באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

ללא קרינה

ללא קרינה

פיילוט של משרד החינוך ומשרד הבריאות להסמכת גני ילדים כמקדמי בריאות, אינו מתייחס כלל לקרינה אלקטרומגנטית. איגוד ערים להגנת הסביבה אזור מפרץ חיפה: “גני הילדים הם המקום להתחיל בחינוך לצמצום חשיפה לקרינה ובין היתר לשימוש מושכל בטכנולוגיה סלולארית.”

איגוד הערים לאיכות הסביבה מפרץ חיפה יוצא כנגד פיילוט של משרדי הבריאות והסביבה להסמכת גני ילדים כמקדמי בריאות מכיוון שאין בתכנית התייחסות לקרינה אלקטרומגנטית. שני המשרדים הכריזו על הפיילוט סמוך למועד פתיחת שנת הלימודים הנוכחית, במסגרתו יוסמכו בשנת הלימודים הנוכחית כ־300 גני ילדים למקדמי בריאות. בין השאר, יעסקו הגנים בחינוך לתזונה בריאה, יישום שיגרה פעילה והגדלת המודעות לשמירה על היגיינה אישית וסביבתית. התכנית אינה כוללת תכנים  בנושא צמצום חשיפה לקרינה אלקטרומגנטית, אשר כנראה בעלת השפעה יתרה על בריאות ילדים בגילאי גן.

גנים מקדמי בריאות
עופר דרסלר, רוצה להכניס גם קרינה אלקטרו מגנטית לפיילוט. צילום: איגוד ערים לאיכות הסביבה מפרץ חיפה

מרכזת קרינה אלקטרומגנטית באיגוד ערים להגנת הסביבה אזור מפרץ חיפה, ד”ר מונה נופי-נעמה, פנתה לרפרנטית לחינוך לקיימות ארצית במשרד החינוך, והמליצה על שילוב נושא החינוך לשימוש מושכל בטכנולוגיה סלולארית לצמצום החשיפה לקרינה אלקטרומגנטית, נושא בעל קשר הדוק לקידום בריאות, שיש להתחיל בגילאי גן: “השימוש הרחב, הלא מושכל והבלתי פוסק של כלל הציבור: מבוגרים, ילדים וגם תינוקות, במכשירי הסלולר, לפטופים וטבלטים, עלול לסכן את בריאות הילדים הפיזית, הנפשית והחברתית. חינוך לצמצום חשיפה לקרינה אלקטרומגנטית בקרב תלמידי בתי ספר, אינה מניבה את התוצאות הרצויות מאחר וילדים בגילאים אלו כבר הטמיעו בשגרת יומם את היישומים של טכנולוגיה זו. אם נפעל כבר מגיל הגן, נוכל להגיע לתוצאות טובות יותר וכך גם תורחב המודעות לאחים הגדולים ולהורים, מלבד העובדה כי מדובר באוכלוסייה רגישה באופן מיוחד להשפעות סביבתיות כגון חשיפה לקרינה”.

האיגוד מצוי בשלבי סיום של פרויקט רב שנתי בנושא “מדידות קרינה בתדרי רדיו ורשת החשמל בגני ילדים”, במסגרתו אותרו מקורות חיצוניים ופנימיים של קרינה בעיקר בתדר רשת החשמל, בגני הילדים שברחבי האיגוד, במטרה לטפל במקורות ולצמצם את חשיפת ילדי הגן לקרינה בעת שהותם בגן. יש להדגיש כי ללא התייחסות ושילוב ההיבט החינוכי, כאמור, החשיפה תצומצם באופן חלקי בלבד.

ד”ר עופר דרסלר, מנכ”ל איגוד ערים: “האיגוד פועל לצמצום חשיפת הציבור לקרינה עד למינימום האפשרי, הן ע”י פיקוח ובקרה על מקורות הקרינה והן ע”י חינוך והגברת המודעות ,במיוחד בקרב ילדים, לדפוסי התנהגות נאותים לצמצום החשיפה לקרינה בעידן החיים  המודרניים .אני מברך על התכנית להסמכת הגנים כמקדמי בריאות, אך חשוב להתייחס גם להיבט הקרינה, במיוחד לאור ההשלכות הבריאותיות של הנושא העלולות להתבהר בעתיד.”

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter