באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

מגידו: תבחן הגדלת שטח שמורת הטבע

מגידו: תבחן הגדלת שטח שמורת הטבע

דיון סוער במליאת המרחב הביוספרי על בקשת רשות הטבע והגנים להכריז על שמורת טבע בלב המרחב. בעין השופט לא מתנגדים אבל סגן ראש המועצה עודד גלזר (גבעת עוז) חושש מאובדן השפעת המועצה.

הפורום הציבורי של המרחב הביוספרי רמות מנשה דן לאחרונה בבקשת רט”ג (רשות הטבע והגנים) להגדיל את שטח שמורת הטבע הנמצאת בתחומי המועצה האזורית מגידו כשרט”ג כבר הגישו את כל החומר הרלבנטי למועצת אונסק”ו אשר הכריזה על המועצה כעל מרחב ביוספרי. התכנית הוגשה בתאום עם קיבוץ עין השופט לו חסרים 700 דונם במשבצת החקלאות ומבקש שתי חלקות של שטחים שעיבודם ננטש בעבר ובכוונת הקיבוץ להשתמש בהם למטעים וכרמים.

שטחי בתה
נחל השופט, שמורת הטבע במרחב הביוספרי.

מדובר בשטח של בתה – מגוון צומח  המאופיין בצמחיה נמוכה , אין כמעט עצים. בקיץ שטחים אלה חומים צהובים. מדובר בשטחים פחות מוערכים ולכן מכניסים אליהם תשתיות. למרות שנראים כפחותים, יש בהם  מגוון של מינים. בחורף ובאביב יש מרבדים של פרחי עונה, גם צמחים נדירים ומגוון גדול של צמחים. בשטחים אלה יש גם לא מעט בעלי חיים הצבי – מין נדיר ורגיש. חזירי בר,תנים, שועלים, דורבנים, גיריות . יש יונקים גדולים: זאבים סמורים ועוד. כמו כן מצויים בשחים אלו הבז האדום- מין נדיר בסכנת הכחדה עולמית, חיוואי, אוהב את השטחים וצד בהם ועוד עופות רבים. בשטח יש מקווי מים, חלקם גם מכילים מים כל השנה, כמו נחל רז ותנינים.  צמחית נחלים  במעיינות יש גם דו חיים, חלקם בסכנת הכחדה כשהמים מהווים מקור שתייה לכל בעלי החיים

אלישע שפירא רכז משק עין השופט ” רט”ג רוצים לחזק את ההגנה על שטחים אחרים.האינטרס שלנו כבעלי העדרים בכל שטח הליבה הוא חיזוק ההגנה על השטחים האלה וזה משרת את ההגנה שלנו, גם כתושבים ושותפים למרחב וגם הגנה על העדרים. בשטחים אלה יש הרבה בני אדם המסתובבים בכל מיני רכבי שטח במיוחד בעונת הפריחות.  מכל בחינה שהיא של שמירה, איזונים ושימוש שלנו כבעלי העדרים אנו רואים בבקשת הרט”ג סיוע ולא עול”.

סגן ראש המועצה, עודד גלזר ” לדעתי המהלך יבטל את מעמד והשפעת המועצה. בשמורת טבע אין עיבוד חקלאי,  השליטה תהיה של הרט”ג ולא של ציבור התושבים ומעורבות המועצה. כעת מוצג רצון לשלוט על שטח, של 8,000 ואחר כך יהיה יותר. התנהלה “מסחרה” בשטחים! אני קורא למועצה, ההחלטה היא לא כאן, מחויבת למליאת המועצה. הגוף שמחליט הוא המליאה”.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter