באנר עליון
באנר עליון

מגדל העמק: העיר תכפיל את גודלה

מגדל העמק: העיר תכפיל את גודלה

אושרה תכנית מתאר כוללנית לעיר מגדל העמק המכוונת ליעד של 50 אלף תושבים. התכנית כוללת ארבעה נושאים מרכזיים: צמיחה, התחדשות, תעסוקה ונוף בשכונות הוותיקות והחדשות כאחד. ראש העיר, אלי ברדה: “מדובר בתכנית היסטורית”.

חדשות YCOM: הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה במשרד הפנים אישרה תכנית מתאר כוללנית לעיר מגדל העמק. עיקרי התכנית המהפכנית בהובלתו של ראש העיר, אלי ברדה, בליווי מקצועי של מהנדס העיר רונן פלג ובתיאום צוות מורחב של משרד הפנים, כוללת ארבעה נושאים מרכזיים: צמיחה, התחדשות, תעסוקה ונוף. המטרה הסופית של התכנית היא להביא לגידול של למעלה מ- 40% אחוז באוכלוסיית העיר מ-28,000 תושבים לכ-50,000 תושבים במקביל לפיתוח שכונות חדשות לצד שיקום מרכז העיר והשכונות הוותיקות עד להפיכתה של מגדל העמק לעיר מחוז.

תכנית מתאר
מרכז מגדל העמק במבט מהאויר. צילום: דוברות מגדל העמק.

בתחומי העיר מציגה התכנית מוקדים עתידיים בהם יוקמו שכונות של צמודי קרקע בשכונה המערבית ובצד הדרומי מתחת ל’מצפה העמק’ וכן בנייה רוויה כך שיינתן מענה למגוון אוכלוסיות כגון משפרי דיור וזוגות צעירים. יש לציין כי בשנתיים וחצי האחרונות קיימת פעילות נדל”ן מואצת וכבר ניתן להצביע על הגירה חיובית לעיר, שתלך ותגדל בשנים הקרובות. עם זאת, התכנית מדגישה את החשיבות העליונה בפיתוח השכונות הוותיקות יותר כדי שאלה יצעדו קדימה לצד השכונות החדשות שמוקמות ומכניסות רוח חדשה שקובעת סטנדרט חדש ומביאה את העיר למאה ה-21.

את גיבוש התכנית שאושרה ליוותה גם ראייה לטווח רחוק יותר, הנגזרת מתפקידה של מגדל העמק כיום כעיר בעלת תפקיד אזורי משמעותי בתחום התעסוקה ובטווח הארוך העיר תמשיך בתהליך גידול עד למעמד של עיר מחוז. עיקר ההתמקדות על פי התכנית היא פיתוח מרכזי התעסוקה של העיר, פיתוח הקשרים עם ישובי האזור עד כדי אספקת שירותים לתושבי הסביבה, המשך פיתוח וחיזוק מערכת החינוך ושימת דגש מיוחד על שיקום ופיתוח מרכז העיר וחיזוק המסחר אשר ישמש את המרכז האורבאני כולו.

מהנדס העיר, רונן פלג סיפר על התכנית: “מדובר בתכנית שמקיפה את כל אורחות החיים של חיי העיר ומתבטאת בסופו של דבר בתכנון פיזי אך מתייחסת בראייה קדימה על כל ההיבטים, עסקי, מסחרי, חינוכי לצד תחבורה, נדל”ן ועוד. אני חושב שבסופו של תהליך הוצאנו ‘מוצר’ מעולה”

מדובר בתכנית היסטורית שנותנת גיבוי לחזונו של ראש העיר שכן מאז הקמתה של מגדל העמק לא אושרה לה תכנית מתאר כוללנית עם ראייה לעתיד. לפני מספר שנים החל ראש העיר, אלי ברדה בתהליך של הרחבת גבול השיפוט העיר כדי לקדם תכנית לבניית כ-5,000 יחידות דיור, ותכנית זאת היא כאמור המשך ישיר לחזון של ברדה שאמר: “למגדל העמק אשר נבנתה טלאים טלאים בהתאמה לגלי העלייה לארץ, יש כעת תכנית מתאר בראייה רחבה וארוכת שנים. התכנית תהווה מפה המכוונת את מאמצי הרשות להתפתחות העיר לשנים הבאות”.

 

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter