באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

לשחרר את יוקי

לשחרר את יוקי

השבוע, בחי-בר שעל הר הכרמל, שוחרר לטבע ‘יוקי’, נשר צעיר הקרוי על שם העיר יקנעם.

הנשר יוקי, הקרוי על שם יקנעם, שוחרר השבוע בהר הכרמל במעמד ראש העיר יקנעם מר סימון אלפסי, אנשי חברת החשמל ואנשי רשות הטבע והגנים.

השחרור הינו שיאו של פרויקט שבו חברת החשמל, המאמצת את העופות הדורסים בישראל, יזמה לפני 5 שנים, במרכז המדעי שבעיר יוקנעם, פרויקט ללימוד על העופות הדורסים בישראל.

תמידי כיתה ו’ בוגרי הפרויקט, יחד עם ראש עיריית יוקנעם, סימון אלפסי, מנהלת המרכז המדעי זהבה שושו ורפי חיים, נציג מחוז חיפה בחברת החשמל, צפו בהתרגשות בשחרור שנסתייע בזכותו של יגאל מלר, אחראי על הנשרים בחי-בר מטעם רשות הטבע והגנים.

סימון אלפסי, ראש העיר יוקנעם, ברך את המורים והתלמידים שנוטלים חלק בתכנית, את הנהלת החי-בר ורשות הטבע והגנים ואת חברת החשמל על היוזמה לתכנית וציין כי העיר יוקנעם שמה בראש מעייניה את הדאגה לסביבה “ירוקה” עבור ילדי העיר, תושבי העתיד. “אני שמח שחברת החשמל מקדמת בברכה את התכנית ושותפה מלאה להגנה על הסביבה לטובת תושבי העיר”.

יצוין בנוסף, כי חברת החשמל, כחלק ממדיניות של הגנת הסביבה ממגנת מזה שנים את קווי החשמל באזור באמצעים מיוחדים שנועדו לשמור ככל שניתן על העופות הדורסים שנוהגים לקנן ול”נוח” על עמודי החשמל .

 השבת נשרים אל הטבע

החברה להגנת הטבע החלה בפרויקט השבת הנשרים אל הטבע בשנת 1989 כשבראש הפרויקט עומד אוהד הצופה.

הפרוייקט מתקיים בגני החיות המובילים בארץ ובשמורות החי-בר בכרמל, חי-בר ביוטבתה וברמת הנדיב.

תהליך השבת הנשרים לטבע:

שלב 1– גידול הגוזלים בשבי, שיהפכו עם התבגרותם לגרעין רבייה. במידה ואין מספיק גוזלים, איסוף ביצים והדגרתן בשבי. לגוזלים עונדים טבעות ומשדרים כדי להרגיל אותם למשדרים שישאו כאשר יצאו לחופשי.

שלב 2- העברה לתיבות אקלום. התיבות ממוקמות באזור המותאם לשחרור הציפורים. אלו כלובי עץ עם רשת גדולה הניתנת להסרה בחזית. מהתיבות צופים הנשרים אל השטח בו ישוחררו ולומדות אותו. המזון ניתן דרך הגג כך שהדורסים לא יראו את המאכיל ולא ייווצר קשר בין המזון לבני אדם.

שלב 3- שחרור- לקראת השחרור נבדקים הנשרים בקפידה, כאשר הם מוכנים מחברים לרגליהם מכשירי טלמטריה אמיתיים. הנשרים נושאים מכשירים אלו למספר חודשים  למטרת ניטור ולאחר מכן הרצועות מתבלות מעצמן ונושרות.

 

 

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter