באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

מגידו: פרס אקסודוס לרמות מנשה

מגידו: פרס אקסודוס לרמות מנשה

פרס ‘אקסודוס’ לשנת 2014 מטעם העיר לה ספציה, איטליה, מוענק לקיבוץ רמות מנשה. ראש עיריית לה ספציה: “אנחנו מדברים על העבר אבל חושבים גם על ההווה ועל העתיד”

עיר הנמל האיטלקית לה ספציה  תעניק השנה לקיבוץ רמות מנשה את  פרס ‘אקסודוס’, אותו היא מחלקת  מדי שנה ביום ה-8 במאי, שהוא יום הנצחון על הנאצים, למי שמקדיש עצמו לטיפול במהגרים או לפעילות הקשורה בסובלנות, דו-שיח ושלום. סביב הענקת הפרס נערכות פעילויות חינוכיות וציבוריות בנושאים אלה. “אנחנו מדברים על העבר אבל חושבים גם על ההווה ועל העתיד” אמר ראש העיר מאסימו פדריצ’י בביקור מרגש שערך בקיבוץ.

פרס אקסודוס
חדר האוכל ברמות מנשה. צילום: מיכאל יעקובסון.

הקשר של רמות מנשה עם לה ספציה החל באפריל 1946. באותה עת עגנו שתי אוניות מעפילים בנמל הקטן של העיר וכ-1,400 יהודים ניצולי שואה הובאו אליה באישון לילה באחד המבצעים הנודעים של עלייה ב’, כדי לפרוץ את המצור הימי שהטילו שלטונות המנדט הבריטי ולעלות לארץ. אלא שהדבר התגלה והבריטים חסמו את הנמל ולא אפשרו לאניות לצאת. בין מאות המעפילים הייתה קבוצה קטנה של צעירים שהתארגנו שנה קודם לכן בעיר לודז’ שבפולין והקימו קיבוץ שנקרא בוני הנגב. כולם ניצולי מחנות ריכוז ששרדו בדרך לא דרך. חלומם היה להקים קיבוץ בנגב ולהתחיל את חייהם מחדש במולדתם.

הבריטים הטילו מצור ימי ולא נתנו לאניות לעזוב את הנמל. תושבי העיר, שבעצמם סבלו הפצצות, מחסור וסבל בעת המלחמה, התגייסו לטובת המעפילים. במשך שישה שבועות הם סיפקו להם מזון ועזרה רפואית וחלקו עימם את המעט שהיה להם. עיריית לה ספציה העמידה לרשותם מקלחות ציבוריות וסיוע אחר ואף סיפקה מצרכים לעריכת סדר פסח גדול שנערך על הרציף . שיא המאבק היה שביתת רעב שהכריזו עליה המעפילים, אשר לאות הזדהות עימה שבתו רעב גם מנהיגי היישוב בארץ. הלחץ עשה את שלו ולבסוף התירו הבריטים לספינות להפליג. לה ספציה כונתה מאז השער לציון” ודרכה עברו עוד אלפי ניצולי שואה בדרכם לארץ.

“בוני הנגב” נשלחו להקים קיבוץ דווקא בהרי מנשה ובעיצומה של מלחמת העצמאות, ביולי 1948 עלו על הקרקע אחרי תקופת הכשרה בקיבוצי הסביבה. אנשי רמות מנשה לא שכחו מעולם את הסולידריות שגילו עימם תושבי לה ספציה. בשנת 2012 נערך אירוע רב משתתפים בקיבוץ לכבוד העיר האיטלקית ונכחו בו שגריר איטליה וסגן ראש העיר כשבינואר 2014 הגיע ראש העיר עצמו לארץ לרגל אירועי יום השואה הבינלאומי, וביקש לבקר ברמות מנשה.

לצערנו רק קומץ קטן של חברים שהיו בלה ספציה ב-1946 נותרו בחיים, כמה מהם כבר עברו את גיל 90. הם נפגשו עם ראש העיר במועדון הקיבוץ לפגישה לבבית ושוב הודו לו על התמיכה לה זכו עוד לפני שהוא עצמו נולד. ראש העיר שהתרגש מאד מקבלת הפנים אמר שהוא מרגיש עצמו קצת כראש העיר של רמות מנשה. הוא סיפר שגם העיר לה ספציה לא שכחה את הפרשה ההירואית ההיא ותושביה ותלמידיה לומדים עליה ומזכירים אותה מדי שנה. התברר שכמה שנים לאחר מכן קיבלה העיר מדליה מממשלת איטליה בזכות פעילות תושביה למען הניצולים היהודים. לפני מספר שנים ייסדה העירייה עצמה את פרס “אקסודוס” המיועד להזכיר את עלייה ב’ ובמיוחד את תרומתה של העיר למען הפליטים היהודים שהתקבצו על חופיה.

כאמור, החליטה העירה להעניק את הפרס לשנת 2014 לקיבוץ רמות מנשה, שרבים מחבריו היו בעצמם מהגרים שהגיעו לקיבוץ מ-35 ארצות. דרכו של הקיבוץ הייתה תמיד דרך של חינוך לשלום ולסובלנות. משלחת מרמות מנשה תצא ללה ספציה בהזמנת העירייה כדי לקבל את הפרס. בין חברי המשלחת: משה מרמלשטיין-שוהם, מאחרוני הגרעין המייסד, שהיה בן 17 בעת האירועים בלה ספציה, גיורא רץ, מנהל הקהילה ושרה אוסצקי-לזר, יוזמת האירוע ואשת הקשר ללה ספציה

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter