באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

מגידו: החליטו שלא להחליט

מגידו: החליטו שלא להחליט

במועצה האזורית מגידו החליטו לדחות את ההחלטה בנוגע לבקשת ההגדלה של שמורת הטבע ב 8,000 דונמים. עודד גלזר (גבעת עוז): “ שמורה טבע יוצרת מצב שלנו אין כל השפעה על השטחים ואין לנו כל סמכות באזור

מליאת המועצה האזורית מגידו דנה לאחרונה בבקשת רט”ג להגדיל את שטח שמורת הטבע הנמצאת בתחמי המועצה וזאת בהמשך לדיון שנערך בפורום הציבורי של המרחב הביוספרי רמות מנשה כאשר לאחר דיון ארוך הוחלט לדחות את ההחלטה למועד מאוחר יותר. רט”ג כבר הגישה את כל החומר הרלבנטי למועצת אונסק”ו אשר הכריזה על המועצה כעל מרחב ביוספרי. התכנית הוגשה בתאום עם קיבוץ עין השופט לו חסרים 700 דונם במשבצת החקלאות ומבקש שתי חלקות של שטחים שעיבודם ננטש בעבר ובכוונת הקיבוץ להשתמש בהם למטעים וכרמים.

מרחב ביוספרי
נחל השופט, שמורת טבע במגידו.

במועצה חוששים מאובדן יכול ההשפעה של המרחב והמועצה על השטחים שיועברו לרשות רט”ג כשהדעה הרווחת היא כי במועצה ובמרחב יודעים לשמור על נכסי הטבע ודווקא לרט”ג יש לא פעם שיקולים שונים. במועצה חוששים כי עלולה להיווצר סיטואציה בה יהיה קונפליקט בין החלטות רט”ג לבין צרכי הישובים.

מדובר בשטח של בתה – מגוון צומח  המאופיין בצמחיה נמוכה , אין כמעט עצים. בקיץ שטחים אלה חומים צהובים. מדובר בשטחים פחות מוערכים ולכן מכניסים אליהם תשתיות. למרות שנראים כפחותים, יש בהם  מגוון של מינים. בחורף ובאביב יש מרבדים של פרחי עונה, גם צמחים נדירים ומגוון גדול של צמחים. בשטחים אלה יש גם לא מעט בעלי חיים הצבי – מין נדיר ורגיש. חזירי בר,תנים, שועלים, דורבנים, גיריות . יש יונקים גדולים: זאבים סמורים ועוד. כמו כן מצויים בשחים אלו הבז האדום- מין נדיר בסכנת הכחדה עולמית, חיוואי, אוהב את השטחים וצד בהם ועוד עופות רבים. בשטח יש מקווי מים, חלקם גם מכילים מים כל השנה, כמו נחל רז ותנינים.  צמחית נחלים  במעיינות יש גם דו חיים, חלקם בסכנת הכחדה כשהמים מהווים מקור שתייה לכל בעלי החיים.

סגן ראש המועצה, עודד גלזר מגבעת עוז: ” שמורה טבע יוצרת מצב שלנו אין כל השפעה על השטחים ואין לנו כל סמכות באזור. הקמנו מרחב ביוספרי כדי שלנו תהיה שליטה בהחלטות. מה שהרט”ג מבקשים זה 8,000 דונם לשמורות, המשמעות העברת שטחים של המרחב הביוספרי לשמורה”

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter