באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

מה לומדים בתואר בכלכלה?

מה לומדים בתואר בכלכלה?

לימודי כלכלה מעניקים את הידע הנדרש להשתלבות בעולם העסקים, הבנקאות הכלכלה והמסחר. הם עוסקים בשורה ארוכה של נושאים ומכשירים את בוגריהם לתפקידי מפתח בארץ ובעולם. תנאי הקבלה משתנים בין המוסדות האקדמיים וכדאי להכיר אותם

לימודי כלכלה נחשבים חלק ממדעי החברה ומשלבים מסורות מן העבר עם גישות ופרדיגמות חדשות. מטרתן לעסוק בניתוח ומחקר של התנהלות כלכלית בחברה האנושית ובפתרון בעיות לצורך ניצול משאבים וסיפוק צרכים.

תואר ראשון בכלכלה יכול לקצר את הדרך לקריירה מוצלחת ולמשרות מפתח בענפי המסחר, העסקים, הבנקאות ושוק ההון. מדע הכלכלה עוסק במימון ובניתוח מחקרי של האופן בו בוחר האדם להשיג את צרכיו החומריים, כמו גם בתשתית הכלכלית שנרקמה לאורך ההיסטוריה על סמך קשרים אנושיים וחוקים משפטיים.

הלימודים כוללים שימוש בגרפים, נוסחאות, סטטיסטיקה, מתמטיקה ועוד. בנוסף, הם מקבילים במובנים מסוימים ללימודי מנהל עסקים ולכן חושפים את הסטודנטים לארגז כלים מעשי ולשיטות עבודה.

תנאי קבלה והבדלים בין מוסדות אקדמיים

תכניות הלימוד ותנאי הקבלה משתנים ממוסד למוסד. ההבדלים העיקריים הם בין מכללות ואוניברסיטאות, במכללות שמים דגש גם על ההיבט המעשי ועל שילוב בשוק העבודה בעוד באוניברסיטאות מדגישים את הרקע העיוני והתיאורטי. עם זאת, יש גם תכני לימוד משיקים וביניהם מיקרו ומאקרו כלכלה, שיווק, מודלים מתמטיים, ביקוש והיצע, מונופולים, מקסום רווחים, סיכוני עלות מול תועלת ומודלים של תחרות בריאה.

לרוב נדרשים תעודת בגרות מלאה ופסיכומטרי בציון 550-650 כדי להתקבל ללימודי כלכלה. תנאי הקבלה שמים דגש על ציונים במתמטיקה ואנגלית, ועל היכולות המתמטיות והאנליטיות של המועמדים. כתוצאה מכך, בחלק מהמכללות משתמשים בציון החלק הכמותי בלבד במבחן הפסיכומטרי ביחס לציון הכללי שהתקבל.

משך הלימודים הוא בממוצע 3-4 שנים. בוגרי התכנית מקבלים תואר ראשון BA בכלכלה מטעם מוסד הלימודים.

מה עושים אחרי הלימודים?

מסמך של המועצה להשכלה גבוהה מחודש אוקטובר 2015 מציג נתונים אודות בוגרי תואר ראשון. אם בוחנים למשל את המועמדים ללימודי תואר ראשון באוניברסיטאות ומנסים להשתמש בהם כדי ללמוד על המקצועות המבוקשים בשוק העבודה, מגלים שמעל 1,000 סטודנטים (מתוך כ-27 אלף בסה”כ) באותה שנה הגישו מועמדות ללימודי כלכלה ורק 705 התקבלו. מאז המחצית השנייה של שנות ה-90 חלה עלייה בביקוש ללימודי כלכלה והרבה סטודנטים מנצלים את זה כדי להשתלב בתפקידי מפתח בסקטור הפרטי והציבורי.

אפשרויות התעסוקה לאחר לימודי כלכלה מגוונות מכפי שנהוג לחשוב. ניתן למשל לבחור בקריירה בתחום הייעוץ העסקי, או להגיש מועמדות לעבודה בבנקים, בחברות מסחריות ובבתי השקעות. אופציה אחרת היא להתקבל לעבודה במגוון חברות המגייסות לשורותיהן בוגרי כלכלה לתפקידים המצריכים יכולות אנליטיות והתואר מהווה ככלי לסינון מועמדים בעלי יכולות מסוג זה.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter