באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

לא קל לנצח ראש רשות מכהן – אייל פרדיס

לא קל לנצח ראש רשות מכהן – אייל פרדיס

כשנה לקראת הבחירות לרשויות המקומיות, אנו יוצאים בסדרת כתבות ומאמרי דעה של מומחים ותושבים שאכפת להם ויש להם מה לומר. יש לכם מה להגיד לקראת הבחירות? שלחו לנו –  ‫office@ycom.co.il 

 

לידיעת המתמודדים באזורינו החלפת ראשי רשויות מכהנים אינה פשוטה כלל ומצריכה עבודה כפולה ומכופלת .  יועץ התקשורת אייל פרדיס עם ניתוח לקראת הבחירות לרשויות המקומיות.

אייל פרדיס

פוליטיקאי בכיר אמר לי פעם כי ראש רשות צריך להיות “גאון” כדי לאבד שלטון מעמדת הכהונה שלו. והוא ידע היטב מה הוא אומר …ראש רשות מקומית זוכה למעשה לשטיח אדום בהתמודדות לכהונה נוספת אומנם לצד אוהדים שהוא רוכש בזכות “מעשיו הטובים”  הוא רוכש גם לא מעט “מאוכזבים” שציפו ולא זכו, שרצו לא קיבלו , וגם שורה של “נעלבים”, כאלה שראש העיר דילג עליהם במימונה או שכח להגיע לבר המצווה של הילד.

ראש עיר מכהן יכול לתקן כל טעות כמעט בשנה שלפני הבחירות, לשנות סדרי עדיפות, לנווט השקעות, לייצר תקשורת בזכות מערך הדוברות שלו, למלא את העיר בפרסומים מבלי להוציא אגורה מכיסו.

לראש עיר מכהן  יש 4 שנים של הכנה: לשכה, רשימות, עוזרים, רכב, טלפונים, כנסים, אירועים, איש אינו מפריע לו. רק תקלה מטופשת יכולה להשמיט מידיו את השלטון.

  1. אם הצליח להשניא עצמו על בוחריו (התנשאות, התעלמות, בזבזנות, ראוותנות, “בגידה” בחברים לדרך) גם כלפי עובדי הרשות.
  2. אם הצליח לאכזב את בוחריו ולא לעמוד בהתחייבויותיו בצורה קיצונית.
  3. אם לא הצליח לטפח חבורת נאמנים ו”חצר” המסייעת לו , ופעילי שטח המאמינים בו באמת.
  4. אם התנתק מהשטח.
  5. אם חטא בפלילים מכל סוג שהוא.
  6. אם שינה את המסגרת במסגרתה נבחר, למשל רץ ברשימה עצמאית ולפתע החליט לרוץ במסגרת מפלגה אחרת, ובכך הסיט מצביעים .
  7. שינויים דמוגרפיים קיצוניים כמו, הגירה שלילית , עלייה גדולה, איכלוס שכונות חדשות ושבקליטתן נכשל.

רק ראש רשות שעשה את אחד מה”חטאים” הללו, ישלם את המחיר, למרות שיש לו את כל היתרונות ונפרס לפני שטיח אדום לזכות בקלילות בבחירות .

באזורינו, מתוך תחושה כללית וקריאת מקומוני האזור (טרם עריכת סקרי עומק ומחקר של ממש) נראה כי ראש העיר יקנעם סימון אלפסי נחשב ל”מיתוס”, אפשר לומר “אבי יקנעם החדשה”. מועמד מסוג זה יכול לאבד את שלטונו, בנוסף לכל המצויין לעיל גם אם לא יקרא את המפה וימשיך בכהונתו לאחר השיא, ולתקופה ארוכה מידי …

דודי אריאלי, זכה בבחירות קודם כל בשל סלידת התושבים מהדרך בה התנהלה המועצה בתקופת אלון נבות, שניסה לנהל יישוב תחת מועצה לעומתית – סיטואציה שנוצרה בשל עיוות חקיקתי ובה כל ראש מועצה לא יכל למעשה לכהן …אריאלי ניהל קרב מבית לבית והצליח, אומנם כמה מבני בריתו נפרדו ממנו והבחירות יוכיחו מה כוחם האמיתי .

באשר לרמת ישי, צריך לזכור כי עופר בן אליעזר זכה בסיבוב השני לאחר שבסיבוב הראשון הפער בינו לבין ראש הרשות המכהן עמד על  2% , ורק חבירה למועמד שלישי הביאה את הניצחון לבן אליעזר בסיבוב השני . חבקין כיהן 10 שנים כראש המועצה , אולם “הואשם” על ידי מבקריו בקשר הדוק מידי עם קבלנים ובנייה, אשמה שבגינה אגב , התפתחה רמת ישי לבלי היכר. לבן אליעזר אופוזיציה מתמידה ונוגסת, עם קשת רחבה של טיעונים וטענות , המושמעות כמעט בכל שבוע בתקשורת המקומית, והשאלה הגדולה היא, אם הטענות אכן נחרטו בזיכרון הקולקטיבי או שלא פגעו.

אייל פרדיס – תושב קרית טבעון ומבכירי וותיקי יועצי התקשורת בישראל ובעל הבלוג election.co.il.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter