באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

לקות הראיה “מתחפשת” ללקות למידה

לקות הראיה “מתחפשת” ללקות למידה

הילד מתקשה להתמיד בקריאה או משחק? בקריאת טקסט?  לפני שעולה חשד לדיסלקציה או הפרעת קשב כדאי לשלול בעיית ראיה הניתנת לטיפול קל יחסית

כך מציין דר עודד לגשטיין מומחה ברפואת עיניים ילדים שהצטרף לאחרונה למחלקת העיניים במרפאה היועצת  ארמון של כללית

חשוב להיות ערניים להפרעות שמציג הילד אשר עשויות להצביע על לקות ראיה סמויה ולא בהכרח על בעיות קשב וריכוז או לקות למידה, כך מציין דר עודד לגשטיין, מומחה ברפואת עיני ילדים שהצטרף למחלקת העיניים של כללית, בנהולה של דר תמר פדות, הפועלת במרפאה היועצת ארמון רפואת עיניים ילדים. דר לגשטיין סיים בהצטיינות וגם נבחר כמצטיין דיקאן של בית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית והדסה בירושלים. התמחה ברפואת עיניים בבית החולים וולפסון, המסונף לפקולטה לרפואה של אוניברסיטת תלאביב. לאחר מכן עבר עוד שלוש שנות התמחותעל במחלות עיניים בילדים ופזילות, מהן שנתיים בבית החולים הדסה בירושלים ושנה נוספת דרך תוכנית המאטץהאמריקאי היוקרתית במרכז הרפואי המפורסם של בית החולים גון הופקינס בארהב, בהנחייתם של שני מומחי העיניים לילדים ופזילות החשובים בעולם, אשר כיהנו גם כנשיאי האיגוד האמריקאי לרפואת עיניים ילדים.

הוא בחר בתחום התמחות זה כי הוא אוהב לעבוד עם ילדים ונהנה לשלב אנושיות, משחק, וצחוק בבדיקה הרפואית.

הוא תושב חיפה, נשוי ואת מעט זמנו הפנוי מקדיש לטיולים, אסטרונומיה, רכיבה על אופניים, אמנות, תיאטרון ושירה.

דר לגשטיין נותן טיפים באשר לסימנים מחשידים לבעיות עיניים בילדים:

1.  חשד להפרעות קשב” – הילד המתקשה להתמיד במשחק, צביעה, קריאה או מטלה או לדיסלקציההילד מתקשה בקריאת טקסט, מעקב אחר מילים ושורות, כשלמעשה מדובר בבעיה בראיה ולא בלקות למידה.

2.  ילד שמרבה לשפשף עיניים.

3. ילד המקרב מסכים לפנים, או יושב קרוב מאוד לטלוויזיה.

4.  ילד עם הטיית ראש בעת מבט.

5.  ילד עם פזילה.

הוא מבקש להדגיש כי פעמים רבות הילד נראהבסדרלהורים, אך בבדיקה מתגלים ממצאים הדורשים טיפול. לכן, במקרים כאלה מומלץ לפנות לבדיקה כדי לשלול בעיית עיניים חבויה שעלולה להשפיע גם על תפקודו והתפתחותו וגם להחמיר אם לא תטופל. במצבים אלה, התאמת משקפיים ותרגולי עיניים או אף ניתוח לתיקון פזילה או לקות אחרת בעין עושים מהפך של ממש עבור הילד.

יש לזכור כי מדובר בבדיקה ממושכת, כולל הזלפת טיפות עיניים. ולכן חשוב להיערך בהתאם. צוות מרפאת העיניים לילדים עושה את המיטב כדי להקל על הילד והוריו כדי שהבדיקה תהייה חוויה קלה, ואף מהנה.

צוות מרפאת עיני ילדים של כללית בארמון כולל גם אחיות מיומנות בתחום וצוות אורטופיסטים המציעים תרגילים אורטופטים לטיפול בפזילות.

צילום: דוברות כללית

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter