באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

כפר יהושע: סיפורי כלים

כפר יהושע: סיפורי כלים

בכפר יהושע ערכו טקס חנוכת תצוגת כלים חקלאיים ששימשו את מייסדי היישוב. אייל בצר “ לכל כלי כאן יש המון זכרונות וערך ההמשכיות לא יסולא בפז”

תושבי כפר יהושע ואורחים מהסביבה התכנסו השבוע לחנוך את תצוגת הכלים החקלאיים בחורשת אוברוץ’ במרכז המושב.  “חורשת אוברוץ'”, ניטעה בכפר יהושע לזכר הנרצחים בפוגרום ב-1919 של “הקוזקים של פטלורה” בפוגרום זה נרצחו גם כל מנהיגי העיירה אוברוץ’ וראשיה בינהם בני משפחות בירביס, ארקיס ורכלבסקי, משפחות גדולות וותיקות מאוד בכפר יהושע. בחודשים האחרונים, צוות מתנדבים, בראשות דודיק רכלבסקי ואמיר פורת, מזכיר הועד המקומי, הובילו הקמה של תצוגת כלים חקלאיים ששימשו את ראשוני הכפר בעבודות החקלאות. הכלים, נאספו ונתרמו לטובת התצוגה, שופצו ושוחזרו וליד כל כלי, הוצב שלט המציין את שמו של הכלי ואת תכליתו.

חורשת אוברוץ'
תצוגת הכלים בכפר יהושע. צילום: דוברות המועצה האזורית עמק יזרעאל

אמיר פורת, מזכיר הועד המקומי, פתח את הטקס ואמר: “לפני כמה חודשים חיפשתי מישהו שיסכים לעבוד איתי על הפרויקט. דודיק רכלבסקי לא הסכים, בפגישותינו הראשונות. בסוף מצאתי את המילים ששכנעו אותו. אמרתי לו שיש לו הזדמנות להטביע חותם בפני הכפר. מרגע זה מצאתי עצמי רודף אחרי סוס דוהר”. ואכן, תוך מספר חודשים, ובמאמץ משותף של משפחות בכפר שתרמו את הכלים ובמתנדבים שעסקו בהקמת התערוכה, שיפוץ הכלים, עיצוב המקום והצבת הכלים החקלאיים במקום, נוצרה פינת חמד עתירת זכרונות ונוסטלגיה, במרכז המושב.

דודיק רכלבסקי, הרוח החיה מאחורי המיזם, ברך בטקס ואמר: “זו לא תערוכה ולא מוזאון, כאן נמצא אוסף של כלי ידיים, כלי עבודה בהם השתמשו שני דורות של חקלאים בני הכפר. אני עוד הספקתי לעבוד בחלק מהכלים. כל דור יראה ויספר לבא אחריו איך עבדו פעם”.

אייל בצר, ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל, ברך בארוע ואמר: “תודה רבה לדודיק רכלבסקי על היוזמה, לאמיר פורת, לועד המקומי, לכל מי שתרמו את הכלים. אני דור שלישי למייסדי העמק. אנחנו אלה שעברנו מחרישה בעגלה וסוס וחליבה בידיים למיכון חקלאי. לכל כלי כאן יש המון זכרונות וערך ההמשכיות לא יסולא בפז. אני מאחל לכולנו שנמשיך עם חקלאות פורחת ומשגשגת, ולצידה, נשמר את ההיסטוריה החקלאית החשובה כל כך של ראשוני העמק”.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter