באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

מאות מתושבי העמק הגיעו להתרשם מהממצאים שנחשפו בחפירות “עין ציפורי”

מאות מתושבי העמק הגיעו להתרשם מהממצאים שנחשפו בחפירות “עין ציפורי”

מבין הממצאים: חרוזי מחרוזת צבעוניים בקערה דמויות יענים ופסלוני חיות – מתקופת האבן

במסגרת חיזוק הקשר בין תושבי העמק לסביבתם, יזמו היחידה הסביבתית של המועצה האזורית עמק יזרעאל ורשות העתיקות שני ימי סיור בחפירות הנרחבות המתנהלות מזה כשנה בצומת הכניסה למושב ציפורי לקראת הרחבת כביש 79 על ידי החברה הלאומית לדרכים.  מאות מתושבי העמק, צעירים וותיקים כאחד, הגיעו להתרשם משלל הממצאים הפרה היסטוריים המרשימים שנחשפו. החפירות באתר עין ציפורי מקיפות שטח נרחב לאורך 800 מ’, בשני צדי הכביש, בו נמצאו שרידי יישובים פרה-היסטוריים מן התקופה הניאוליתית הקדם-קרמית (לפני כ-10,000 שנים) ועד לתקופת הברונזה הקדומה (לפני כ-5,000 שנים).

לדברי ד”ר יניר מילבסקי ונמרוד גצוב, מנהלי החפירה מטעם רשות העתיקות: “החפירה חשפה שרידי ישוב נרחב מסוף התקופה הניאוליתית ותחילת התקופה הכלקוליתית בארץ, שהשתייך ל’תרבות ואדי רבה’. תרבות זו קרויה בשם האתר שבו היא התגלתה לראשונה (באזור ראש העין), והיא נפוצה בארץ ישראל בסוף האלף ה-6 ובראשית האלף ה-5 לפסה”נ”. לדברי החוקרים, “מציאת שרידי תרבות ואדי רבה ברוב אזורי החפירה שלנו, ובסקרים שנערכו באזורים אחרים של האתר- מציגה את עין ציפורי כאתר ענק, שהשתרע לפחות על פני כ-200 דונם. מסתבר שאתר עתיקות זה הוא אחד הגדולים ,אם לא הגדול ביותר בארץ, שבו מצויים שרידיה של תרבות זו. הבנייה הינה מלבנית והרצפות נבנו מגיר כתוש או אבנים קטנטנות. יסודות הקירות היו עשויים מאבן, ומעליהם היו הקירות בנויים מלבני בוץ”.

ממצאים מעין ציפורי
ראש המועצה אייל בצר עם ממצאים מהאתר. צילום: ישראל פרץ

בחפירה נחשף ממצא רב, הכולל כלי חרס, כלי צור, כלי בזלת וחפצי אומנות בעלי חשיבות רבה. לדברי מילבסקי וגצוב “נחשפו כלי חרס בעלי סממנים אופייניים לתרבות ואדי רבה: עיטור בצבעים ובחריטות, כלים צבועים באדום ובשחור. בין כלי הצור, בולטים להבי מגל ששימשו לקציר דגנים, המעידים על קיום כלכלה חקלאית. מצאנו גם גרזנים עשויים צור שנועדו לעבודה בעץ. על סחר החליפין מעידים להבים דקים וחדים שנעשו מאובסידיאן – אבן וולקנית לא מקומית, שמקורה הקרוב ביותר נמצא בטורקיה. פריטים אלה היו חלק מרשת סחר שהשתרעה על פני אלפי ק”מ בתקופה כה קדומה”.

ממצאים יוצאי דופן שנחשפו בחפירה היו קבוצת קעריות אבן עשויות בעדינות מדהימה. אחת מהן נתגלתה כשבתוכה מחרוזת שהורכבה מיותר מ-200 חרוזי אבן בגווני שחור, לבן ואדום. ממצא חשוב אחר הם פסלוני (צלמיות) טין של חיות (כבש, חזיר ובקר) המלמדים על חשיבות גידול בעלי החיים באותן התרבויות. ממצאים חשובים  ביותר הן חותמות או קמעות אבן עם מוטיבים גיאומטרים, ולוחיות אבן וכלי עצם מעוטרות בחריטה. בין לוחיות האבן נמצאה אחת שעליה צוירו בחריטה פשוטה אך באלגנטיות רבה, שתי יענים רצות. חפצים אלו מיצגים את עולם האמונה, וקושרים את עין ציפורי לתרבויות שבסוריה ובמסופוטמיה בתקופות הללו. לדברי מילבסקי וגצוב, “הגעתם של חפצים אלה לאתר שבעין ציפורי מלמדת שכבר באותה עת התפתח במקום רובד חברתי שכלל שכבת עילית, שצרכה מוצרי יוקרה שיובאו מארצות רחוקות”.

תושבי העמק שהצטרפו לסיור זכו לראות במו עיניהם את הממצאים החשובים וקיבלו הסברים מפורטים מהארכאולוגים הממונים על החפירה. במקום הוקמה תחנת פעילות ארכיאולוגית לילדים שאף התנסו בחפירה באתר באמצעות כלי העבודה המקצועיים.

הארכיאולוג ד”ר יניר מילבסקי, מנהל החפירה ציין “אנחנו, כארכיאולוגים, מחויבים להעביר לקהילה המדעית, כמו גם לציבור הרחב, את הידע והממצאים הנחשפים בחפירות. כאשר מדובר בציבור המתגורר בסמוך לחפירה, העניין חשוב שבעתיים. כך יש לנו אפשרות לתת לתושבים את המידע על העמים והתרבויות שגרו באותו מקום לפניהם. איך חיו, מה עשו, ממה התפרנסו ועוד”.

ראש המועצה האזורית אייל בצר סיכם את החוויה “מרגש לראות את תושבי העמק מגיעים בהמוניהם ללמוד את ההיסטוריה המרשימה של אזורנו. אין ספק שבאזורנו ישנם ממצאים ארכיאולוגיים חשובים ואנו מתעדים לפתוח מיצג ויזואלי בבניין המועצה שיארח תצוגות מתחלפות של ממצאי האזור לרווחת תושבינו”.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter