באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

מפרץ חיפה: פרויקט ניטור אפידמיולוגי יבדוק את הקשר בין זיהום האוויר והתחלואה

מפרץ חיפה: פרויקט ניטור אפידמיולוגי יבדוק את הקשר בין זיהום האוויר והתחלואה

באיגוד הערים לאיכות הסביבה מפרץ חיפה החליטו לצאת לפרויקט חמש שנתי שייבחן באופן מדעי את זיהום האוויר ואת המחלות הנובעות ממנו. בארגונים הירוקים חוששים כי הפרויקט יהווה תירוץ לאי עשייה סביבתית במשך כל התקופה.

חדשות YCOM: מחלוקת בנוגע לפרויקט הניטור האפידמיולוגי במפרץ חיפה אשר יצא לדרך השבוע בטקס שנערך באוניברסיטת חיפה, וזאת מאחר שבארגונים הירוקים חוששים כי הפרויקט יהווה תירוץ לדחיית כל דרישה מצד המפעלים המזהמים עד לסיומו בעוד חמש שנים. הפרויקט הושק והוצג ביוזמת איגוד ערים להגנת הסביבה אזור מפרץ חיפה. ומטרתו המוצהרת הינה בחינת הקשר בין איכות האוויר באזור מפרץ חיפה לבין התחלואה הרלוונטית במשך השנים 2015-2020. תוצאות המחקר לגבי כלל התחלואה יחייבו התייחסות מפורטת לגבי סוג המחלה, קבוצות גיל, השוואה למקומות אחרים בארץ ועוד.

זיהום אוויר
ד”ר עופר דרסלר, נואם בכנס. צילום: אוניברסיטת חיפה.

זיהום האוויר באזור מפרץ חיפה הכולל גם את קרית טבעון ואת מערב עמק יזרעאל הוא מהגבוהים בארץ וזאת בשל שורה של מפעלים מזהמים הנמצאים באזור וביניהם בז”ן, כרמל אולפינים וחברת החשמל. במשך השנים נצפתה תחלואת יתר של תושבי האזור בעיקר בסוגים מסוימים של סרטן ובמחלות דרכי הנשימה, אשר מיוחסת לזיהום אלא שבאיגוד הערים לאיכות הסביבה מבקשים לבסס את הייחוס הזה באופן מדעי באמצעות מחקר שיימשך חמש שנים.

מנכ”ל איגוד ערים להגנת הסביבה, ד”ר עופר דרסלר: “בהיעדר התייחסות מפורטת דיה בפרסומים ומחקרים קיימים לסוגי מחלות, עבר רפואי, קבוצות גיל, השוואה למקומות אחרים בארץ, השפעות נוספות ועוד, ביקשנו לערוך מחקר מעמיק שילמד על המצב כיום ועל ההשלכות הרלוונטיות. מדובר במחקר הגדול בהיקפו שנעשה בארץ והשקעה כספית משמעותית.”

גם מנהל מחוז חיפה במשרד הבריאות, פרופ’ שמואל רשפון רואה בחיוב קיום הפרויקט: “לאזור מפרץ חיפה נוצרה תדמית שהינה לכאורה בעלת בסיס נתונים, בעוד ובפועל בסיסי הנתונים של תחלואה וזיהום אוויר אינם קשורים זה לזה” לדבריו של פרופ’ רשפון, לא ניתן לאמר שבחיפה קיים עודף זיהום אוויר באופן גורף ובמקום שמועות, יש סיכוי שסוף סוף יתקבל מידע לגבי החשיפה הפרטנית של אדם לזיהום וההשפעה על התחלואה.

ד”ר דרסלר: ” בחלק מהמזהמים נרשמה ירידה של כ-90%, אך מצב התחלואה עדיין גבוה. לכן יש לערוך בדיקות ביולוגיות לבחינה החשיפה הספציפית של אדם לרמת הזיהום וכך, בתקווה, תתקבל תמונה מדויקת על הגורמים לתחלואה באזור. איגוד ערים בחר לקדם את המחקר בנושא במסגרת מאמציו הקבועים להביא לשיפור ביכולת הניטור והאכיפה בנושאי איכות האוויר בחיפה והמפרץ ומברך על יציאתו לדרך.”

 

 

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter