באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

לוחם ומכונאי

לוחם ומכונאי

רב”ט רמי מאדי בן ה- 20, מהכפר הדרוזי ג’וליס שבגליל התגייס ביולי 2016 כהנדסאי לחיל הים והוא משמש כמכונאי בספינת דבור של צה”ל בגזרת רצועת עזה, תפקיד אליו שובץ לאחר שנתיים של לימודים בבית הספר לקציני ים בעכו. רשת מקומוני ‘זה מה יש’ בראיון בלעדי עם איש המקצוע הכי קרבי שיש.

עבור רובנו, שרות הדרוזים בצה”ל נראה טבעי לחלוטין. בני העדה מתגייסים באחוזים גבוהים במיוחד וחלקם הגדול מתנדב לתפקידי הלוחמה השונים. מה שרבים אינם יודעים זה שבמשך שנים, לא כל התפקידים בצה”ל היו פתוחים בפני הדרוזים, כשרק לאחרונה עלה לכותרות הטייס הדרוזי הראשון. אך לא רק קורס הטיס היה סגור בפני החיילים הדרוזים, גם תפקידים רבים בחיל הים היו מחוץ לתחום עד לפני מספר שנים, כשאחד התפקידים הללו הוא מכונאי בספינות הדבור של צה”ל, תפקיד אותו מבצע כיום רב”ט רמי מאדי מהכפר הדרוזי ג’וליס שבגליל.

מכיתה א’ עד כיתה ט’, למד רמי בכפר הדרוזי ג’וליס, לאחר מכן החליט לעבור לבית הספר לקציני ים בעכו, “המוסד נתן לי כלים לחיים ושיפר אותי מבחינת השפה, הכרתי עוד אנשים שלא מהעדה ונחשפתי לדברים חדשים”.ביה”ס לקציני ים בעכו נותן הכשרת הנדסאי הכוללת לימודים בכיתות י”ג- י”ד ובתמורה לתפקיד נחשק ומקצוע לעתיד השוחרים חותמים שנה וחצי קבע בחיל. “הפרוייקט מקשר בין שוחרי ים (מלש”בים) לחיל הים, מספק סיורים, הפלגות ועוזר לשוחרים להכיר את החיל, הוא גם נותן המון מוטיבציה להתגייס לחיל הים. למדתי שם במגמת מכונאות אשר הכינה אותי לשירותי הצבאי”, מספר מאדי.

קרדיט: דובר צה"ל
קרדיט: דובר צה”ל

רמי הוא בן הזקונים, לפני הצבא הוא עסק בפעילויות רבות: “אני אוהב ספורט אקסטרים, באנג’י סנפלינג , כלי שטח ספורטיביים, אופנוע שטח. יש לי רכב ספורט, ואני ממש אוהב אותו. בנוסף טיילתי בארץ ובעולם.” יש לו שתי אחיות ואח אשר שירת בהנדסה קרבית ואף השתתף במבצע “צוק איתן” בתור מ”כ: “הוא לא סיפר לי הרבה על המבצע, אך עצם העובדה שהוא הגן עלינו גרמה לי לרצות להתגייס, להגן על המדינה כמוהו. זו הסיבה שבחרתי בגזרת עזה. זה המקום הכי פעיל כיום, הכול יכול להתלקח בשניות דוגמה לכך היא השמדת עמדת חמאס על ידי חיל האוויר השבוע.”

לאחר שסיים מאדי את לימודיו שארכו כשנתיים במכללה של קציני הים והוסמך בתור הנדסאי, המשיך לטירונות של חיל הים בתור מכונאי “זה המקום היחיד בצה”ל שמאפשר לבעל מקצוע להיות לוחם”, הוא אומר בגאווה.

שבעת החודשים בהם נמצא רמי בשירות סדיר אינם קלים עבורו, העובדה שקבוצה של חיילים גרים על ספינה קטנה גורם להם להתחבר בצורה יוצאת דופן אך מהווה גם גורם לחץ שלא כל אחד מתמודד עימו היטב: “הספינה הופכת למשפחה. זה שירות מיוחד, מקצועי במיוחד בפן של הלוחמה, אלו החברים הכי טובים שלי, חברים לחיים ואני חווה איתם את השירות שלי.”

העובדה שרמי דרוזי אשר משרת בצבא נראית לו טבעית למדי אך מדיי פעם הוא נתקל בחיילים אשר אינם מכירים את העדה, “תמיד יש אנשים שלא מכירים דרוזים, לדוגמה בקורס שלי היו כמה חיילים שלא ידעו מה זה דרוזי, לא הכירו את העדה, אני ועוד כמה חיילים דרוזיים החלטנו להרצות על דרוזים וסיפרנו על עצמנו על החגים, על המורשת שלנו.” צה”ל מכבד את החגים של העדה ואנחנו מצדנו משתדלים לשמור על המנהגים מבלי להכביד על המערכת.

גזרת עזה מורכבת ביותר והביטחון השוטף בה קשור לדייג שמצד אחד מהווה את הפרנסה של תושבי עזה ומצד שני משמש ארגוני טרור המסווים את אנשיהם כדייגים. סיכול הברחות הוא תחום אחריות נוסף של הדבורים אשר מצריך ערנות תמידית מצד החיילים. רב”ט מאדי: “המקום מאתגר, לומדים המון גם מבחינה מעשית, מתקנים מנועים גנראטורים וספינה ולומדים לירות בנשק. זהו תפקיד מתגמל וכשיש חדירה, הברחה, התרעה או חריגה של כלי שייט מעזה לישראל כולם רצים והכול קורה מהר, מרגישים משמעות. אני מרגיש שאני מגן על המדינה ותורם לה, אין לנו מדינה אחרת. השירות הזה נותן תחושת אחראיות. השרות בדבור מעניק לי כלים רבים לאזרחות, הן ברמה המקצועית והן ברמה המנטאלית. זו מסגרת טובה ומעצימה אשר גורמת לי להרגיש משמעותי.”

אביו של רמי סא”ל במיל’, משמש כמפקד בית החולים רמב”ם ביחצ”ב שבפיקוד העורף, יחידה שייעודה העיקרי הוא לסייע לבית חולים במתאר של התקפת אויב. “אבא שלי הוא דמות מכוננת בחיי, יש לו ניסיון חיים וניסיון צבאי. יש לנו קשר מאוד קרוב. בגיל צעיר הייתי מתלווה אליו כמעט לכל מקום. הייתי רואה אותו מפקד. אמרתי לעצמי שתהיה לי קריירה צבאית ואהיה איש קבע. הטיולים להכרת הארץ שעשינו יחדיו עזרו לי להכיר אותה ולאהוב אותה. אני רואה את העתיד שלי בצבא בתור איש קבע.”

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter