומחים המשולבים עם בתי החולים באיזור. פתיחת המרפאה לאי ספיקת לב בזבולון שמצטרפת גם ליוזמה של ניידת לחולי אי ספיקת לב עד הבית, מהווה נדבך נוסף במגוון השירותים שנועדו להגיע קרוב אל המטופל ולהפחית, ככל שניתן, אישפוזים.

צילום: דוברות כללית

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter