באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

מפגש כוכבות מקומיות

מפגש כוכבות מקומיות

המופע ‘שחרחורת ליבי’ שיתקיים ביום חמישי, ה 19 בפברואר באולם זוהר, מפגיש שתי כוכבות מקומיות: הסופרת והמשוררת איריס אליה כהן והזמרת והפייטנית רקפת אמסלם.

שחרחורת ליבי

‘שחרחורת ליבי’ היא יצירה משותפת של השתיים, ואם לשפוט על פי המופע הקודם שהתקיים בבית רוטנברג בחיפה, הרי שמדובר ביצירה מקורית, מרגשת, המחברת בין העבר להווה, בין הישן לחדש, בין עולם הסיפורת והשירה לעולם הפיוט והזמר, והיא לטעמי, אחד הדברים היפים שנעשו פה, בשנים האחרונות.

רקפת אמסלם –  תושבת קרית טבעון, זמרת, פייטנית, מלחינה ומבצעת. נולדה בישראל למשפחה בעלת שורשים בקורדובה שבספרד, אלג’יריה ופולין.  בעשר השנים האחרונות במהלך חיפושה אחר השורשים התרבותיים והמוזיקליים של משפחתה גילתה רקפת את עולם הפיוט על גווניו הרבים והתרשמה רבות מן הטקסטים הלחנים והגיוון התרבותי המצוי בפיוטים, החלה חוקרת ולומדת את שירת הפיוט, ובמקביל הקימה הרכב מוזיקלי שהופיע בכל רחבי הארץ.  בשנת 2010 הוציאה רקפת בשיתוף אחיה המוזיקאי אורן שחר אלבום בכורה הנקרא “יחד שבטי ישראל” ובו פיוטים ממגוון עדות ישראל (מרוקו, בבל, פולין, פרס ועוד) בעיבודים מקוריים וייחודיים. בספטמבר 2014 הוציאה רקפת את הסינגל “מי האיש החפץ חיים” בעברית ובערבית, בביצוע מקורי וייחודי. השיר זכה להשמעות ברדיו, ולתגובות חמות ומרגשות.

איריס אליה כהן היא סופרת ומשוררת, ב 2011 יצא ספר הפרוזה הראשון שלה “מכתוב” (הקיבוץ המאוחד) שזכה בפרס שרת התרבות 2011, ובפרס רמת גן  2012 ולהצלחה גדולה בארץ ובעולם. בראשית 2013, יצא ספרה השני, ‘דושינקא, נשמה’, שהיה בין המועמדים לפרס ספיר 2013. “שחרחורת” הוא ספר שיריה הראשון, שזכה לתפוצה רחבה ולתגובות נלהבות.

“את איריס הכרתי דרך פרויקט הדסטארט לספר החדש שלה ‘שחרחורת’.” מספרת רקפת ” התרשמתי עמוקות מכתיבתה של איריס והחלטתי לתמוך בספרה העתידי. רצה הגורל, ולאחר שבוע הוזמנתי לערוך אירוע סליחות בצוותא בקרית טבעון בשילוב המתנ”ס והקהילה הרפורמית. מסתבר כי גם איריס אליה כהן הוזמנה לאותו ערב להקריא משיריה. כשנפגשנו בצוותא, חוץ מההבנה המפתיעה כי אנחנו שכנות  גילינו כי יש לנו אלף חוטים שקושרים בינינו, שבועיים אחר כך החלטנו לצאת במופע משותף.”

 “למופע מביאה איריס את השירים הליריים שלה,” מספרת רקפת, “על בית אביה, על ילדותה, על קשיים כלכליים שחוותה בילדותה, ובתוך כך גם שירי אהבה רבים, מופלאים בעיני.”

“קודם כל, רקפת אמסלם היא זמרת חד פעמית.” מספרת איריס “היא באמת אחת הגדולות שצמחו כאן. מחזרה לחזרה אני נדהמת מהווירטואזיות הווקאלית שלה. האינטרפטציות שלה לפיוטים שכולנו גדלנו עליהם לא עוזבות אותך זמן רב אחרי שאתה שומע אותן.”

העולם המשותף שלהן נובע מעצם היותן יוצרות ישראליות שנולדו בשנות ה-70 וחוו השפעות תרבותיות מגוונות דומות ושונות החוברות יחדיו למופע משותף שהאוריינטציה שלו הינה ישראלית ים תיכונית. אחד משיאי המופע מגיע כאשר רקפת מבצעת את “שעון חורף”, שיר הנושא של ‘שחרחורת’.  “כששמעתי בפעם הראשונה את הלחן של רקפת לשיר פשוט התחלתי לבכות ” מספרת איריס “אין מרגש מלשמוע שיר שלך, מקבל פרשנות מוזיקלית. והפרשנות של רקפת אמסלם כה חכמה, כה מדוייקת, כה מרגשת. באמת, אין מילים.”

במופע בקרוב בטבעון מארחות רקפת ואיריס את המוזיקאי והמלחין הבינלאומי יאיר דלאל, מחשובי המוזיקאים בתחום המוזיקה האתנית החיים כיום. יאיר דלאל יוצר מוזיקה אתנית ישראלית המשלבת השפעות מגוונות ממקורות שונים. כבן להורים יוצאי עיראק,  מושפע יאיר דלאל ממוזיקה יהודית ערבית ומוזיקה יהודית עיראקית. “יאיר מנגן בעיקר על כינור ועוד, ” מספרת רקפת, “אני מכירה אותו ואת המוזיקה שלו כבר כמה שנים, אבל רק בזמן המלחמה האחרונה, “צוק איתן” נפגשנו באירוע “תיקון גבול” של התנועה הרוחנית לשלום שהקימה פרופסור חביבה פדיה. האירוע התקיים בדרום בבאר שבע בעיצומה של המלחמה. יאיר הביא את שיריו ונגינתו, ואני הבאתי את השירים שלי, והמסרים שלי והבנו שאנחנו יכולים לשתף פעולה על הבמה. ברגע שהתגבש המופע עם איריס, היה לי מאד טבעי ליצור חיבור עם יאיר דלאל המביא ביצירותיו הלך רוח אמנותי המתאים לרוח המופע שלנו: “שחרחורת לבי”.”

“שחרחורת ליבי” מוסיפה איריס, זה בעצם סינטזה של המופע המוזיקלי של רקפת, הנקרא “שירת לבי” וספר השירה שלי: “שחרחורת”.”

 

איך הייתה ההרגשה בחזרות המשותפות לקראת המופע?

“האווירה בחזרות הייתה מדהימה. תחושה של התעלות. כל אחד מאתנו הביא את עצמו, והחיבור הוביל לאיזה תחושה של יצירה שלמה, גדולה מסך חלקיה.”

 

יש תוכניות מיוחדות למופע מול קהל הבית בטבעון?

איריס: “בהופעה בקרית טבעון נשלב קטעי קריאה, כאמור, שירים, סיפורים, אנקדוטות, ומגוון רחב של פיוטים ושירים ישנים וחדשים, מוכרים, מעוררי געגוע.”

רקפת: “זה הולך להיות ערב אינטימי, מלא אהבה, חמדה וחמלה, היוצאים מן הלב ומביאים את הלב, שיזכיר לכולנו שיש, במרחק נגיעה, יצירה מקומית, נשית, ישראלית, מזרחית, שורשית.”

“נשית, בעיקר.” מחייכת איריס, ומספרת לי על השיר ‘אמא’, שהפך וויראלי תוך כמה ימים וזכה לאלפי שיתופים ברשת, בעיקר בשל ההזדהות וההתרגשות שעורר אצל נשים רבות”. אני מספרת שקיבלתי אותו בווצאפ!

          
איריס אליה כהן ורקפת אמסלם מארחות את יאיר דלאל,

 יום חמישי 19.2.2015 באולם זוהר – קרית טבעון

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter