באנר עליון
באנר עליון

מעשנים בעל כרחנו

מעשנים בעל כרחנו

מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה כי למרות ירידה משמעותית באחוז המעשנים, חלה עלייה משמעותית באחוז החולים בסרטן הריאות ובעמותת אזרחים למען סביבה בטוחים- האשמה בזיהום המגיע מהמפרץ.

חדשות YCOM: היום (ראשון) מצוין בישראל וברחבי העולם “יום ללא עישון”, המתקיים מדי שנה מאז 1987. מטרתו של היום הינה להגביר את המודעות למניעת תמותה ותחלואה ממחלות הנגרמות בעקבות עישון טבק והתפתחות מחלות קשות כגון: סרטן ריאות, מחלות לב וכלי דם, ומחלות בדרכי הנשימה. אלא שמסתבר שלמתגוררים בתחום השפעת מפעלי מפרץ חיפה, המנעות מעישון אינה עוזרת. מחקרים מראים כי אחוז המעשנים הכללי בישראל בירידה בשנים האחרונות, תודות לפעילות הענפה בנושא העלאת מודעות לנזקי העישון, אך אחוז התחלואה בסרטן ריאה נמצא בעליה מתמדת בכל רחבי הארץ ובפרט במפרץ חיפה.

אזרחים למען סביבה
מפרץ חיפה, גורם לעישון פאסיבי? צילום: Golf Bravo

על פי הנתונים בין שנת 2005 לשנת 2009 חלה ירידה של 9.8% במספר הגברים המעשנים באזור אך במספר החולים במחלת סרטן ריאות חלה עליה של 15%. כשגם המצב בקרב הנשים הוא דומה עם ירידה של 5.8% במספר המעשנות אך עליה של 35% במספר החולות בסרטן הריאות

ליאורה אמיתי מעמותת אזרחים למען סביבה: “מהנתונים עולה השאלה המתבקשת – איך זה שבאזור מפרץ חיפה יש פחות מעשנים מאשר הממוצע הארצי אבל יחד עם זאת עליה חמורה וגוברת של סרטן ראות?
את השאלה הזו יש להפנות למשרד הבריאות כמובן, אבל גם לנו יש תשובה: התושבים במפרץ חיים בסביבה של ארובות שכל אחת מהן היא כמו אלפים של סיגריות ביום – ולכן העישון הפסיבי במפרץ הוא החמור ביותר.

כבר שנים אנחנו מדגישים את הגורמים הסביבתיים הקשורים לתחלואה הגוברת בסרטן הריאות בישראל. שמחתי לשמוע על הקמתה של עמותה חדשה לטיפול בחולי סרטן הריאה בישראל. היום אנחנו יודעים שלפחות 25% מחולי סרטן הריאה לא עישנו מימיהם.

בהזדמנות זו אנחנו קוראים לממשלת ישראל, למשרד הבריאות ולמשרד לאיכות הסביבה, לקדם תכנית לאומית עבור מפרץ חיפה, יחד עם הרשויות המקומיות במטרופולין בו חיים כמיליון איש – שתוביל למניעת זיהום האוויר, אכיפה מוגברת וטיפול מתקדם לחולים”.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter