באנר עליון
באנר עליון

מרכז לגישור ודיאלוג קהילתי יפתח בעיר יקנעם

מרכז לגישור ודיאלוג קהילתי יפתח בעיר יקנעם

 ביקנעם יפתח מרכז גישור ודיאלוג קהילתי לרווחת התושבים שצפוי להיחנך רשמית ביום שני 6.2.

המרכז החדש יהיה מרכז עירוני לכל דבר,  והוא ימוקם במרכז הצעירים (בתוך הספרייה הישנה). המרכז מוקם מתוך מטרה לגשר על סכסוכים ומחלוקות שיתגלעו בין תושבים, כשהרעיון הוא שכל צד יספר את המקרה שלו, ושני הצדדים יגיעו לפתרון מוסכם בעצמם ובהכוונת המגשר, שלא ייתן את הפתרון, אלא יוביל את הצדדים לפתרון. בין סוגי הגישור שיקבלו באי המרכז יהיו: סכסוכי שכנים, עסקים וצרכנות, משפחות (לא גירושין), סכסוכי עבודה, ועוד. המקרים שיובאו למרכז הגישור יישארו בין כתליו, וכאן המקום להוסיף שכל המגשרים חתומים על הסכם סודיות. הפגישה הראשונה בכל גישור תהיה ללא תשלום, ואם יהיה צורך בפגישות נוספות ייתכן כי לאחר מכן יגבו דמי רצינות סמליים בלבד. יש לציין שכ- 90% מהגישורים מסתיימים במפגש אחד.

המרכז יוקם על פי תכנית “גישורים” שמסייעת למרכזי הגישור והדיאלוג בקהילה וליוזמות החדשות לפעול באופן מקצועי ומיטיבי לאופי היישוב שלהם, בדגש על ראייה רחבה של ההיבטים החברתיים והשלכות שיש למצבי קונפליקט וסכסוכים על חיי חברי הקהילה בפרט והקהילה בכללותה. תכנית “גישורים” נחשבת לתכנית מובילה והיא צמחה מתוך הבנה עמוקה שישנו צורך לעודד את הדיאלוג הבין – תרבותי  באמצעות כלים לישוב ומניעת סכסוכים, ביניהם הגישור, בניית הסכמות, דיאלוג קהילתי, ועוד, וזאת במטרה ליצור חוסן חברתי קהילתי בחברה הישראלית. בישראל פועלים כ- 50 מרכזי גישור ודיאלוג.

המרכז יקדם חזון חברתי המושתת על ערכים של סבלנות וסובלנות, קבלת השונה, רב תרבותיות, ופתרון מחלוקות ובעיות בדרך של הידברות והסכמה. המרכז יטפל במגוון הסכסוכים בקהילה, לרבות סכסוכים אישיים, מורכבים ומרובי משתתפים. המרכז יבוסס על מגשרים מתנדבים בעלי ידע וניסיון בגישות שונות ליישוב סכסוכים בהסכמה, ואשר פועלים להשכנת שלום. המגשרים יהיו פעילים מן הקהילה שיפעלו על פי ערכים של שוויוניות, דמוקרטיה, לקיחת אחריות, שיתוף סובלנות, ועוד.

הקמת המרכז היא פועל יוצא של שיתוף פעולה של העירייה וראש העיר סימון אלפסי ביחד עם קבוצה של מגשרים מוסמכים בהובלת תושבת העיר והמגשרת, נאווה שוורץ. המרכז כולו יפעל בהתנדבות מלאה, ותושבים מגשרים שחפצים להתנדב מוזמנים לפנות למרכז הצעירים.

ראש העיר, מר סימון אלפסי:

“דיאלוג וגישור הם כלים מצוינים בכלל, ובפתרון סכסוכים ומחלוקות בפרט. המרכז שיוקם יהיו שירות מצוין נוסף שנותנת העירייה לתושביה. לגישור ערך מוסף, ואני מאמין ששפת הגישור שתובל במרכז תהווה שפה של שיח והתדיינות. אין לי ספק שכל הצדדים שיגיעו למרכז ייצאו ממנו נשכרים”.

מגשרת, תושבת העיר, הגב’ נאווה שוורץ:

“אנו, צוות המגשרים, מאמינים שמרכז גישור קהילתי ביקנעם הוא נדבך משמעותי בהתפתחות העיר וישרת את תושביה. המגשרים פועלים בהתנדבות מתוך אמונה שבכך הם מסייעים לחיזוק חיי הקהילה ע”י יצירת שיח ודיאלוג תוך כיבוד האחר. הגישור מוכר על ידי מערכת המשפט הישראלית כהליך ליישוב סכסוכים, זאת בנוסף להליך משפטי ובוררות. המרכז יציע שירות לפתרון סכסוכים בהסכמה המבוסס על מתנדבים ופעילים מהקהילה, בגישה מקצועית,  מהירה, יעילה, זמינה וזולה, תוך הקפדה על כללי האתיקה והמקצועיות הגישורית. ככל שירבו שיתופי הפעולה עם המרכז, ייהנו התושבים מאווירה המאפשרת הידברות, פתיחות ושיתוף.”

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter