באנר עליון
באנר עליון
באנר עליון

כמה כסף משקיעה הרשות בילדכם?

כמה כסף משקיעה הרשות בילדכם?

בשבוע שעבר שודרה בחדשות ערוץ 10 סדרת תחקירים על ההשקעה בחינוך ברשויות המקומיות ואף אחד לא הופתע לגלות כי מלבד חריגים, קיימת התאמה בין ההשקעה הכספית של הרשות בתלמידים לבין הישגי התלמידים.

התחקירים הללו גרמו לנו לבדוק כמה כסף מושקע בכל תלמיד ברשויות השונות בעמק וגילינו כי המועצה האזורית מגידו היא הרשות בה מושקעים הכספים הרבים ביותר בתלמידים מבין הרשויות בעמק. אך אפילו מגידו נמצאת רק במקום ה- 54 הכללי עם השקעה של 6,274 ₪ בתלמיד בשנה. רמת ישי היא הבאה בתור והיא מדורגת המקום ה-80 עם השקעה של 4,880 ₪ לתלמיד אך יש לציין כי ברמת ישי אין בית ספר תיכון דבר אשר מוריד את רמת ההשקעה בתלמידי התיכון כך שלא ניתן לדעת את מיקומה המדויק יחסית לישובים האחרים. במקום ה-110 ממוקמת המועצה האזורית עמק יזרעאל עם השקעה של 4,102 ₪ בתלמיד כשכמעט מייד אחריה ממוקמת קרית טבעון במקום ה-115 עם השקעה של 3,940 ₪ בתלמיד. העיר יקנעם המתגאה בחינוך שלה ממוקמת רק במקום ה-131 עם השקעה של 3,545 ₪ לתלמיד ובמקום האחרון בעמק ממוקמת מגדל העמק עם 3,261 ₪ המציבים אותה במקום ה-139 אלא שגם במקרה של מגדל העמק המדידה בעייתית שכן יש בעיר אוכלוסיה חרדית גדולה אשר חלק ניכר מתקציבי החינוך אינם מגיעים מהעירייה.

השקעה בחינוך
חטיבת הביניים, אורט גרינברג

דובר עיריית מגדל העמק, מנשה מלכין מסר בתגובה: “הטבלה אינה משקפת את ההשקעות של הרשות במערכת החינוך בעיר בהתחשב בשתי עובדות משמעותיות, האחת- תקציב בית הספר התיכון שמנוהל על ידי רשת אורט בכ-20 מיליון ₪ אינו משתקף בנתוני התקציב ובחלוקה לתלמיד. והשניה, התקציב שמופיע בספר תקציב העירייה מחולק בכלל תלמידי בית הספר כולל המגזר החרדי שתקציבם אינו נכלל בתקציב העירייה. ידוע שראש העיר אלי ברדה מצליח להשיג תקציבים גדולים מתרומות ועמותות שמגיעות לשולחן התלמיד ולרווחו ולהעשרתו שלא באמצעות תקציב העירייה”.

מעיריית יקנעם נמסר בתגובה: “עיריית יקנעם משקיעה בנוסף לנתונים שפורסמו עוד כ- 3 מיליון ₪ שהיא מגייסת מהקהילות התומכות באטלנטה וסנט לואיס, ומצ’ינג שלה, ואלו לא נלקחו בחישוב. כבר מהנתונים שפורסמו עולה שהעירייה משקיעה למעלה מ- 50% מתקציבה בחינוך ובאמצעותו היא מובילה עשרות תכניות ופרויקטים בכל מוסדות החינוך לטובת התלמידים כולם, והתוצאות מדברות בעד עצמן שעה שבתיכון אורט אלון יש 77% זכאות לבגרות, ופחות מחצי אחוז נשירה. מערכת החינוך מקבלת את כל צרכיה על מנת להוציא תלמידים מצטיינים וערכיים כאחד וכך ימשיך להיות”.

דוברת המועצה המקומית קרית טבעון, עדנה פרידמן מסרה בתגובה: “הנתונים המצביעים על הוצאה בסך 3,940 ₪ לתלמיד בשנה אינם מדויקים לחלוטין. בפועל, בשנת 2011 ההוצאה לתלמיד בטבעון עמדה על סכום של 10,300 ₪. בשנת 2012 הסכום היה 10,900 ₪ ובשנת 2013 11,403 ₪. לצערנו, הסכום שהוצג, הוא נתון חלקי אשר מציג רק את ההוצאה בגין תלמידי הגנים ובתי הספר היסודיים ולא כולל את הוצאות המועצה בגין חינוך תלמידי חטיבת הביניים והחטיבה העליונה. החל משנת 2012, הנתונים נרשמים באופן מלא בספרי הרשות. בנוסף, הסכום לעיל אינו כולל את השתתפות המועצה בתקציבים בלתי רגילים בחינוך, השתתפות אשר היתה מראה כי הוצאות המועצה בתחום החינוך, הינן מהגבוהות בישראל במונחי תלמיד”.

מהמועצה האזורית עמק יזרעאל נמסר בתגובה: “מדובר בנתונים חלקיים בלבד שאינם משקפים את המציאות. המועצה האזורית עמק יזרעאל משקיעה את מירב תקציבה בחינוך הפורמלי והבלתי פורמלי ותמשיך לעשות כן. הנתונים הגבוהים של מערכת החינוך מדברים בעד עצמם: 99% מהתלמידים ניגשים לבגרות, וכ 84% זכאים לבגרות בשלושת התיכונים בהם לומדים תלמידי עמק יזרעאל. החינוך עומד בראש סדר העדיפויות במועצה הן בחשיבות והן בתקצוב”

מהמועצה האזורית מגידו נמסר בתגובה: “המועצה האזורית מגידו נמצאת במקום 54 המכובד, הגבוה ביותר באזור שלנו. דבר המצביע על החשיבות הרבה שהמועצה מייחסת לחינוך ילדיה, הבא לידי ביטוי גם בהישגים ובהתנהלות של כלל מערכת החינוך במועצה אזורית מגידו  כמו: אחוזי הניגשים לבגרויות, הישגי הבגרות, טיפוח חינוך למצוינות ולבעלי צרכים מיוחדים, נתוני  גיוס לצה”ל של בנים ובנות בין הגבוהים בארץ ומילוי  תפקידים בעלי ערך גבוה במערך צה”ל וביחידות המובחרות”.

תגובות

תגובות

באנר לפוסט קטן

Related posts

באנר לפוסט גדול
  • Facebook
  • Twitter