באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

כנופיית טובא בדרך לכלא

כנופיית טובא בדרך לכלא

שישה כתבי אישום ראשונים הוגשו השבוע כנגד חברי כנופיית טובא-זנגריה אשר הטילה את אימתה על תושבי הצפון. השישה מואשמים בסעיפים של קשירת קשר וסחיטה באיומים, כשבמשטרה בטוחים כי בקרוב יהיו מעצרים וכתבי אישום נוספים.

השבוע הוגשו שישה כתבי אישום ראשונים כנגד נאשמים בפרשיה שהסעירה את תושבי הצפון וגרמה לרעידת אדמה במחוז צפון. כתבי אישום אלה מהווים סנונית ראשונה במסגרת הפרשיה שבה נעצרו חברי הכנופיה שבמשך שנים הטילה את אימתה על אזור הצפון וסחטה מבעלי עסקים, חקלאים, בעלי ציוד מכני כבד וקבלנים, סכומי כסף גדולים תמורת “שמירה”. הקורבנות שסירבו לשלם דמי חסות זכו לטעום את נחת זרועם של חברי הכנופיה וספגו נזקים כלכלים כבדים שהובילו לתשלום דמי הסחיטה או סגירת בית העסק.

על פי כתבי האישום, פנו חברי הכנופיה לקבלנים, למרות שידעו כי הם מחזיקים שומרים באתר הבניה מטעמם ובאמצעות איומים גרמו להם לשלם דמי חסות תמורת “מדבקה”. במקרה אחד הקורבן שילם דמי חסות בגובה של 7,500 ₪ במזומן, ובמקרה נוסף הקורבן שילם סכום של בין 1,200 ₪ ל- 1,900 ₪ במזומן תמורת שמירה של 9-10 ימים.

במקרה אחר נגנב מחברת עבודות עפר ציוד בשווי של 100,000 ₪. הנאשמים פנו לבעלים והציעו להחזיר את הציוד הגנוב תמורת 25,000 ₪, ואף סיפרו לקורבן כי במקרה אחר שילם להם קבלן את אותו הסכום. לבסוף לאחר דין ודברים ואיומים הציוד הוחזר תמורת 5,000 ₪ במזומן ובנוסף שולם להם עוד 2,500 ₪ דמי חסות תמורת “מדבקה”.

על פי כתב האישום שהוגש על ידי פרקליטות מחוז צפון, ביום שישי, הנאשמים – אב ושני בניו בעלי חוות בקר ושטח מרעה היו “חיילים” של תושב כפר טובא זנגריה אשר בשלב זה עדיין עצור במסגרת הפרשיה. שמו של התושב ידוע באזור הצפון כולו כמי שדורש ומקבל “דמי חסות” מבעלי אתרי בניה באזור הצפון תמורת הגנה על רכושם והציוד שבאותם אתרים. הנאשמים הבחינו בשומרים מאזור הדרום באתר בנייה סמוך לשטחי המרעה שלהם בעיר צפת. לאחר אישורו של תושב כפר טובא זנגריא, פנו הנאשמים לקבלן באתר ודרשו ממנו  להחליף את חברת השמירה שלו בחברת השמירה שלהם. בהמשך פנו הנאשמים  גם לבעלים של חברת השמירה אותה שכר הקבלן והבהירו לו כי זה האזור שלהם, רק הם שומרים באזור הזה ואף אחד לא יכול לבוא מאזור אחר. בנוסף הבהירו הנאשמים לבעל חברת השמירה כי הם עובדים עם החברה של תושב כפר טובא זנגריא ושותפו המוכרים כמי שדורשים דמי חסות וגורמים נזקים כבדים לקבלנים. הנאשמים ביחד עם תושב כפר טובא- זנגריה ניסו להשפיע על הקבלן להעביר את השמירה לידיהם בטענה כי השמירות באזור שייכות להם ואין זה מקובל להביא חברת שמירה מהדרום. הם ניסו לאיים על הקבלן והבעלים של חברת השמירה ואף הבהירו לו בשיחת טלפון כי: ” הצפון הוא של תושב כפר טובא- זנגריה ואנשיו, וכי השומרים אינם מבינים את החוקים בצפון וכדאי להם לברר מיהם “חבורת טובא” וכי הם אנשי המערב הפרוע”.

לאחר שלא צלחו האיומים, הגיעו לפנות בוקר לאתר 4 רעולי פנים חמושים בנשק, תקפו את השומרים, הכו אחד מהם באמצעות נשק ודחפו אותם בכוח למכולה. במקביל אימו עליהם ואמרו להם כי: “יש להם רשות והוראה לירות בהם וכי השומרים מהדרום וצריכים לעבוד בדרום והם בדואים מהצפון וזו עבודה שלהם”.

השודדים כלאו את השומרים במכולה לקחו מהם את הטלפונים ומפתחות הג’יפ שלהם, על מנת שלא יוכלו להזעיק עזרה, פרצו לכלים הכבדים שחנו באתר ולקחו מהם חלקים חשובים לתפעול המכונות בשווי מאות אלפי שקלים ונעלמו מהמקום. לבסוף לאחר דין ודברים עם הנאשמים הוחזר הציוד שנגנב לבעליו.

נגד האשמים הוגשה בקשה למעצרם עד תום ההליכים וכתב אישום שייחס להם עבירות של: קשירת קשר לבצע סחיטה באיומים וסחיטה באיומים במטרה לקבל דמי חסות. הגשת כתבי אישום אלה, תוך זמן קצר התאפשרה לאחר פעילות סמויה של מספר חודשים שבמהלכה אותרו מתלוננים שהסכימו לחשוף את מעלילי הכנופיה והאופן שבו הם נסחטו על ידם. בימים הקרובים יוגשו כתבי אישום נוספים, וכן בעקבות התפתחויות בחקירה צפויים מעצרים נוספים של עוד חברים בכנופיה.

מדוברות משטרת ישראל נמסר כי: “משטרת ישראל שבה ומבקשת את הציבור לדווח על כל עבירת סחיטה, הניסיון המצטבר במגוון עבירות סחיטה ואיומים מלמד כי התשלום אינו מבטיח דבר. לא אחת התשלום מעודד את אותם עבריינים לדרוש דמי סחיטה גבוהים יותר ולבצע את זממם גם כלפי קורבנות נוספים. המשטרה תמשיך ותאבק בתופעה בנחישות לחשיפה, חקירה ומיצוי הדין עם העבריינים.

 

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter